Tipy na víkend: Svatojánská noc, pieta v Ležácích i Národní myslivecké slavnosti

23. červen 2017

Horký červnový víkend si můžete užít třeba v pražském Karlíně, který slaví 200 let založení a kde se taky odehraje letošní festival United Islands of Prague. V Trutnově si připomenete historickou bitvu z roku1866 a Brno čekají Dny dopravní nostalgie.

Praha: United Islands of Prague, Malá ďáblická nebo výstava Ondřeje Sekory

V pátek ve 14.30 na Karlínském náměstí v Praze startuje festival United Islands of Prague. Uskuteční se23. a24. června a spojí se s oslavami 200. výročí založení této pražské čtvrti. Hrát se bude přímo na Karlínském náměstí, v sousedství kostela svatého Cyrila a Metoděje, poblíž stanice metra Křižíkova, v Kaizlových sadech či na Rohanském ostrově.

Na sobotu se v Karlíně chystá velká oslava. V 15.00 vyjde historický průvod z Karlínského náměstí k základní škole na Lyčkově náměstí, kde bude uložena časová schránka se vzkazy pro budoucí generace. Těšit se může i na koncert Wabiho Daňka a mnoho dalšího.

Čtěte také

Na Smíchovské náplavce v Praze začíná v sobotu v 19.30 divadelní show bratří Formanů Deadtown, která se koná v rámci 13. ročníku mezinárodního hudebního festivalu Prague Proms.

První ročník rodinného běhu Malá ďáblická se uskuteční právě tuto sobotu v Ďáblickém lese v Praze. Pro rodinné týmy je připravena trasa dlouhá 5 kilometrů doplněná o 10 vědomostních kontrol. Děti budou poznávat české hrady, hory, dřeviny nebo stopy zvířat.


Rodinný běh Malá ďáblická je kombinací orientačního běhu a dovednostních úkolů. Jako v každém běžeckém závodě vyhrává ten, kdo je první v cíli. V Malé ďáblické ovšem rozhoduje rychlost myšlení.

Za každou správnou odpověď odhalí část šifry. Vyhrává tým, který jako první rozluští šifrovanou zprávu. Tajná zpráva se bude týkat operace Anthropoid, která se uskutečnila na Praze 8 přesně před 70 lety. Start závodu je v areálu Beachklubu Ládví, kde každý tým obdrží startovní číslo a mapu.

Vezměte děti do muzea voskových figurín Grévin Praha. Od pátku do neděle budou v Celetné 15 na děti čekat oblíbení „šikulové“ Pat a Mat a kreativní workshopy. U vchodu vás bude vítat klaun s muzikanty.

Čtěte také

Výstavu obrázků Ondřeje Sekory najdou návštěvníci pražského paláce Koruna v Praze na Můstku. Na několika panelech jsou především jeho slavní hrdinové Ferda Mravenec a Brouk Pytlík. Doplňují je ukázky z dalšího Sekorova díla pro děti i dospělé. Výstava se koná u příležitosti 90 let od prvního uvedení pracovitého mravence na stránkách novin a jako připomínka 50 let od úmrtí Sekory.

Výtvarník Jaroslav Róna zahájil v Domě U Kamenného zvonu v Praze výstavu svých soch a maleb z posledních dvaceti let. Ve výstavním prostoru na Staroměstském náměstí měl sochař a malíř v roce 1997 svou první velkou samostatnou výstavu, na kterou teď navazuje. Zlatým hřebem přehlídky je Sluneční rytíř – tak trochu sci-fi jezdecká socha. Na koni sedí robotický rytíř, který se pohybuje mezi galaxiemi na svém vesmírném oři.

Jaroslav Róna

Středočeský kraj: Svatojánská noc na Vltavě, medobraní i bitva s husity

Vydejte se v sobotu do Hudlic k rozhledně Máminka, kde na vaše děti budou čekat skřítci Hudlinoš a Hudlinožka. Děti jim budou stavět domečky a pro dospělé jsou od 14 hodin přichystané koncerty tří kapel. Cesta k Mámince je pohodlná i pro kočárky a cyklisty. Limo, pivo, buřtíky, klobásky a gulášek budou u rozhledny připraveny pro případ, že vás stavění úplně vysílí.


V Sázavě na Benešovsku se v pátek a v sobotu koná ve vodáckém kempu Sázavský ostrov hudební festival Slunovrat.

Včelín Ořech zve v neděli od 10 hodin na Medobraní. Ve 14 hodin bude ochutnávka medu. V 16:00 vyhlášení výsledků soutěže o nejlepší med a medovinu 2017.

