Tipy na víkend
Pokud nevíte, kam o víkendu vyrazit a co podniknout, možná vám pomohou naše Tipy na víkend. Tentokrát váz zveme například na cibulový jarmark, na bramborovou sobotu, na běh kancelářských krys, nebo za vodníky k Vltavě. Ať se vám víkend vydaří!
Kuks bude v sobotu patřit myslivcům a přátelům myslivosti. Už 13. ročník Svatohubertských slavností začne ve 12 hodin. Pořadatelé i letos připravili pro návštěvníky areálu bohatý program a jedním z největších lákadel bude národní soutěž juniorů ve vábení jelenů o pohár řádu svatého Huberta.
Tisíce cibulových copů a tuny cibule najdete v sobotu na tradičním cibulovém jarmarku v Hořovicích. Kromě výstavy ovoce-zeleniny, hub a citrusů budete moci navštívit také expozici nazvanou "Motýli krále Jiřího" na radnici, nebo velkou módní přehlídku.
Na sobotu připravili ve skanzenu na Veselém Kopci u Hlinska "Bramborovou sobotu". Brambory byly nedílnou součástí lidového jídelníčku a Českomoravská vrchovina byla nazývána "bramborovým krajem". Od 10 do 15 hodin můžete v jednotlivých roubených chaloupkách na Veselém Kopci ochutnávat jídla připravená podle tradičních lidových receptů, například krupičník, bramborové placky, taštičky, šišky, knedlíky, lepenici a další. V jedné z roubenek si děti budou moci vyzkoušet zhotovit hračky z brambor. O pěstování, uskladnění i použití brambor se také od odborníků dozvíte mnoho zajímavého.
Od ovoce a zeleniny zamíříme za hmyzem - na včelařskou výstavu do příbramského Kulturního domu. Tamní včelaři totiž slaví 125. výročí založení svého spolku a aby se o své výročí podělili s veřejností, rozhodli se ukázat něco ze své historie i současnosti ostatním lidem.
Pardubice budou do konce týdne patřit kultuře, zábavě i sportu. Ve městě je v plném proudu podzimní část festivalu Městské slavnosti. Zlatým hřebem slavností by v sobotu měla být velká ohňostrojová show s vodní fontánou na břehu Labe u polikliniky, která by měla být dobře pozorovatelná z nábřeží sídliště Závodu Míru. Městské slavnosti 2006 vyvrcholí Velkou pardubickou.
Na posvícení se můžete o víkendu vydat do pražského Břevnova. Pouť na Markétě skončí po oba víkendové dny bohatým ohňostrojem. Kolotoče a houpačky provětrají dětem vlásky a rodičům peněženky. Chybět nebudou břevnovské posvícenské koláče a jiné kulinářské speciality. V sobotu vystoupí skupina Patrola - Šlapeto Revital Band.
Na "Běh kancelářských krys" se můžete jít v sobotu podívat do pražských ulic. Běh startuje ve 14 hodin z Ovocného trhu. Už samotný název závodu dává tušit, že víc než o fyzické výkony půjde o odlehčené setkání a odreagování jinak velmi pracovně vytížených úředníků a manažerů a samozřejmě také o pobavení diváků. Závodníci totiž absolvují trať ve svém tradičním pracovním oděvu, tedy muži ve společenském obleku (sako, kravata) a ženy ve slušivém společenském kostýmku. Další nezbytnou výbavou běžců budou mobilní telefon v jedné ruce a složka se spisy v druhé. Za pozornost určitě stojí také disciplíny doprovodných soutěží: v loňském ročníku velmi oblíbený hod šanonem a jízda na kancelářské židli a letos nově také hod mobilem a šplh úředníků.
Polná na Jihlavsku ožije o víkendu hudbou. Těžištěm přehlídky Polenský hudební podzim bude sobotní swingový festival v sále tamního zámku. Hudební fanoušci uslyší čtyři swingové orchestry. Domácí Polenský Big Band bude hostit mimo jiné i zajímavý pražský Big Band Trumpets, který nemá klasické jazzové obsazení, ale melodické linky vedou trumpety. V neděli festival zakončí cimbálová muzika Olšava z Uherského Brodu.
