Tipy na víkend: Trienále skla a bižuterie v Jablonci, Mezinárodní den tygrů i zahradní slavnosti pod širým nebem

28. červenec 2017
Největší evropskou nekomerční přehlídku skla a bižuterie zahájili slavnostně v Jablonci nad Nisou

Kam se chystáte tento víkend? Ve Spáleném Poříčí si můžete dopřát barokní večer, v Turnově najdete klauny, v Poličce dali šanci skřítkům, vykoupat se můžete na lávce v Chrčicích a síly pekelné najdete na hradě Houska.

Praha: Czech Nature Photo a dva jubilanti – Ondřej Sekora a Jiří Slíva

Nová fotografická soutěž Czech Nature Photo představuje autory, kteří se věnují fotografování přírody. Nejlepší snímky nominované na ceny v soutěži Czech Press Photo si můžete prohlédnout do 13. srpna v pražské zoo.

V paláci Koruna v Praze na Můstku jsou až do 15. září vystaveny obrázky Ondřeje Sekory. Jeho slavní časopisoví a knižní hrdinové Ferda Mravenec a Brouk Pytlík těší svými příběhy děti i dospělé už 90 let. Na několika panelech je doplňují i ukázky z dalšího Sekorova díla.

Ondřej Sekora byl nejen otcem slavných postaviček, díky nimž byl někdy označován za českého Walta Disneye. Byl také žurnalistou, průkopníkem komiksu, nadšeným entomologem a sportovcem. Všestranný výtvarník se narodil roku 1899 v Brně a zemřel před 50 lety v Praze.

Čtěte také

Svatbu z jiného pohledu, než ji známe nyní, nabízí Letohrádek Kinských na Smíchově. Kromě svatebních krojů z různých oblastí jsou tu vystaveny i unikátní kytice nebo svatební koláče.

Námluvy, církevní oddavky a svatba se stávaly v minulém a předminulém století složitou událostí, která vyžadovala svatební obřadníky. Starali se o svatební dary, ale také o dodržení určitých zvyků, jako byl příjezd ženicha pro nevěstu, průběh obřadu, hostiny nebo také o následné čepení. Sňatky domluvené mezi rodiči byly často i sňatky nechtěné, ale respektované podle vžité úcty a odpovědnosti k rodině.


Jiří Slíva, grafik a ilustrátor je zavedeným autorem kresleného humoru. Kromě kreslení se ale také věnoval poezii malých forem, která zahrnovala písničky, absurdní básničky, říkanky či aforismy.

Expozici nazvanou Jiří Slíva – PostPoesie představuje Poštovní muzeum v Praze. Jubilujícího sedmdesátiletého výtvarníka tady poznáváme jako autora původních návrhů známek, obálek prvního dne vydání a razítek. Jeho vystavená volná tvorba se s tou poštovní často prolíná. Její součástí jsou litografie, kresby, plastiky a série poštovních básní, které Slíva složil pro tuto příležitost.

Středočeský kraj: Prodejní výstava slaměných klobouků nebo tradiční neckyáda

Čas slaměných klobouků – to je název úspěšné výstavy na zámku v Roztokách u Prahy. Více než stovku svých výtvorů na ní představuje Magdaléna Kopotová. Klobouky sama zhotovuje, inspiruje se hlavně20. a30. lety minulého století, ale také je sbírá. Na výstavě si můžete klobouky i vyzkoušet. V neděli už ovšem tato velmi inspirativní výstava končí, a tak pokud si hodláte nějaký slamák ještě letos pořídit, rozhodně neváhejte.

Čtěte také

Tradiční neckyáda v Polních Chrčicích u Kolína je veselou akcí, na kterou se těší děti i dospělí. Přechod po lávce přes vodní nádrž není jedinou soutěží. Doprovodný program vytvářejí sami obyvatelé obce, a tak se čeká, co nového vymysleli a s čím přijdou letos.

Akce má už třicetiletou tradici, a tak prvnímu ročníku z načaté čtyřicítky nebude chybět překvapení v podobě vystoupení dvou uměleckých těles žen a mužů. Zážitkové odpoledne přejde plynule do večerní hudební zábavy.

Neckyáda (ilustrační snímek)

Jihočeský kraj: Annínská pouť, Den tygrů i keltský svátek Lughnasad

Program Mouřeneckého léta nad Annínem na Šumavě patří tento víkend Annínské pouti, zveme vás proto na koncert v kostele sv. Mořice. V pátek zazpívá Bára Basiková v doprovodu klavíru a pěveckého sboru. Hosty vystoupení budou muzikálový zpěvák z plzeňského Tylova divadla Aleš Kohout a také mladá zpěvačka Silvie Matičková. Pro všechny příchozí jsou každý den od 16 hodin v kostele a v kostnici komentované prohlídky.


