Tipy na víkend

25. květen 2007

Meteorologové slibují na víkend slunečné počasí a tak vás v Tipech na víkend pozveme především na akce, které se odehrají pod širým nebem. Ve Vlčnově byste si neměli nechat ujít velkolepou Jízdu králů, ve Strakonicích Jamboree 2007, v Pražských Bohnicích Mezi ploty, na Grabštejně Putování za renesancí a v Čáslavi oslavy založení tamní letecké základny. Ať už si vyberete cokoliv z naší nabídky, dobře se bavte. Pěkný víkend!

Už v pátek vypukne ve Vlčnově na Uherskohradišťsku oslava slováckých tradic - velkolepá Jízda králů. Po tři dny můžete ve Vlčnově přihlížet nebo se i účastnit vybraných pořadů tradičních slavností, které kromě pestrosti a krásy slováckých krojů, hudby, písní a tanců nabídnou také zlatý hřeb v podobě jediné jízdy králů, která se jezdí v původním provedení zvyku. Tato aspiruje na zápis do seznamu nehmotného kulturního dědictví lidstva při UNESCO. Hlavní program začíná v neděli v 11.30 Jízdou králů, tedy objížďkou po vesnici. Ve 14 hodin pak vyjde od Sokolovny krojovaný průvod.

Vystoupení nejlepších country a bluegrassových skupin a sólistů z České republiky i ze zahraničí nabídne o v pátek a v sobotu festival Jamboree 2007 ve Strakonicích. Zatímco scéna Letního kina bude patřit hlavním koncertům, v areálu Závodiště můžete navštívit téměř nepřetržitý program volné zábavy, doprovodných koncertů, přehlídek tanců, lasování a dalších zručností - třeba parkurového ježdění na koních. Jamboree začíná v pátek na Závodišti v 16 hodin a v Letním kině v 19:30. V sobotu se na Závodišti začne hrát v 10:30, v Letním kině v 16 hodin.

Jesenické muzeum se v pátek chystá otevřít až do noci své brány návštěvníkům v rámci tradiční muzejní noci. Letošní noc bude v tomto městě zasvěcena kouzlům a čárům. Malí i velcí milovníci historie se mohou těšit nejen na kouzelníky a čaroděje, ale i na ukázky dobových tanců, divadlo či hudební skupiny. Během Jesenické muzejní noci budete mít volně přístupné veškeré muzejní prostory. Vstup bude zdarma od 18:00 až do 23:00.

Lednice oslaví v pátek a sobotu desáté výročí zápisu Lednicko-valtického areálu mezi památky UNESCO. Těšit se můžete na koncerty, na programu jsou tři výstavy, šermířská vystoupení i ohňostroj. Areál je území o 200 kilometrech čtverečních mezi Břeclaví a Mikulovem, které nechal šlechtický rod Lichtenštejnů upravit do parkové podoby. Ročně jej navštíví statisíce turistů z celého světa.

Turnov láká o víkendu na Staročeské řemeslnické trhy. Jejich pořadatelka Vladimíra Jakouběová slibuje v okolí tamního muzea stánky sto padesáti řemeslníků s tradičními a užitečnými výrobky, a navrch ještě kulturní program. Letos například vyroste na turnovském tržišti také výtvarná dílna pro děti. Otevřená bude stejně jako tržiště po oba dny od rána do večera.

Jak jste šikovní si můžete vyzkoušet o víkendu v Labyrintu lan v Šimkových sadech v Hradci Králové. Ten kdo se nechce šplhat po lanech přes překážky několik metrů nad zemí, může sledovat třeba exhibici kajakářů a zúčastnit se worshopu capoeiry a frisbee.

