Tipy na víkend: Čtvrtstoletí festivalu Mezi ploty, vlčnovská Jízda králů i Muzejní noc v Plzni

26. květen 2017
02395131.jpeg

Kam v sobotu a v neděli? Do Bohnic na festival Mezi ploty, na slavnou Jízdu králů, na prohlídku pražských Malostranských dvorků nebo do Sezimova Ústí, kde si prohlédnete vilu manželů Benešových. Nabízíme desítky tipů z celé republiky.

Praha: Mezi ploty, Malostranské dvorky nebo Ratolest Fest

Připomeňte si v sobotu Operaci Antropoid v Praze 8. V 10.25 uvidíte v zatáčce u zastávky tramvaje U Kříže rekonstrukci vojenského útoku na Reinharda Heydricha. Komentovaný výcvik čsl. samostatné obrněné brigády začíná před budovou Úřadu MČ Praha 8 ve 12.30, 14.30 a v 16.30.

Ve 13.00, 15.00 a v 17.00 vás čeká komentovaná prohlídka tábora čsl. jednotky RAF. Uvidíte také scénky z protektorátu – ulice okupované Prahy.

Na náplavce na Rašínově nábřeží v Praze navštivte v sobotu festival Ratolest Fest s nabídkou zábavních, sportovních a uměleckých aktivit, který je určen pro rodiny s dětmi.

V neděli vezměte děti na pražský Petřín a v mírném předstihu s nimi oslavte Mezinárodní den dětí. Připravena bude etapová hra s tématikou Langweilova modelu Prahy. Děti se s modelem prostřednictvím hry blíže seznámí a po splnění všech úkolů budou odměněny. Na děti budou čekat také magická vystoupení kouzelníka Grina.

Chybět nebude ani focení s Klíčníkem Pražských věží. Zájemci si budou moci vyzkoušet projet na invalidním vozíku dráhu plnou překážek a budou mít tak možnost představit si, jak to mohou mít lidí na vozíku těžké. Na akci bude možné také podpořit sdružení Zajíček na koni.


Richard Müller, Tomáš Klus, Xindl X a divadlo Sklep patří do Bohnic: Mezi ploty, jeden z nejslavnějších českých festivalů, slaví 25 let.

Originální pražský festival Mezi ploty si letos 27. a 28. května připomíná stěží uvěřitelné čtvrtstoletí existence. Velkolepě oslavit tyhle kulaté narozeniny přijedou hvězdy česko-slovenského uměleckého nebe jako Richard Müller, Xindl X, Tomáš Klus, No Name, Lenka Dusilová, Aneta Langerová, Monika Načeva, PSH, N.O.H.A. – DJ Set, Jan Potměšil, divadlo Sklep, Divadlo v Dlouhé, protagonisté pořadu Na stojáka a desítky dalších tvůrců a interpretů.

Celkem na 14 scénách vystoupí asi 120 účinkujících, reprezentujících paletu hudebních a divadelních žánrů. Jedna z největších českých hudebních a divadelních přehlídek, která opět startuje poslední víkend v květnu, není jedinečná zdaleka jen tím, že se koná na půdě Psychiatrické nemocnice Bohnice.

Na Masarykově nádraží v Praze začíná v sobotu dvoudenní výstava vozidel z produkce koncernu Ringhoffer-Tatra při příležitosti 200. výročí narození Františka Ringhoffera II.

Pohled na Malou Stranu od Strahovského kláštera

První ročník folkového hudebního festivalu pro celou rodinu Rotunda 2017 se odehraje tuto sobotu od 13 hodin u rotundy sv. Longina v Praze. Vystoupí legendy českého folku Nezmaři, Půljablkoň a Ginevra.

Malá Strana je významným pojmem a nejen Pražané pro ni mají speciální místo ve svých srdcích. Svým věrným obyvatelům i návštěvníkům z druhého břehu Vltavy na poslední květnový víkend připraví speciální překvapení – akci Malostranské dvorky. Otevře tak lidem dosud nepřístupná místa a zákoutí, na která turistická noha neměla šanci vstoupit.

Čtěte také

Milovníci běhu z řad profesionálů i amatérů by v neděli taky měli zavítat na pražský Petřín. Uskuteční se tam Trail Praha, další ze seriálu běhů spadajících pod Kilpi Trail Running Cup 2017. Poběží se na dvou trasách v délce 5 a 10 kilometrů a na nadšené sportovce čeká nejkrásnější běžecká vyhlídka na Prahu. Svou účastí navíc podpoří pacienty FN Motol.