V Řeži u Prahy začíná v sobotu ve 21.30 Svatojánská noc na Vltavě – noční jízda na kánoích, kajacích, pramicích či raftech. Sraz je u lávky přes Vltavu v Řeži a konec jízdy bude v Máslovicích u přívozu. Poté následuje ohňová produkce a hudba.

Ve Veltrusích na Mělnicku si o víkendu nenechte ujít slavnost růží. Návštěvníci mohou hlasovat o nejkrásnější růži.

V zámeckém parku v Rožmitálu pod Třemšínem si můžete v sobotu užít historickou Slavnost královny Johanky. V 15.00 se uskuteční bitva s husitskými vojsky o Třemšín.

Jihočeský kraj: Národní myslivecké slavnosti, op-art v Hluboké a Hořické kulturní léto

V areálu loveckého zámku Ohrada u Hluboké nad Vltavou navštivte v sobotu Národní myslivecké slavnosti. Součástí bude mistrovství ČR ve vábení jelenů, ukázky práce chladnokrevných koní, soutěž o nejlepší guláš nebo přehlídka výcviku dravců i loveckých psů. Návštěvníci si mohou vyzkoušet lovecké a lesnické dovednosti a jízdu v koňském zápřahu.

Lovecký zámek Ohrada

Alšova jihočeská galerie v Hluboké nad Vltavou zahajuje v sobotu v 18 hodin výstavu Victora Vasarelyho, který je považován za otce op-artu. Poprvé se v ČR představí díla zapůjčená z Fondation Vasarely v Aix-en-Provence.

Čtěte také

Akcí Hořické slavnosti začíná v sobotu ve 14 hodin Hořické kulturní léto v Hořicích na Šumavě. Do 19. srpna se na něm představí Citron s Láďou Křížkem, Václav Neckář, František Ringo Čech, Michal Nesvadba, Robert Křesťan i herci v pašijových hrách.


V Sezimově Ústí je v sobotu a v neděli den otevřených dveří ve vile Hany a Edvarda Benešových.

V Třeboni navštivte v sobotu od 20.30 Svatojánskou slavnost. Nabídne hudebně taneční představení a barokní scenérii s dobovým ohňostrojem v zámeckém parku. Zazní i zkrácené scénické provedení opery Arminio od J. A. Hasseho.

Plzeňský kraj: Pohádkový Horšovský Týn a Legionáři ve Vysokém Mýtě

Státní hrad a zámek v Horšovském Týně, jedna z nejnavštěvovanějších památek v Plzeňském kraji, startuje do letní sezony výstavou padesáti filmových kostýmů a rekvizit ze známých pohádek z 50. let. Památka rozšíří v červenci a srpnu otevírací dobu o pondělky.

Kostýmy si zahrály ve slavných pohádkách, které patří k české filmové klasice, jako jsou Byl jednou jeden král, Obušku z pytle ven!, Hrátky s čerty, Císařův pekař a Pekařův císař, Labakan, Legenda o lásce nebo Princezna se zlatou hvězdou na čele.

Jan Werich a Bohuš Záhorský ve filmu Císařův pekař

V Regionálním muzeu ve Vysokém Mýtě je nová výstava Legionáři. Návštěvníky seznámí s osudy československých legionářů z Pardubického kraje. Je součástí cyklu akcí, kterými muzeum připomíná sto let od nejvýznamnějšího a nejznámějšího bojového vystoupení legií v bitvě u Zborova.

Na výstavě budou pouze exponáty z muzeí v regionu, někdy jde o raritní předměty, například o uniformu hradní stráže ruského legionáře z Městského muzea ve Skutči.

Čtěte také

Karlovarský kraj: Sto let vojenského letiště v Chebu a Sokolovský čtvrtmaraton

V Chebu si o víkendu nenechte ujít oslavy stého výročí zahájení provozu na tamním vojenském letišti.

V sobotu se v Sokolově uskuteční čtvrtý ročník Sokolovského čtvrtmaratonu. Běžecký závod se během své krátké existence zapsal mezi vyhledávané sportovní události regionu. Novinkou letošního ročníku je start hlavního závodu v 11 hodin, in-line okruh a Stezka skřítka Sokolníčka, na níž děti čekají sportovní hry.

Ústecký kraj: 500 let kostela Nanebevzetí Panny Marie a Rozloučení s labskou královnou


V Mostě navštivte v sobotu slavnost, která připomene 500. výročí založení přesunutého kostela Nanebevzetí Panny Marie.

V sobotu bude v Ústí nad Labem připraven bohatý program pro rodiny s dětmi. Muzeum města připravilo od 10.00 do 14.00 výstavu výtvarných prací, tvořivé aktivity pro děti a pohádku Sváťova dividla. V Ústeckém podzemí zase od 14.00 do 18.00 vystoupí šermířská skupina Rebel a hudební skupina Ergo. Pro děti budou připraveny soutěže a dárky.