Do areálu psychiatrické léčebny v pražských Bohnicích se o víkendu můžete vypravit na festival Mezi ploty. Navštívit tam můžete kromě koncertů a divadelních představení třeba Jarmark chráněných dílen, na kterém představí pacienti své výrobky. Novinkou v doprovodném programu přehlídky bude filmový festival Psycho Film Praha v kině Atlas. V bohnické léčebně o víkendu vystoupí bez nároku na honorář na 180 kapel, zpěváků a divadelních souborů. Představí se na rekordních 18 scénách. Za lahůdky letošního ročníku pořadatelé považují například vystoupení pražského divadelního spolku Kašpar či koncert kapely Olympic, jež zahraje své dávné hity ze 60. let.

Blíží se poslední květnový víkend a s ním i tradiční akce "Hopsa hejsa do Brandejsa". V sobotu se můžete opět těšit na vystoupení známých kapel, umělců a divadel, která budou v areálu lesoparku Houštka doprovázet hry pro děti. Hlavní scéna v letním kině bude nabízet od 14 hodin vystoupení zpěváků a hudebních skupin, vedlejší scéna bude od 10 do 16 hod. určena divadlům a pak se přemění na scénu rockovou. Hopsa je sbírkovou akcí na podporu projektu Pomozte dětem!

Na Tradiční keramický den se v sobotu můžete vydat do Kostelce nad Černými lesy. Do města míří 250 předních dílen českých keramiků. Uvidíte hrnčířskou dílnu pod širým nebem a hlavně si budete moci sami zkusit toto řemeslo. V muzeu hrnčířství budete moci navštívit výstavu grafiky a porcelánu a děti mohou zamířit do koutku modelování. Hrát bude Hradišťan a Robert Křesťan a Druhá tráva.

turisté

Kejklíři, komedianti, řemeslníci, šermíři a muzikanti míří v sobotu na hrad Grabštejn. Akce nese název "Putování za renesancí aneb Komedianti na Grabštejně". Putování začíná v 9 hodin. I v hradním šenku se už chystají a připravují to nejlepší, co nám renesance dala. Stejně tak obchodníci připravují své zboží pro tržiště na hradním rynečku. Bohatý program se bude po celý den odehrávat na nádvořích, ale i v interiérech hradu. Hradní prostředí bude samozřejmě ještě dokreslovat výjimečnou atmosféru této historické pouti.

Na hrad Rábí se v sobotu můžete vypravit na tradiční Rabijádu. Začíná v 9 hodin a letošní téma je Boj o zlatou vařečku.

Hrad Roštejn na Jihlavsku ožije o víkendu tradičním Hodokvasem. Uvidíte ukázky gotických tanců, vystoupení šermířů, kejklířů a sokolníků. Řemeslníci předvedou, jak jsou šikovní a vy si budete moci zkusit třeba stloukání másla nebo výrobu svíček. Připravena je noční prohlídka hradu a noční ohňová show. Hlavní program začne po oba dny ve 14 hodin.

Výstřelem z hmoždíře u kapličky sv. Urbana v Bořeticích na Břeclavsku začne v sobotu ve 14 hodin Den vína. Pořádají jej každoročně vinaři z tamní recesistické republiky Kraví Hora a slaví tak svůj státní svátek. Návštěvníkům otevře své sklepy 22 vinařů. Při té příležitosti bude také odhalen druhý památník kvasinky na jižní Moravě. Ten první nedávno postavili v nedalekých Hustopečích.

S Posázavským pacifikem se v sobotu můžete vydat za zlatým pokladem. Historický vlak tažený parní lokomotivou projede nejkrásnější trasu "Posázavského pacifiku" do Týnce nad Sázavou. Kromě překrásného okolí železniční tratě vybudované v kaňonu řeky Sázavy s několika tunely a kamennými viadukty budete moci navštívit mnoho kulturních akcí a památek v Posázaví. V Jílovém u Prahy stojí za návštěvu například Regionální muzeum těžby zlata v Čechách. Pro zájemce je připravena i prohlídková trasa ve Zlaté štole sv. Josefa. Po předložení jízdenky na parní vlak budete mít 50 % slevu na vstupném do muzea a zlaté štoly. Nedaleko zastávky Krhanice se nachází vojensko historické muzeum Lešany, kde bude právě tuto sobotu slavnostně zahajována sezóna 2007. Kromě prohlídkových tras je pro návštěvníky připraven i bohatý program s vojenskou tématikou. Vstup do muzea a na program je zdarma. A ve stanici Týnec nad Sázavou můžete navštívit Týnecký hrad nebo nedalekou zříceninu hradu Zbořený Kostelec. Odjezd na Hlavním nádraží v Praze zapíská výpravčí v 9:44.