Středočeský kraj: Káranský vodovodník, kutnohorská jezuitská kolej i kamenický den

Před úpravnou vody Káraný u Prahy začíná v sobotu v 10 hodin sportovně charitativní akce Káranský vodovodník. Účastníci mohou nahlédnout do úpravny vody Káraný a svým sportovním výkonem přispět na handicapované.


Kostelec nad Černými lesy zve v sobotu na Keramický den.

Poznejte jezuitskou kolej v Kutné Hoře zevnitř i zvenku a navštivte středočeský GASK. Prohlídka zahrnuje návštěvu barokního refektáře, lékárny i lázní. Návštěvník pozná galerii světců před jezuitskou kolejí i jižní věž, to vše s odborným výkladem.

Prohlídka nazvaná Vita brevis / Ars longa – Život je krátký / Umění trvá začíná v sobotu v 15 hodin. Přímo před chrámem sv. Barbory najdete v sobotu v Kutné Hoře také Gastrofestival, na kterém ochutnáte místní, cizokrajné i bio dobroty.

Ve Vojenském technickém muzeu v Lešanech na Benešovsku v sobotu začíná 22. sezona.

Jihočeský kraj: Benešova vila, lázně Třeboň a rozkvetlý zámek Kratochvíle

V Sezimově Ústí na Táborsku bude v sobotu a v neděli den otevřených dveří ve vile Hany a Edvarda Benešových.

Benešova vila

V Třeboni začíná v sobotu lázeňská sezona. Slatinu posvětí českobudějovický biskup Vlastimil Kročil, během celodenní akce vystoupí kapela Jelen, Šlágr band, Divadlo Kvelb, mažoretky i Jan Smigmator. Akci zakončí ve 22.15 ohňostroj v lázeňském parku.

Na zámku Kratochvíle v jižních Čechách si nenechte ujít květinovou výstavu s názvem V tichu a naději. Na sobotu je od 21.15 do 23. 00 hodin připravena večerní prohlídka vily a koncert žáků ZUŠ Vodňany.

Čtěte také

Plzeňský kraj: Muzejní noc v Plzni

Koncerty, poučení, zábavu i dobrodružství při nočních prohlídkách nabídnou v pátek v Plzni některá muzea a galerie. Do Plzeňské muzejní noci se zapojily expozice Západočeského muzea, Galerie města Plzně, Galerie Jiřího Trnky, Galerie Ladislava Sutnara, Pivovarské muzeum – Plzeňské historické podzemí a DEPO2015.


Do Plzeňské muzejní noci se zapojily expozice Západočeského muzea, Galerie města Plzně, Galerie Jiřího Trnky, Galerie Ladislava Sutnara, Pivovarské muzeum – Plzeňské historické podzemí a DEPO2015.

Největší nabídku má Západočeské muzeum, pod které patří také Muzeum loutek, Národopisné muzeum a Muzeum církevního umění plzeňské diecéze. Vstup bude zdarma, a to v hlavní budově, v národopisném i církevní muzeum do 22.30, Muzeum loutek vpustí poslední návštěvníky ve 21.30.

V hlavní budově muzea si lidé mohou prohlédnout výstavy a expozice, poslechnout cimbálovou muziku a vyzkoušet modelování mamutích zubů a preparaci vzorků vibrační jehlou. S archeology si vyzkoušejí výrobu záušnic a s historiky tisk na replice historického lisu.

Karlovarský kraj: Jarní slunoHrad

Hrad a zámek Horní Hrad u Ostrova nad Ohří zve v sobotu od 11 hodin na multižánrový hudební festival Jarní slunoHrad.

Liberecký kraj: Festival Karoliny světlé, bitva mezi Římany a barbary nebo Čmelák v Mokřadech

Dvorec Curia Vítkov v Horním Vítkově v Chrastavě na Liberecku láká v sobotu od 11 hodin na antický festival Gladius, tradiční setkání sdružení zabývajících se antickým válečnictvím a řemesly. Akce vyvrcholí v 15.00 ukázkou bitvy mezi římskými legionáři a barbary. Diváci si na akci mohou projít naučnou stezku, na jejímž konci se stanou římskými občany nebo příslušníky barbarských kmenů.

Spolek Čmelák – Společnost přátel přírody pořádá den otevřených dveří v Mokřadech v Jablonném v Podještědí u příležitosti 23. výročí svého vzniku. Akce začíná v 10 hodin.