Zoo Tábor připravila na sobotu Oslavy Mezinárodního dne tygrů. Připraveno je komentované krmení tygrů ussurijských i hry pro děti s tygří tematikou.

Na slavnostech u příležitosti keltského svátku Lughnasad zažijete keltské hry, ochutnáte keltský nápoj Korma a bude znít i keltská muzika. Akce se koná v neděli v areálu Housova mlýna v Táboře. Účastí při svátku si lidé zajišťovali dostatek mléka, obilí, ochranu před loupežnými nájezdy, spravedlivé zákony, domácí pohodlí a dobrou úrodu ovoce.

Plzeňský kraj: České hrady na Švihově, pohádkový Zbiroh nebo barokní podvečer ve Spáleném Veselí

Ve Spáleném Poříčí jste v pátek zváni na pestrý barokní podvečer s uvedením opery Venuše a Adonis. Začíná se v 19 hodin na nádvoří zámku a po skončení opery program pokračuje v zámeckém parku. O víkendu se tam můžete podívat na výstavu Archeologie ze vzduchu, v prostorách špejcharu najdete instalaci s názvem Vysvědčení v proměnách času a v Infocentru výstavu obrazů Ivana Holuba.


Letní kulturní festival České hrady zavítá v pátek a v sobotu na hrad Švihov.

V sobotu od 13 hodin budou v zámeckém parku ve Zbirohu na všechny děti a jejich rodiče čekat pohádkové postavy. Kdo absolvuje cestu zámeckým parkem a splní zábavné úkoly, může se těšit na zaslouženou odměnu.

Ústecký kraj: Ráj malířů ve Staré Vsi a zahradní slavnost na zámku Stekník

Zoopark Chomutov má ve skanzenu ve Staré Vsi ráj malířů. Tuhle sobotu se můžete dozvědět něco o koláži a malbě tuší. Zúčastnit se takové malířské tvorby můžete s platnou vstupenkou ze zooparku. Výuka začíná ve 14 hodin a o své vlastní malířské kreace se můžete pokoušet až do půl páté.

Den plný sportovních, kulturních i gastronomických zážitků nabídne v sobotu v celém svém areálu mostecký autodrom.

Autodrom Most

V zámeckých zahradách zámku Stekník se bude v sobotu od 14 do 18 h konat zahradní slavnost. Součástí bohatého kulturního programu bude kromě vystoupení skupiny historického šermu nebo dobových tanečnic, také vystoupení sokolníka a dalších účinkujících.

Liberecký kraj: Turnovské léto, Bohnice na Housce i trienále skla a bižuterie v Jablonci

Senzační, jedinečný, velkolepý cirkus je tady! Račte vstoupit! Takhle zve všechny kulturní centrum v Turnově na tento pátek. Představení Klaunského divadla v rámci Turnovského léta začíná před Střelnicí od 19 hodin. Na sobotu připravili v Turnově poslechový večer s Metallicou.

Hrad Houska se o víkendu stává dějištěm festivalu Bohnice na Housce. Do tajuplného hradu se přemístí drobné řemeslné dílny, ve kterých si můžete vyzkoušet různá řemesla využívaná při pracovní terapii pacientů bohnické kliniky. K prohlídce neodmyslitelně patří i výstava a prodej předmětů, které vznikly v těchto dílnách.

Hudební a divadelní program vyplní písničkář Leroy Duncan, soubory Holky v Lesse a Strojvůdce & Psychokat. Nejmenší návštěvníci se mohou těšit na několik pohádek v podání divadelního spolku Tondy Novotného. V neděli je na řadě pohádka Ufon je kamarád od Bohnické divadelní společnosti.

Čtěte také

Pět výstav je obsahem mezinárodní trienále skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. Do konce října se na ní prezentuje 12 zemí, 20 škol, 25 sklářských výtvarníků-pedagogů a 89 značek. Stálé expozice muzea doplňují aktuální výstavy po celém městě věnované užitkovému a dekorativnímu sklu, designu, uměleckému sklu, studentským vizím či high-tech produktům.