Den s brigádou rychlého nasazení zahájí v sobotu sezonu ve Vojenském muzeu v Lešanech. Připomene tradice těchto armádních jednotek od první republiky po současnou 4. brigádu rychlého nasazení Obrany národa. V případě příznivého počasí se vojenští nadšenci mohou těšit na ukázku slaňování a seskoku parašutistů z vrtulníku Mi-171. Premiéru zažije i několik nových exponátů. V závěru bojových ukázek návštěvníci poprvé uvidí izraelský tank Merkava, který muzeum dostalo jako dar za československou vojenskou pomoc Izraeli v roce 1948.

V sobotu oslaví letecká základna v Čáslavi 50. výročí a otevře své brány návštěvníkům. Ze stanice Čáslav pojede na základnu každých 30 minut speciální vlak, pravidelně se bude střídat souprava Českých drah (motorový vůz řady 810) s vlakem Klubu železničních cestovatelů (historický motorový vůz řady M 262). Doprava bude zdarma. Po celý den budou na letišti připraveny ukázkové lety, parašutistické výsadky, exhibice výcviku Musado nebo zásahy vojenského hasičského záchranného sboru letiště. Pro milovníky dravých ptáků bude připravena ukázka výcviku dravců. Děti se mohou těšit na dětskou střelnici, hudební vystoupení i řadu soutěží.

Pomoci opravit vzácné historické varhany a zároveň si vyslechnout koncert vážné hudby můžete, pokud v sobotu v 18 hodin přijdete do kostela Františka Xaverského v Opařanech. Na programu benefičního koncertu budou skladby například Johanna Sebastiana Bacha, Georga Fridricha Haendela, Wolfganga Amadea Mozarta nebo Antonína Dvořáka.

A tady je pozvánka na romantický výlet a zároveň na sobotní koncert vážné hudby na půvabnou zříceninu rožmberského hradu Dívčí Kámen. Písně skladatele Bedřicha Smetany přednese písecký pěvecký sbor Sonitus. Začátek koncertu je v 16 hodin. Dívčí Kámen najdete v nádherné přírodě CHKO Blanský les mezi Českými Budějovicemi a Českým Krumlovem.

Ještě o víkendu můžete vyrazit na některé z divadelních představení na festival Šrámkův Písek. Tato národní přehlídka vznikla před 50 lety. Letos připomene 130 let od narození básníka, spisovatele a dramatika, který v Písku prožil svá studentská léta a po němž je festival pojmenován.

Přehlídku autorských komedií Divadla Smíchot na nádvoří zlínského zámku odstartuje světová premiéra melodramatu lidového spisovatele a básníka Iga Komárka Moja vlasť. Druhý ročník zámeckého divadelního léta začne v sobotu. Na programu bude úspěšná inscenace Nebe nade Zlínem, která je součástí programu filmového festivalu. Vstup na ni bude zdarma. Návštěvníci se mohou těšit také na nejnovější hru Divadla Smíchot Abvún.

Více než tisícovka tanečníků ve věku 12 až 15 let přijede o víkendu do Hradce Králové na Festival dětského tance. Festival je Mistrovstvím České republiky tanečních formací juniorů, břišních tanců a také celostátní nesoutěžní přehlídkou tanečních formací v juniorské věkové kategorii. Festival začne v sobotu ve 13 hodin v kongresovém centru Aldis v Hradci Králové, druhá část soutěžních disciplín je připravena na neděli od 12 hodin.