Liberecký kraj: Slavnosti slunovratu v Liberci, 50 let Crystalexu a jarmark na hradě Trosky

Svatojánská noc na hradě Grabštejně na Liberecku začíná v sobotu ve 20 hodin. Připraveny jsou večerní prohlídky hradu, při nichž se návštěvníci setkají s kostýmovanými hradními postavami.

Zámek Lemberk zve v sobotu od 10 hodin na hru s příběhy na bajkovém stropě. Netradiční prohlídky konané formou vědomostní soutěže, které budou zaměřené na kazetový strop v bajkovém sále.

Hrad Trosky

Víkend si můžete užít také na středověkém hradě Trosky. Připravena budou divadelní vystoupení, šerm, dobová hudba a tanec, sokolnické ukázky i lukostřelba. V předhradí bude jarmark.

V Liberci budou v neděli od 13 hodin Slavnosti slunovratu na Martinské stěně. Těšit se můžete na divadelní představení, ukázky skotských tanců a vystoupení gospelového sboru Gospel Generation.

Padesát let od postavení nového závodu Crystalexu v Novém Boru na Českolipsku připomíná výstava v tamním muzeu. Zároveň ukazuje, jak velký vliv měla sklářská firma na život ve městě. Návštěvníci si mohou prohlédnout současnou produkci, díla výtvarníků, kteří svou návrhářskou činností zanechali v Crystalexu nesmazatelnou stopu, a připomenout si minulé ročníky Mezinárodního sklářského sympozia IGS.

Čtěte také

Nová výstava oblastního muzea v Litoměřicích ukazuje město z pohledu superlativů. Představuje dvacet zajímavostí, kterými město vyniká nad jiné. Návštěvníci se dozvědí perličky ze života slavných osobností spjatých s městem i postřehy z přírody.

Královéhradecký kraj: Svatojánská noc v Hrádku u Nechanic a připomínka bitvy u Trutnova

Svatojánská noc se chystá také na zámku Hrádek u Nechanic. Od 18 hodin nabídne noční prohlídky s průvodci v dobových kostýmech.

Zámek Hrádek u Nechanic

V Trutnově si v sobotu od 10 hodin připomenete na Krakonošově náměstí bitvu z roku 1866. Za přítomnosti uniformovaných vojáků bude na Krakonošově náměstí tradičně natřena pamětní deska. Od 12.00 bude následovat program u památníku generála Gablenze.

Pardubický kraj: Výročí vyhlazení Ležáků, festival živého pravěku nebo česká postmoderna v Litomyšli

Muzeum Rosice nad Labem na Pardubicku zve na Parní víkend – výstavu parních kotlů, strojů, stroječků a různých věcí nejen na páru od vystavovatelů z celé ČR.

V Litomyšli bude v sobotu Starodávný jarmark s koncerty a lidovými řemesly.

Pravěká osada Křivolík na Orlickoústecku láká v sobotu na festival živého pravěku spojený s oslavami letního slunovratu. Návštěvníci se mohou těšit na bojové střety a hrané výjevy válečníků nebo poznají, jak tehdejší kmeny mistrně ovládaly například staré umění tavby bronzu.


V Ležákách na Chrudimsku začíná v neděli v 10 hodin pietní akt k 75. výročí vyhlazení osady Ležáky.

Zámecký pivovar v Litomyšli na Svitavsku hostí výstavu plastik českých postmoderních umělců nazvanou Generation One. Představuje díla od 60. do 90. let. Všechna pocházejí se soukromých sbírek a mnohá z nich jsou vystavena poprvé.

Expozice dává do výstavních prostor dohromady plastiky Karla Malicha, Aleny Kučerové, Aleše Veselého, Kurta Gebauera, Evy Kmentové, Jana Koblasy, Vladimíra a Věry Janouškových, Karla Nepraše, Stanislava Kolíbala nebo Františka Kyncla.

Na hradě Kunětická Hora na Pardubicku vás v neděli čeká výstava dravých ptáků, ukázky jejich výcviku, přeletů a lovení cvičných atrap.

Hřebčín Slatiňany

Zámek Slatiňany zve v neděli do zámeckého parku na Velký jezdecký den.

Vysočina: Krampusáci v Kamenici a Foglar v Ledči

Velkou atrakcí tohoto víkendu bude sobotní show čertů Krampusáků v Kamenici nad Lipou. Každá z těchto nádherných a zároveň děsivých masek čertů je malým uměleckým dílem. Ručně vyřezávané masky z lipového nebo borového dřeva jsou doplněné pravými rohy z muflonů, beranů, kamzíků a koz. Kožichy jsou ušity z pravé kůže horských koz nebo ovcí.