Všechny výstavy trienále je možné navštívit jen s jednou vstupenkou, platnou navíc i pro expozici muzea na Kristiánově v Jizerských horách. Ta je umístěna v jediné zachované sklářské chalupě, která zbyla ze zaniklé osady.

Největší evropskou nekomerční přehlídku skla a bižuterie zahájili slavnostně v Jablonci nad Nisou

Mimořádnou prezentaci evropského umění připravila na léto Oblastní galerie v Liberci. Jedná se o jednu z historicky nejvýznamnějších výstav, na které jsou vystavena díla slavných malířů, jako je Pablo Picasso, Giorgio de Chirico, Alberto Giacometti, Salvador Dalí či Jean Dubuffet.

Díla pocházejí ze soukromé sbírky rakouského sběratele a galeristy Helmuta Klewana, kterému se podařilo shromáždit kolekci několika set uměleckých děl významných osobností evropského výtvarného umění 20. století. Liberec se tak stává po Augsburgu a Vídni třetím a zároveň posledním evropským městem, kde je možné tuto sbírku do konce září vidět.

Královéhradecký kraj: Růže paní hraběnky, Muzeum války na Chlumu a urbanismus v Hradci

Nádvoří zámku v Častolovicích zve svou malebností nejen do zámeckých prostor. K příjemné procházce vybízí i zámecký park s množstvím růží, které hraběnka Franziska Diana Sternbergová přivezla z Anglie a Francie. Oblíbený je také malý zvěřinec, kde si mohou děti zvířátka pohladit i nakrmit.


Expozice Muzea války 1866 na Chlumu je věnována výzbroji a výstroji obou zúčastněných armád. Areál historického bojiště se stovkami jedinečných památníků a pomníků lze obdivovat také z vyhlídkové věže.

S průvodcem po bojišti se můžete projít v areálu Památníku bitvy na Chlumu. Bitva se odehrála roku 1866 nedaleko od Hradce Králové a bojiště s dodnes patrnými zbytky prusko-rakouské války najdete poblíž obce Všestary. V sobotu se na komentovanou prohlídku můžete vydat od10 aod 14 hodin.

V Muzeu východních Čech v Hradci Králové najdete vystavené regulační plány, které dokladují rozvoj města. Na plánech se podílelo mnoho významných architektů mimo jiné i Josef Gočár.

Čtěte také

První soutěž na regulační plán vypsalo město po zrušení pevnosti. Královéhradecká vojenská pevnost byla v okolí soutoku Labe a Orlice budovaná od roku 1766. V roce 1893 pevnost odkoupilo město a zahájilo její bourání. Pevnost nyní ve městě připomíná jen několik objektů.

Pardubický kraj: Skřítkování v Poličce a Legionáři ve Vysokém Mýtě

Skřítkování – to je celodenní program pro zvídavé děti i dospěláky plný hravých úkolů a her pod širým nebem i v expozicích muzea v Poličce.

Městské hradby v Poličce

Odpoledne můžete odkoukat, jak se dělají barevné bubliny, které dokonale ovládá klaun Fíla. Pro ty nejmenší zahraje Malé divadélko Praha. Větší děti se mohou rozpohybovat při zvuku bubnů. Plátno poličského letního kina se večer rozzáří pokračováním jedné z nejúspěšnějších českých pohádek s Ivanem Trojanem a Jiřím Dvořákem v hlavních rolích – Anděl Páně 2.

Výstava Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě nazvaná Legionáři představuje osudy československých legionářů z Pardubického kraje. Zároveň připomíná 100. výročí od bojového vystoupení legií v bitvě u Zborova. Vystaveny jsou předměty, které lze označit jako rarity, výstroj a vybavení legionářů, kteří bojovali v Rusku, Itálii a Francii.

Čtěte také

Olomoucký kraj: Flamenco v Olomouci a zahradní slavnost v přerovském muzeu

Letošní ročník olomouckého festivalu španělských rytmů i vůní Colores Flamencos představuje hvězdný soubor Nuevo Ballet Español z Madridu. Ten se řadí mezi nejuznávanější taneční soubory v Evropě a jeho představení mají podle pořadatelů neopakovatelnou atmosféru.

Španělská hudba neobsadí jen sály, ale také ulice, bary i náměstí. Přehlídku doprovodí také flamencové workshopy, koncerty v Divadle hudby, gastronomické akce i tradiční fiesta na Horním náměstí.

03659249.jpeg

Přírodovědecké oddělení přerovského muzea Ornis zve na nedělní zahradní slavnost. Po slavnostním zahájení a představení činnosti záchranné stanice v 16 hodin potěší děti i dospělé loutkoherci z kočovného divadla Já to jsem Víti Marčíka mladšího a pod širým nebem zahrají pohádku Pinocchio.