Na osmi místech v Čechách a Bavorsku zazní o víkendu koncerty 11. ročníku festivalu duchovní hudby Šumava - Bayerischer Wald. Festivalu se účastní asi desítka pěveckých souborů všech věkových kategorií z Česka a Německa. Vrcholem setkání je slavnostní sobotní koncert v Klatovech pro 120 hlasů. Vystoupí na něm většina souborů, které na festivalu účinkují.

V sobotu si můžete v Blansku připomenout 70. výročí přestěhování dřevěného kostelíka svaté Paraskivy z Podkarpatské Rusi do města. Do Česka bylo kdysi z Podkarpatské Rusi přestěhováno šest dřevěných kostelíků. Všechny dosud stojí, a to například v Dobříkově u Vysokého Mýta či v Nové Pace. V sobotu se v kostelíku svaté Paraskivy uskuteční den otevřených hdveří a v neděli tam můžete navštívit slavnostní bohoslužbu.

V sobotu můžete od 10 hodin zamířit na tradiční promenádní koncert do zahrady Na Valech na Pražském hradě.Hrát bude Posádková hudba Praha. Repertoár koncertů budou vedle skladeb K. Vacka, J. Vejvody, F. Kmocha, B. Smetany, A. Dvořáka, W. A. Mozarta a dalších známých autorů tvořit muzikálové a jazzové evergreeny, slavné předehry, operety, populární árie a směsi z baletů. Vstup je volný.

V neděli začíná Fringe Festival Praha. Festival zahájí půl hodiny po poledni v Divadle Na prádle upoutávkami většiny zúčastněných souborů, které budou přístupny zdarma. Hrát se bude i v sídle souboru Nablízko v Malém Nosticově divadle na Kampě, U malého Glena v Karmelitské ulici, v Divadle Inspirace Hudební fakulty Akademie múzických umění a v A Studiu Rubín.

Pokud nemáte na neděli program pro své ratolesti, vezměte je na zábavné odpoledne do Tyršových sadů v Pardubicích. Akci pořádá občanské sdružení dětí a mládeže Klub Pathfinder pro děti ve věku 6-12 let. Děti si mohou přijít zasoutěžit v zajímavých a zábavných disciplínách o ceny. Zábavné odpoledne začíná ve 14 hodin. Vstup je zdarma.

VÝSTAVY:

Po 17 letech se vrací do Valdštejnské jízdárny výstava děl jednoho z nejznámějších českých umělců Jana Zrzavého. Pořádá ji stejně jako tehdy Národní galerie v Praze a koná se u příležitosti letošního 30. výročí jeho úmrtí. Retrospektivní výstava zahrnuje přes 250 děl - obrazů, kreseb, ilustrací, scénografických návrhů i grafických listů. Prostoru jízdárny dominuje slavná Kleopatra ve velkém formátu.

V bývalých továrních halách v pražském Karlíně můžete navštívit mezinárodní přehlídku současného umění Prague Biennale 3. Potrvá do 16. září. Letos je zaměřena především na středoevropské umění, které představí ve 20 kurátorských projektech. Pravděpodobně nejobsáhlejší sekcí bude opět Expanded Painting, která představí 20 začínajících evropských malířů. Pod názvem Baltské mytologie najdou diváci práce nastupujících umělců z Estonska, Lotyšska a Litvy a další sekce představí třeba existenciální tendence v českém umění či kinetické umění ve střední Evropě.

Velkou část tvorby známého grafika Michala Cihláře a jeho ženy, výtvarnice Veroniky Richterové, tvoří práce týkající se zvířat. Věnují se jí několik desítek let a průřez jejich dosavadní celoživotní tvorbou můžete vidět v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze. Výstavu nazvali Zvěrstvo-Zvěrosnubnost. Cihlář představuje především své barevné linoryty a kresby, Richterová plastiky zvířat z různých materiálů, aktuálně z PET lahví.