Příznivci adrenalinových sportů se mohou v sobotu opět zúčastnit nejpopulárnějšího štafetového závodu v Čechách, největšího závodu tohoto druhu v Evropě, a poměřit síly se známými českými reprezentanty. V areálu městského koupaliště v Litovli a jejím okolí se uskuteční Bobr Cup - otevřené mezinárodní mistrovství a Akademické mistrovství ČR v extrémním závodu tříčlenných štafet.
V Chotěboři na Havlíčkobrodsku začne v sobotu ve 13:30 rekonstrukce přepadení parního vlaku partyzány, která připomene střetnutí z konce 2. světové války. Akce se koná v rámci oslav 135 let trati z Havlíčkova Brodu do Rosic nad Labem. Jejich součástí budou také jízdy historického parního vlaku.
Na Rokycansku můžete v sobotu s ornitology oslavit Světový festival ptactva. Ochranáři se spolu se zájemci vydají na nejzajímavější ornitologickou lokalitu rokycanského okresu - na Kařezské rybníky, které jsou atraktivní především v době jarního a podzimního tahu. Sraz je v 9:30 na vlakovém nádraží v Rokycanech. Pokud se na výpravu vydáte, měli byste mít vhodné oblečení, obuv, případně dalekohled.
Základní organizace Českého svazu ochránců přírody Berkut zve o víkendu na Den otevřených dveří do areálu Zahrady Teplá (u Kláštera Teplá). V sobotu bude od 10:30 pro děti připraveno divadelní představení, pak soutěž "Namalujte si svou zahradu" a chybět nebude ani koncert dixielandové kapely. V neděli si budete moci prohlédnout kotelnu na biomasu, nebo poslechnout hudební vystoupení Aliance. Chybět nebudou ani ochutnávky burčáku a vín z jižní Moravy. Po oba dva dny akce začíná v 9 hodin.
Den zvířat, který si svět připomenul ve středu, oslaví v Zoologické a botanické zahradě města Plzně spolu s návštěvníky v sobotu od 13 hodin. Těšit se můžete na rozhovory s ošetřovateli plazů, ptáků a opic a taky na netradiční soutěže. své síly poměříte se zvířaty - například v rychlosti pití nápojů, kdy s vámi budou soupeřit šimpanzi. Děti si budou moci složit obří želví puzzle, pokořit pohádkového sedmihlavého draka nebo se vypravit do Afriky. Stejně jako v sobotu, tak i v neděli bude možno k cestě do zoologické a botanické zahrady využít vyhlídkového vláčku s odjezdem v 9 hodin a poté každou celou hodinu z nám. Republiky.
V botanické zahradě v pražské Troji se v sobotu můžete seznámit s jednou z nejstarších a největších vinic na území Prahy - památkově chráněnou vinicí sv. Kláry. Chybět nebude ochutnávka jejích vín. Povídání o vinici i degustaci najdete od 14 hdoin ve výstavním sále na venkovní expozici.
Rožnovské Ohňování 2006 aneb úchvatný večer ve znamení živého ohně si můžete v sobotu užít v Rožnově pod Radhoštěm na hřišti Harcovna. Představí se žongléři, plivači a polykači ohně, fakíři, vířit budou ohnivé řetězy, bouchat pyrotechnické efekty a závěrečný ohňostroj. Přehlídka špičkových ohňových skupin a jednotlivců z celé republiky začíná v 18:30.
Hospicové občanské sdružení Cesta domů představí veřejnosti v sobotu novou originální deskovou hru. Hra Cesta domů je nejen zajímavou novinkou pro všechny hravé lidi, ale i způsobem, jak podpořit neziskovou organizaci. Výtěžek z prodeje totiž přispěje na provoz mobilního hospice, který rodinám pomáhá pečovat o jejich umírající blízké. Zájemci si mohou hru poprvé vyzkoušet ve 14:30 v Domě knihy Kanzelsberger na Václavské náměstí. Ve stejný den od 10:00 sdružení otevře dveře své odborné knihovny zaměřené na problematiku umírání, která je v sídle v Bubenské ulici 3. Oslavy dne hospiců budou pokračovat v 19:00 benefičním koncertem pro Cestu domů ve velkém sále městské knihovny na Mariánském náměstí.