Jak ale bude těmto bytostem v maskách začátkem června? Pokud bude pálit slunko, bude to nejen pro ně pořádné peklo! Přijeďte se na ně podívat i vy. Přiletí s nimi i samotná královna pekelného podsvětí Luciferda I.

V nově opravených prostorách hradu v Ledči nad Sázavou se otevřelo Muzeum Jaroslava Foglara. Lidé tam najdou fotografie z nejrůznějších životních období autora legendárních Rychlých šípů, ale také časopisy, knihy a tábornické potřeby včetně připomenutí skautingu na Ledečsku.

Čtěte také

V opravených prostorách jižního křídla hradu je také otevřena stálá výstava historických hodin. Návštěvníci si v ní mohou prohlédnout na 150 kusů nejrůznějších druhů historických stolních, nástěnných i sloupových hodin vyrobených od renesance po 19. století.

Jihomoravský kraj: Dny dopravní nostalgie a zvučící kameny v Brně nebo folklor ve Strážnici

Na náměstí Svobody v Brně začínají v sobotu dopoledne Dny dopravní nostalgie. V provozu budou tramvajové, trolejbusové a autobusové linky, na nichž pojedou historická vozidla. Zároveň se pojede speciální parní vlak z Králova Pole na výstaviště po vlečce ulicí Poříčí. Součástí je také den otevřených dveří v trolejbusové vozovně Komín.


Čtyřkanálová zvuková instalace pracuje s terénními nahrávkami vody, jejího kapání, bublání, zurčení a plynutí, které spojuje s úryvky ze Zimní cesty Franze Schuberta, konkrétně z různých starých verzí písně Lípa i její klavírní úpravy od Franze Liszta. Úryvky se jakoby zjevují a znovu mizí ve vodě.

Kameny, z nichž se ozývá hudba a zurčení vody, najdou návštěvníci od dnešního večera v zahradě brněnské vily Tugendhat. Jde o dílo německé umělkyně Christiny Kubischové, součást festivalu Expozice nové hudby, který potrvá v proměnlivé intenzitě do října. Zahrada vily Tugendhat je přístupná po zaplacení vstupného 50 korun. Zvučící kameny jsou ve stinném zákoutí u smuteční vrby, těsně pod terasou vily.

V jihomoravské Strážnici si nenechte ujít mezinárodní folklorní festival. V sobotu bude od 14.30 finále soutěže o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku.

Noc otevřených sklepů se chystá v sobotu ve Valtickém podzemí. Podzemní zážitková turistika je připravena v unikátním labyrintu historických vinných sklepů v celkové délce přes900 metrů.

Čtěte také

Moravskoslezský kraj: 2. světová válka zblízka u Starého Jičína a Tatra Veteran Rallye

Vydejte se v sobotu na hrad Starý Jičín. Čeká vás tam jedinečný program, v čase se vrátíte do dob druhé světové války, do roku 1944. V jižní Itálii stojí hrad obsazený německým vojskem, které se na hradě usídlilo, má tam své vojenské ležení. Když tuto skutečnost zjistí americká armáda, má dobýt hrad a celou osádku zatknout.

Vozy značky Praga a Tatra 12 Sport

Návštěvníci uvidí dobytí a obsazení hradu, souboje německých a amerických vojáků, zatýkání, ukázky střelby, střet vojenské kolony vozidel s německou osádkou hradu a další zajímavosti. Po celý den si návštěvníci mohou prohlížet vojenskou techniku a zbraně, uvidí ukázky střelby, výcviku a života ve vojenském táboře.

V Kopřivnici začíná v sobotu v 10 hodin Tatra Veteran Rallye 2017 při příležitosti 120. výročí od zahájení výroby automobilů ve městě. K vidění bude více než 150 historických osobních i nákladních vozidel Tatra včetně NW Präsident, prvního automobilu vyrobeného v Kopřivnici.

Čtěte také

Slezské divadlo v Opavě chystá uvedení operety Johanna Strausse mladšího Cikánský baron v režii Dany Dinkové. Premiéra bude právě tuto neděli. Jde o jednu z nejčastěji uváděných operet. V pořadí pak o desátou operetu Johanna Strausse mladšího.

Premiéru měla 24. října 1885 v Divadle na Vídeňce. Libreto napsal Ignatz Schnitzer podle povídky Saffi od Móra Jókaie. Libretista upravil příběh, zvýraznil hlavní mužskou postavu, posílil cikánské a vojenské prvky.

03775653.png

Zlínský kraj: Salvator Dalí ve Valašském Meziříčí

Muzejní a galerijní centrum ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku ode dneška vystavuje dílo Salvadora Dalího. Představuje výběr z jeho díla, zastoupena je zejména grafika. Vystaveno je asi 180 děl.

autor: nah
Spustit audio

Více z pořadu