V pražském Mánesu a v Nové síni ve Voršilské ulici můžete ještě o víkendu navštívit veletrh Art Prague. Čtyři desítky soukromých galerií z České republiky i ze zahraničí tam představují na tři stovky umělců, které zastupují.

"Tajemství notového rukopisu" - tak nazvalo České muzeum hudby výstavu, kterou najdete v Praze na Malé Straně. Zvláštnosti autorských zápisů a snad i některé povahové rysy skladatelů a další informace poodhalí grafologové, jejichž posudky bude muzeum postupně přidávat do výstavy a zároveň zveřejňovat na svých internetových stránkách.

V Malé dvoraně Veletržního paláce vystavuje svá díla italský malíř Leonardo Cremonini. Více než osmdesátiletý autor pro pražskou výstavu vybral malby a kresby z posledních deseti let. Cremonini patří podle teoretiků umění k proudu takzvané nové figurace, která je vyjádřením existenciálních proudů ve výtvarném umění.

V Libeňském zámečku v Praze můžete navštívit výstavu, která připomíná výročí atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha. Jozef Gabčík a Jan Kubiš ho spáchali před 65 lety. Parašutisté československých výsadků Anthropoid, kteří byli vysláni z Londýna na pomoc domácímu oji a pověřeni přípravou atentátu, se dostali na území protektorátu v 941. Na Heydricha, který byl do Prahy vyslán, aby zlomil domácí protinacistický odpor a připravoval plány na likvidaci celého českého národa, zaútočili 27. května 1942.

Díla Andyho Warhola, Američana se slovenskými kořeny, vystavuje Moravská galerie v Brně v prostorách Pražákova paláce. Cykly i jednotlivé tisky včetně proslulého zpodobnění Campbellovy polévky pocházejí ze slovenských veřejných a soukromých sbírek. Výstava je prvním samostatným uvedením tvorby jednoho z nejvlivnějších umělců 20. století v Brně.

V Moravské galerii v Brně začala výstava fotografií pořízených v Bělorusku při loňských prezidentských volbách. Na náměstích hlavního města Minsk tehdy protestovaly tisíce lidí, kteří požadovali nové demokratické volby. Část z nich byla zatčena a poslána do vězení. Autory vystavených snímků jsou Andrej Ljankevič a Julije Daraškevičová z běloruského opozičního listu Naša Niva a fotoreportér ČTK Jakub Dospiva.

"Afrika - divočina v srdci" je název výstavy, kterou můžete navštívit v Křížové chodbě Nové radnice v Brně. Expozice představuje výběr nejlepších fotografií divoké přírody i obyvatel černého kontinentu.

V Mikulově na Břeclavsku je nově otevřena expozice o římském osídlení jihu Moravy. Je to jediná stálá výstava v zemi zaměřená na dobu starověkého Říma. Vznikla, protože ve druhém století našeho letopočtu tvořilo Mikulovsko nejsevernější hranici římského impéria. V expozici jsou prezentovány stovky předmětů z této doby, které byly desetiletí ukryty před zraky veřejnosti.

reportérka

Netradiční obrazy známých i zapomenutých židovských hřbitovů na Moravě představuje výstava Karla Steinera Novotného v boskovickém muzeu. Jejím cílem není ukázat, v jakém stavu se tyto památky nacházejí, ale spíše v divákovi navodit atmosféru tajemna a starobylosti.

Národní knihovna vystavuje v jihočeských Nových Hradech kopie rukopisů ze svých sbírek. Výstava Půvaby a tajemství klementinských rukopisů z 13. až 14. století potrvá do 20. června a je přístupná v rekonstruovaném historickém sídle rodu Buquoyů. Knihovna prezentuje kopie vzácných rukopisných památek, jako jsou pařížský zlomek Dalimilovy kroniky, Velislavova bible, Pasionál abatyše Kunhuty, Sedlecký antifonář a Pontifikál Reginauda z Baru.

