Tipy na víkend: Po páteční noci v kostelích lákají v sobotu i muzea a rozkvetlé zahrady

9. červen 2017
Noc kostelů

V následujících dnech bude po celé republice bezpočet možností podívat se zdarma do míst běžně nepřístupných. Chystají se komentované prohlídky, koncerty, divadelní představení i workshopy. O páteční noci se otevřou brány kostelů a modliteben, v sobotu večer přivítají návštěvníky muzea v Praze nebo Ostravě a celý víkend budou také zpřístupněny na dvě stovky zahrad v rámci mezinárodního Víkendu otevřených zahrad. Hezky si volné dny a noci užijte!

Praha: Noc kostelů a muzejní noc

V rámci Noci kostelů se v Praze v pátek večer otevře veřejnosti na 300 kostelů a modliteben.

Pražská muzejní noc nabídne ze soboty na neděli různé prohlídky v 79 objektech. Těšit se můžete na řadu koncertů, přednášek, workshopů a výtvarných dílen, divadelní a taneční představení nebo filmové projekce. Organizátoři připravili také dětský program. Dopravu mezi jednotlivými objekty zajistí speciální autobusové linky Dopravního podniku hl. m. Prahy.

Například Anatomické muzeum v Praze láká kromě zajímavých přednášek na únikovou hru Pryč z fronty, jež je určená návštěvníkům, kteří nechtějí čekat ve frontě na prohlídku muzea.

Letohrádek Hvězda

Letohrádek Hvězda poprvé ožije svou první audiovizuální performancí v podobě světelně-dynamické koláže s hudebním doprovodem vytvořené přímo na míru této památce.

Rýžovat drahé kovy a nerosty bude možné na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Plynárenské muzeum láká na kadeření vlasů plynovými historickými kadeřítky, žehlení plynem či na pravou brazilskou kávu upraženou na malé plynové pražičce z období první republiky.

Muzeum hlavního města Prahy na Florenci bude v sobotu otevřeno zdarma od rána až přes půlnoc. V rámci Pražské muzejní noci předvede především svůj jedinečný exponát – 180 let starý Langweilův model Prahy. Autor ho sestavoval jedenáct let, a to až do své smrti v červnu 1837.

20 metrů čtverečních husté papírové skládačky - to je Langweilův model Prahy

Program v průběhu dne bude zaměřen hlavně na děti, které jistě uvítají hru po celé budově muzea na motivy Lengweilova života. Kromě samotného papírového exponátu, který na dvaceti metrech čtverečních detailně zachycuje tehdejší podobu Starého Města, Malé Strany bez Petřína a Hradčan s Pražským hradem, muzeum nabídne i šestiminutovou trojrozměrnou projekci digitalizované verze modelu.

Čtěte také

Během sobotní muzejní noci bude zájemcům od 19 hodin až přes půlnoc přístupna i Podskalská celnice na Výtoni. Umožní zájemcům prohlídku stálé expozice Zaniklé Podskalí a život na Vltavě.

Poprvé se pro návštěvníky při této akci otevře Staroměstská mostecká věž.

Praha: Pochod proti rakovině, motoristické legendy i Kašpárkohraní

Start AVON pochodu proti rakovině prsu je v sobotu ve 12 hodin ze Staroměstského náměstí v Praze. Cílem je ostrov Štvanice, kde je připraven program na celé odpoledne.


V neděli se s dětmi vydejte do pražských Letenských sadů. Bude tam rodinný festival Kašpárkohraní.

V pražské galerii Mánes najdete velkou přehlídku prací výtvarníka, někdejšího tatéra a hokejisty Lukáše Musila tvořícího pod jménem Musa. Jmenuje se Signatura s podtitulem Zrcadlo mezi zvířaty a lidmi a jejím hlavním tématem jsou zvířata, která podle autora na rozdíl od lidí neznají přetvářku. Výstava potrvá do 9. července. Jedním z ústředních motivů expozice je konfrontace světa zvířat a lidí.

Do areálu psychiatrické nemocnice v Bohnicích by v sobotu měli vyrazit milovníci aut. Najdou tam 4. ročník motoristické slavnosti Legendy.

Musa

O historii i současností Izraele, o životě jednotlivců i komunit ve městech i kibucech, o ztrátách v téměř každodenních incidentech i naději v budoucnost vypravuje dílo umělkyně Orit Išajové. Expozici nazvanou Země jelena představuje Galerie hlavního města Prahy v Domě fotografie.

Výstava ovšem zahrnuje vedle fotografií i grafiky, videa a instalace. Její název odkazuje k jednomu z výrazů pro izraelskou zemi zmiňovanému ve starozákonní knize Daniel jako metafora, v níž je toto zvíře symbolem země.

Čtěte také

Středočeský kraj: Pieta za Lidice a Den sportu

V Příbrami si v sobotu užijete Den sportu.