Kdykoliv v průběhu slavnosti si bude možné zdarma prohlédnout muzejní expozice a zejména letošní výstavu Mykokosmos nebo se podívat na zvířata ze záchranné stanice. V 17.30 pak v přírodním amfiteátru vystoupí skupina Vltava.

Jihomoravský kraj: Brněnské kolo, pivovar na Bítově a perly moravské renesance v Bučovicích

Historická fakta, lokální legendy i nové motivy spojuje letní hudební inscenace Městského divadla Brno. Pod názvem Brněnské kolo se bude hrát pod širým nebem v Biskupském dvoře. Název odkazuje k pověsti o koláři Birkovi, který údajně za jediný den porazil strom, vyrobil z něj kolo a dokutálel je z Lednice do Brna.

Čtěte také

Návštěvníci hradu Bítov na Znojemsku si mohou projít nový prohlídkový okruh, který zahrnuje interiéry bývalého pivovaru. Najdou tu místo, kde pivovarníci ječmen skladovali, ale také máčeli a nechávali naklíčit. V prostorách hvozdu se naklíčený ječmen sušil a vznikal slad, který se skladoval na sladové půdě.

Další částí pivovaru jsou ležácké sklepy s chladírnou a byt sládka. Podívat se návštěvníci mohou také do historické hospody s množstvím dobového mobiliáře. Vaření piva na bítovském hradě je písemně doloženo v letech 1618 až 1620, kdy hrad vlastnil rod Jankovských z Vlašimi. Po nich od roku 1755 do roku 1891 pivo na Bítově vařil rod hrabat Daunů.


Zámek v Bučovicích na Vyškovsku nabízí v letošní sezóně druhou prohlídkovou trasu.

Dochované interiéry bučovického zámku z časů Rudolfa II. přibližují životní styl a osudy moravské aristokracie z období renesance a manýrismu. Expozice Moravský aristokrat v labyrintu světa je situována do 16 místností východního křídla, tedy do traktu, který dosud nebyl návštěvníkům zámku přístupný.

Pro nový okruh se snažili památkáři shromáždit to nejlepší z renesančního umění, které se nachází na moravských hradech a zámcích. Unikátem je obraz Mars a Venuše od italského malíře pracujícího na francouzském dvoře Rossa Fiorentina.

Moravskoslezský kraj: Aktivní víkend v Příboře a Fajne leto v Karlovicích

Aktivní víkend v Příboře začíná už v pátek odpoledne pro všechny, kteří se touží naučit salsu nebo rumbu. Tančit při živé hudbě se bude v piaristických zahradách od 17 hodin až do noci. Tanečníkům by neměla chybět odvaha a lehkost provedení, a tak k správné atmosféře určitě budou patřit i míchané nápoje. Nebojte se přijít, vstupné se neplatí.

Piaristický klášter, kde sídlí muzeum v Příboře

Fajne leto, to je program v rámci Technotrasy, který připravilo muzeum v Bruntále na sobotní odpoledne do areálu Kosárny v Karlovicích od 14 hodin. Program je připraven pro všechny věkové kategorie.

Jde o odpoledne plné her, zábavných a sportovních aktivit. Vyzkoušet si můžete svou manuální zručnost a prověřit si své znalosti o lese i dalších činnostech spojených s životem na venkově. Nebudou chybět ochutnávky krajových specialit z kuchařky s názvem Jak šmakuje Moravskoslezsko.

Čtěte také

Zlínský kraj: Folk a frgály na Vsetínsku nebo moderní módní design v duchu slováckých tradic

Osada Pulčín na Vsetínsku v neděli opět ožije folkovým festivalem. Letos přijeďte na Amfolkfest hned po ránu, kdy se budou k snídani podávat pravé valašské frgály, kafe do hrnku, kyselice, špekáčky, tousty a hermelín.

Slovácké muzeum v Uherském Hradišti otevřelo výstavu Pod povrchem ornamentu, která představuje práce mladých oděvních návrhářů. Ve své tvorbě se nechali inspirovat oblečením vycházejícím z tradic Slovácka, které propojují s moderním designem.

Dejte nám také vědět o akcích, které se budou konat ve vašem okolí. Své tipy posílejte na adresu vikend@rozhlas.cz

autor:Jitka Štichauerová
  • Cestování
  • Pozvánka