"Vodníci jsou stále tady, vodníci se nedají!" - tak se jmenuje sobotní akce, kterou můžete navštívit od 11 hodin na Libeňském ostrově v Praze 8. Připraveny budou rukodělné dílny a soutěže pro děti, dospělé, pro zdravé i handicapované. Uvidíte ukázky historického šermu, v 17 hodin vypukne vodnický karneval a v 17:30 uvidíte plavbu vodníků po Vltavě.
Mezinárodní divadelní festival s názvem Nanovo ... a úplně bez bariér! pořádá pátku až do 12. října v sále Malého Nosticova divadla na pražské Kampě soubor Nablízko. Festival zahájí bezbariérový provoz této malostranské komorní scény, kam budou moci vedle neslyšících zavítat i diváci s omezenou pohyblivostí.
Dva galakoncerty lidové písně přivedou o víkendu do Prahy finalisty a vítěze české a slovenské soutěže dětských zpěváků, které se konají pod názvy Zpěváček a Slávik. Doprovodí je orchestry lidových nástrojů z Brna, Bratislavy a Třemošné. V sobotu v podvečer v Národním domě na Vinohradech má vystoupit sedm českých a sedm slovenských finalistů celostátních přehlídek lidové písně. Druhý z galakoncertů, nazvaný Zpíváme pro radost, představí v neděli večer na Žofíně další vybrané děti z České a ze Slovenské republiky.
Královská a knížecí akropole na Vyšehradě v Praze se po tříleté obnově otevřela návštěvníkům. Na místě akropole stával přemyslovský palác. V polovině 14. století nechal císař Karel IV. palác obnovit. O tři století později nahradila někdejší palác barokní vojenská zbrojnice a prostor pro výcvik vojska.
A přidám tip na výlet za hranice: V sobotu se po celém Rakousku uskuteční Dlouhá noc muzeí. Zhruba 500 muzeí bude mít otevřeno až do nedělní 01:00 SELČ. Muzejní noc vám umožní pořídit "hodně muziky za málo peněz". Na jedinou vstupenku za 12 eur (zhruba 340 korun) můžete navštívit tolik slavných i malých zapadlých muzeí a galerií, kolik stihnete. Studenti a důchodci mají vstup za deset eur, děti do 12 let zdarma.
Jarmarkem v neděli v 9 hodin začnou v Bystřici nad Pernštejnem tradiční hody. V 11 hodin můžete přijít na Masarykovo náměstí fandit soutěžícím, kteří se zúčastní klání v pojídání bramborových šišek sypaných mákem. Dvě hodiny po poledni potom vyjde z náměstí hodový průvod a pak už vysloví tradiční ortel nad souzeným beranem u máje.
Koncerty a divadelní představení nabídne v neděli od 14 hodin benefiční akce Mravenčení 2006. Pokud do Riegrových sadů v Praze 2 odpoledne dorazíte, pomůžete zároveň se zdravotním postižením se začleněním do společnosti.
VÝSTAVY:
Práce významné pražské německé fotografky Grete Popperové (1897 až 1976) vystavuje Obecní dům v Praze. Expozice představuje její portrétní a ateliérovou tvorbu. Uvidíte i nejcennější část jejího díla - momentky z pražských ulic, zachycující dobovou atmosféru ve vynalézavých kompozicích, nezvyklých úhlech pohledu i ve zvláštních světelných situacích.
Výstavní cyklus konfrontací pražských a berlínských umělců Intercity: Berlín-Praha pokračuje přehlídkou věnovanou designu. Výstava v pražském Mánesu chce představit především trendy v dílech mladých designérů, absolventů vysokých uměleckých škol obou metropolí. Prezentace pražských tvůrců vznikla ve spolupráci s přehlídkou Designblok, která o víkendu v Praze vrcholí. Kurátoři vybrali osm mladých osobností, které už delší dobu udávají směr budoucnosti českého designu. Pět z nich se věnuje produktovému designu, zejména nábytku, svítidlům a bytovým doplňkům. Dva tvůrci zastupují současnou českou módu a jeden autor se věnuje šperku.