V Lidicích na Kladensku si v sobotu od 10 hodin připomeňte smutný osud této obce. Pietní vzpomínka k 75. výročí vyhlazení Lidic začíná v 10 hodin. Součástí vzpomínky je celostátní přehlídka dětských pěveckých sborů Světlo za Lidice.

Památník Lidice - Pomník dětských obětí války

Jihočeský kraj: Výstava o československých legionářích

Zbraně i výstroj vojáků z ruské, italské, francouzské a srbské fronty za první světové války představuje Prácheňské muzeum v Písku. Zahájilo výstavu, která připomíná československé legionáře a bitvu u Zborova.

Expozice nabízí výzbroj i uniformy, chladné i palné zbraně jako šavle, bodáky, revolvery nebo opakovací pušku Mosin vzor 1891, kterou měla většina legionářů. Muzeum ukazuje i památeční předměty, jež si Češi dovezli z války, dále medaile, pohlednice a fotografie.

Plzeňský kraj: Bahna 2017 i Letní barokní festival


Zajděte se v rámci Víkendu otevřených zahrad podívat do plzeňského Arboreta Safronka.

Mariánská Týnice na Plzeňsku zve v sobotu od 14 hodin na Letní barokní festival. Odehraje se na nádvoří muzea.

Strašice na Rokycansku chystají na sobotu Den pozemního vojska Bahna 2017.

Ústecký kraj: Květinové vazby, hornická úzkokolejka nebo zubrnický skanzen

Tento víkend provoní komnaty zámku ve Velkém Březně na Ústecku květiny. Historické vazby připravila pro prohlídky zahradnická škola z Děčína Libverdy. Na sobotu jsou také naplánované komentované procházky zámeckým parkem.

Podkrušnohorské technické muzeum postavilo úzkokolejnou okružní železnici. Místo horníků a nářadí vozí vagonky děti i dospělé turisty. Novinka je další atrakcí v muzeu, které připomíná dlouholetou historii těžby uhlí na severu Čech. Trať je dlouhá500 metrůa měla by ukázat, jak se dřív lidé i věci pod zem dostávali.

Úzkokolejka Podkrušnohorského technického muzea

Jednu z největších sbírek závěsných obrazů pro výuku žáků spravuje skanzen v Zubrnicích nedaleko Ústí nad Labem. Před sto lety nahrazovaly učebnice i internet, dnes jsou zdrojem poučení pro historiky a návštěvníky. Zajímavé jsou zpracováním i zobrazovanými tématy. Skanzen v Zubrnicích stojí za návštěvu ve školním roce i o prázdninách.

Čtěte také

Liberecký kraj: Dvořákův Turnov na Sychrově


Vydejte se o víkendu na komentované prohlídky zahrady zámku Lemberk se zaměřením na barokní krajinu.

Zámek Sychrov zve v sobotu od 18 hodin na zahajovací koncert 62. ročníku hudebního festivalu Dvořákův Turnov a Sychrov. Program koncertu tvoří průřez písňovou i operní tvorbou skladatele Antonína Dvořáka.

Královéhradecký kraj: Babička naživo nebo závod horských nosičů na Sněžce

Udělejte si v sobotu výlet za Babičkou Boženy Němcové do Ratibořic. Návštěvníci zámku a Babiččina údolí budou mít výjimečnou příležitost potkat postavy knihy Babička.

Od budovy nové stanice lanové dráhy na Sněžku v Peci pod Sněžkou startuje v sobotu v 10 hodin závod horských nosičů Sněžka Sherpa cup. Cílem je Poštovna na Sněžce. Trasa: Pec p. S., Obří důl, Slezský dům, Sněžka, Poštovna.

Horní stanice lanovky na Sněžku

V budově sýpky v areálu Domova svatého Josefa v Žirči na Trutnovsku se v sobotu slavnostně otevře expozice historických jízdních kol.

Pardubický kraj: Noc kostelů, závod dračích lodí nebo výstava historických karoserií

V Ústí nad Orlicí v kostele Nanebevzetí Panny Marie čeká návštěvníky výstup na věž kostela s ukázkami zvonění, koncert, degustace mešního vína a zájemci budou moct okénkem nahlédnout do nasvíceného prostoru kostnice.


V Chrudimi si v rámci Noci kostelů bude možné prohlédnout většinu roku uzavřený kostel svaté Kateřiny.

V Heřmanově Městci na Chrudimsku v kostele Církve československé husitské vystoupí písničkář Oldřich Janota. V kostele svatého Bartoloměje v témže městě bude zahájena výstava Křesťanské liturgické oblečení napříč staletími včetně komentáře a zahraje Soubor lesních rohů Hradec Králové.