Zamiřte v sobotu od 13 hodin na třetí ročník open-air akce Festival Karoliny Světlé. Na programu je dobová módní přehlídka, koncert, scénické, taneční, divadelní a hudební vystoupení i projekce filmu z roku 1937.

Mokřady u Jablonného v Podještědí

Královéhradecký kraj: Na Sněžku pro dobrou věc a do muzea za motýly

Vydejte se v sobotu na charitativní výstup na Sněžku, který pořádá Nadační fond KlaPeto. Letos se akce koná pro dvouletou Pavlínku z Karviné, která prodělala onemocnění meningokokem. Z centrálního parkoviště v Peci pod Sněžkou se vyráží v 9 hodin.

Muzeum východních Čech v Hradci Králové zahájilo výstavu nazvanou O motýlech a lidech. Expozice přibližuje muzejní sbírku tropických motýlů a také akvarely, které podle nich namaloval hradecký malíř Otakar Řípa. Návštěvníci uvidí stovku pestrobarevných motýlů. Výstava přibližuje také tři desítky akvarelů, na kterých jsou motýli zachyceni.

Pardubický kraj: Den starokladrubského koně

V Národním hřebčíně v Kladrubech nad Labem je v sobotu přichystaný Den starokladrubského koně. Na programu jsou chovatelské ukázky a hlavní program na nádvoří začíná ve 13 hodin.

Vysočina: Baroko v zahradách zámku Kinských

Ve Žďáru nad Sázavou jsou o víkendu dny otevřených zahrad na zámku Kinských s podtitulem Baroko žije v nás. Prohlídku zahrad doplní barokní hudba, tanec i architektura. Zahrady budou otevřeny v sobotu i v neděli vždy do 18.00.

Jihomoravský kraj: Zlatý pohár Alexandra Velikého ve Valticích

Návštěvníci zámku ve Valticích na Břeclavsku si můžou prohlédnout zlatý pohár Alexandra Velikého. Pochází ze 4. století př. n. l. a odráží uměleckou realitu dvora největšího starověkého dobyvatele a světovládce. Pohár je celý ze zlata a měří 105 milimetrů na výšku. Charakterem výzdoby odkazuje do období počínajícího helénismu – kulturně-politického období v dějinách lidstva, kterému Alexandr ukázal směr i náplň.

Alexandr Veliký bojuje s Dariem III.

Zlínský kraj: Zlínský filmový festival, Jízda králů ve Vlčnově

S dětmi se vydejte do Zlína na filmový festival pro děti a mládež. V sobotu bude od 10 do 18 hodin na Stadionu mládeže festival sportu pro děti Sporťáček. V luhačovickém domě kultury Elektra v 19.00 začíná charitativní módní přehlídka, v 19.30 vystoupí v koncertní zóně Aneta Langerová.

Čtěte také

Ve Vlčnově na Slovácku se tento víkend pojede Jízda králů. Rušno je v rodině dvanáctiletého krále Petra Španěla i v domácnostech čtrnácti jezdců, letos osmnáctiletých chlapců, kteří utvoří královskou družinu. Akce začne v pátek v 17.00 otevřením výstavy 40 let Klubu sportu a kultury Vlčnov v Galerii na Měšťance. Poté se v kulturním klubu uskuteční regionální kolo soutěže tanečníků verbuňku.

V sobotu akce pokračuje vystoupením folklorních souborů, jarmarkem a ve 20.00 předáním vlády králů. Petr Španěl ji převezme od loňského krále Šimona Pešla. Následovat bude večerní posezení ve vlčnovských búdách při cimbálových muzikách.

Zlín film festival

Nedělní program zahájí mše za krále, jeho družinu i za dívky ročníku 1999 a začne jarmark a ukázka řemesel. O hodinu později se královská družina i s králem vydá na obecní úřad, kde ji přijme starosta. Poprvé jím bude Jiří Matušík, který letos v lednu nahradil Jana Pijáčka, jenž byl starostou od roku 1998.

Před polednem družina začne v čele krojovaného průvodu od domu krále v Masarykově ulici objíždět obec. Jízdu králů završí v 15.30 v amfiteátru V Jamě pořad Královský vínek.

Obrazy Theodora Pištěka jsou k vidění v Galerii Václava Chada ve zlínském zámku. Výstava je součástí doprovodného programu zlínského filmového festivalu pro děti a mládež, který začíná tento pátek. Výstava potrvá do 18. srpna, je pojata jako retrospektivní.

Spustit audio
  • Cestování
  • Pozvánka