V Častrově na Pelhřimovsku můžete navštívit nově otevřené muzejní expozice Kabinet profesora Hrona a galerii Františka Severy. Jakub Hron Metánovský byl osobitý vynálezce, vědec, lingvista a básník. Akademický malíř František Severa proslul jako jeden z nejvýznamnějších světových ilustrátorů v oblasti botaniky.

Výstavu, která představí hrady v literatuře a kresbách, otevřel za svými branami středověký hrad Helfštýn na Přerovsku. Největším magnetem bude zřejmě dřevěný model dobývání hradu od slováckého kreslíře a řezbáře Ivana Křemečka, který na díle pracoval šest let. Návštěvníci hradu se mohou těšit i na velké množství kreseb a především velkou přehlídku literatury. O víkendu se na hradě můžete těšit na kreslíře, kteří budou malovat karikatury a na požádání vám namalují i něco na tělo. Chybět nebude ani vystoupení loutkového divadla a ukázky z knih.

Výstavu o Habsburcích v českých zemích s názvem "Za císaře pána..." můžete navštívit v pražském zámku Ctěnice. Na zámek se dostanete autobusem číslo 259 z Českomoravské. Ze zastávky Vinořský hřbitov budete muset jít pěšky po žluté značce přes lesopark. Expozice "Za císaře pána..." zahrnuje více než 300 exponátů, ke kterým patří obrazy, zbraně, terče, sošky a dýmky. V bývalých hospodářských budovách jsou vystaveny kočáry z 18. až 20. století.

Kolekci fotografií nazvanou Mokrý vesmír (Wet Universe) představuje v uherskohradišťské Redutě fotograf Richard Jaroněk. Snímky zachycují jedinečný podmořský svět. Do nitra moří a oceánů se tak lidé podívají prostřednictvím dvou desítek velkoformátových fotografií. Jaroněk na snímcích zachytil například pohled na rozevřené čelisti žraloka - lidožrouta z bezprostřední blízkosti, ve skutečné velikosti.

Svatební módou vás provede nová výstava ve Východočeském muzeu v Pardubicích. Jmenuje se Oznamuje se láskám našim... a mapuje módu od konce 19. století do 80. let 20. století. Okolo 40 svatebních a společenských šatů doplňují dobové fotografie, svatební oznámení, závoje a rukavičky.

Výstavu nazvanou Japonská panenka - Chuť čaje, chuť zenu připravilo Muzeum Mladoboleslavska v Mladé Boleslavi. V první části expozice si budete moci prohlédnout japonské panenky a ve druhé fotografie znalce japonského prostředí Zdeňka Thomy.

Nejen historii vysokých kol tovární značky Kohout, ale také minulost a současnost Českého klubu velocipedistů vám přiblíží výstava v Městském muzeu v Kamenici nad Lipou. Jeho členové na sobotní vernisáži předvedou účastníkům své dovednosti. Inspirací k uspořádání výstavy se stal nově zrestaurovaný exponát muzea.

V kavárně Café 87 Muzea moderního umění v Olomouci vystavuje své obrazy Ivana Lomová. Autorka se při své tvorbě inspiruje fotografiemi. Snímky nepřemalovává, ale interpretuje. Vznikají tak až hyperrealistická plátna, která předávají divákům skryté poselství.

Tipy na víkend vysílá ČRo 1 - Radiožurnál každý pátek v 11.10 a také v sobotním a nedělním Ranním Radiožurnálu.

Samozřejmě i vaše akce se může objevit v našem servisu. Stačí napsat na náš email: vikend@rozhlas.cz. Pište také na adresu Český rozhlas 1 - Radiožurnál, Tipy na víkend, Vinohradská 12, 120 99 Praha 2.

Pěkný víkend přeje Naďa Hávová.

autor: nah