Ve Vysokém Mýtě budou v kostele svatého Vavřince připraveny hry a výtvarné dílny pro děti či výstava věnovaná obrazu Nanebevzetí Panny Marie a Vysokomýtské Madoně. Zpřístupněny budou obě věže s novým i historickým zvonem.

Čtěte také

V České Třebové si bude možné prohlédnout s průvodcem kapli svaté Kateřiny, pozdně románskou rotundu z první poloviny 13. století, jedinou dochovanou stavbu svého druhu ve východních Čechách.

promo dračí lodě

Jarní část městských slavností Zrcadlo umění v Pardubicích představí místní amatérské soubory. Až do soboty můžete navštívit koncerty, divadelní představení, soutěže, tvůrčí dílny nebo výstavy.

V sobotu se na náměstí bude od 14 hodin až do půlnoci střídat jedna kapela za druhou. Novinkou letošního ročníku bude Zrcadlový labyrint, který bude lákat k návštěvě na Pernštýnském náměstí.


V Pardubicích na sobotu také chystají závody dračích lodí. Start je v 10 hodin v loděnici Arosa.

Zámek Choltice na Pardubicku láká v sobotu na řemeslné slavnosti. Uvidíte ukázky kovotepectví, drátenictví, provaznictví, ražby mincí, zdobení perníku nebo výroby hraček ze slámy.

V Muzeu českého karosářství ve Vysokém Mýtě najdete první tematickou výstavu. Je věnována jedné z nejvýznamnějších předválečných karosářských továren v tuzemsku, firmě Petera Vrchlabí. Z jejích výrobků se dochovala jen zhruba desítka kusů. Historie společnosti sahá až do roku 1864, kdy začala nabízet kočáry, saně nebo postroje na koně. Později stavěla karoserie osobních vozů i autobusů.

Jihomoravský kraj: Šalinou na Noc kostelů, svědectví o holokaustu a Sochy v ulicích

V Brně Noc kostelů doplní speciální tramvaj, kde bude návštěvníky čekat doprovodný program. Tramvaj, v Brně běžně zvaná šalina, vyjede z Joštovy ulice. Bude projíždět centrem, moderátor hosty upozorní na kostely v centru a program Noci kostelů. Hosté se budou u šaliny střídat, konkrétně před kostelem svatého Tomáše v Joštově ulici.

Legendární tramvaj T3 ze 60. let

Hosty budou například spisovatelka Hana Pinknerová nebo brněnský biskup Vojtěch Cikrle. Podle něj je Noc kostelů určena těm, kdo kostely pravidelně navštěvují, i těm, kdo hledají pevný bod svého života.

Čtěte také

Brněnské Divadlo Polárka se pokusí přiblížit dnešním teenagerům hrůzy holokaustu prostřednictvím svědectví stejně staré oběti nacistické rasové perzekuce. Režisér Ondřej Elbel si pro novou inscenaci zvolil jako předlohu slavný deník Anny Frankové, židovské dívky, která po letech skrývání v Amsterdamu zahynula v koncentračním táboře. Poslední premiéru sezony soubor uvede právě tuto sobotu.


Před Domem umění v Brně lidé najdou dílo nazvané Odcházení od Krištofa Kintery.

Závody dračích lodí se v sobotu uskuteční také na Brněnské přehradě. Bude to charitativní závod a jeho výtěžek bude věnován Nadačnímu fondu Modrý hroch, který podporuje děti po těžkých úrazech.

Soudobé umění v nejširším smyslu slova přináší do brněnského veřejného prostoru bienále Sochy v ulicích. Uvidíte 13 prací od autorů z Česka i ciziny. Někteří vytvořili trojrozměrná díla, která se blíží soše v klasickém smyslu, jiní provedli nenápadné zásahy, které mění pohled kolemjdoucích na brněnská zákoutí, další chystají jen pomíjivé performance.

Moravskoslezský kraj: Rekordní muzejní noc, dobroty v zahradě a móda první republiky

Do Ostravské muzejní noci se letos zapojí rekordních 39 organizací. Poprvé to bude například festival křesťanské hudby Slezská lilie a multikulturní Centrum Pant. Na návštěvníky čeká například prohlídka útrob varhan v sídle Janáčkovy filharmonie Ostrava či lekce francouzštiny. Program v klubu Stará Aréna pak připomene život a dílo režiséra Karla Reisze, který pocházel z Ostravy.

varhany (ilustrační foto)

V Ostravě najdete o víkendu i Garden Food Festival s lahůdkami od nejlepších lokálních restaurací a tuzemských šéfkuchařů s netradičními delikatesami.

Nadčasovost a eleganci módy první republiky, která znamenala skutečnou revoluci především v dámském odívání, představí Muzeum Těšínska ve výstavní síni v Orlové na Karvinsku. Výstava nazvaná Repliky oděvů první republiky potrvá do 3. září.

Spustit audio
  • Cestování
  • Pozvánka