Patnáct let tvorby předního českého designéra Jiřího Pelcla mapuje jeho výstava Subjektive x Objektive v galerii Uměleckoprůmyslového muzea v Praze. Mezinárodně uznávaný autor na ní chce upozornit na dialog mezi předměty vytvořenými pro sériovou výrobu a exkluzivními uměleckými díly. Retrospektivní výstava zahrnuje ukázky nábytkového designu, interiérových doplňků, sanitární keramiky a také produkty pro široké použití jako sklenice a karafy.
Českou malbu posledních deseti let představuje Galerie Rudolfinum. Výstavu tvoří díla ze soukromé sbírky Richarda Adama a jmenuje se Akné podle jednoho z vystavených děl, obrazu Jiřího Černického. Ve výstavních sálech jsou obrazy 24 autorů, přehlídku doplňuje počítačová prezentace galerie s odkazy na internetové stránky autorů.
Vysoká škola uměleckoprůmyslová ve svých pražských výstavních prostorách prezentuje práci architekta a designéra Františka Crháka, který se letos dožívá 80 let. Výstava nazvaná Z anonymity vystupuje designér František Crhák se koná v rámci přehlídky Designblok. Výstava představuje Crhákovu pedagogickou činnost a výrobky, na nichž se podílel jako designér. Jsou to převážně mikrofony a reproduktory značky Tesla a zbraně pro Českou zbrojovku v Uherském Brodě.
V libeňské synagoze je zpřístupněna instalace Jiřího Sozanského nazvaná Sevřeni v branách. Objekt je inspirován textem Starého zákona a koná se u příležitosti letošního Roku s židovskou kulturou, tedy oslav 100. výročí založení Židovského muzea v Praze. Bronzové sousoší Apokalyptického jezdce v životní velikosti navazuje na celoživotní zájem autora o biblická témata, která od studijních let zpracovával v kresbě, malbě či grafice. Malíř, sochař a grafik Jiří Sozanský se také zaměřuje na člověka v mezních situacích, ve válce či v totalitních režimech.
Německý fotograf a člen obrazové agentury Bilberberg Hans-Joachim Ellerbrock vystavuje své snímky v Komorní galerii Josefa Sudka na Starém Městě v Praze. Výstava je tradiční přehlídkou některého ze členů poroty české fotožurnalistické soutěže Czech Press Photo.
S úspěšnými Romy chce veřejnost seznámit výstava s názvem Romové dnes a jinýma očima. Snímky romských žen a mužů, kteří si vysloužili uznání české společnosti v hudbě, tanci a sportu, budou v Galerii U Zlatého Kohouta v pražské Michalské ulici vystaveny do 14. října. Výstava má pomoci bourat zažité představy a předsudky o romské menšině.
Romské děti vystavují na brněnské Staré radnici portrétní fotografie svých přátel a příbuzných. Možnost vyzkoušet si práci fotografů jim dalo občanské sdružení IQ Roma servis, které se věnuje vzdělávací a poradenské službě v romské komunitě. Děti staré 13 až 18 let fotografování bavilo a výsledek stojí za pozornost.
Rozsáhlá výstava věnovaná uhličitanu vápenatému, který v přírodě tvoří vápence, mramory, krápníky i schránky některých živočichů, začala v Moravském zemském muzeu v Brně. Nese název Nekonečný příběh mramoru a najdete ji v sálech Biskupského dvora. Expozici tvoří především ukázky různých minerálů.
Brněnská Škola fotografie vystavuje v těchto dnech závěrečné práce svých studentů z loňského prvního ročníku. Výstava v klubu Desert na Roosweltově ulici potrvá do konce října.
Větší zájem obyvatel jihomoravské metropole o veřejnou zeleň by měla podle ekologů vyvolat výstava fotografií Jak se do Brna volá, tak se z Brna ozývá, která se koná v Centru volného času v Lužánkách. Snímky ukazují, jak se některé zahrádky mění ve skládky, jak se stromy dusí v sevření asfaltu a upozorňují na chátrající staré výrobní komplexy.
V prostorách bývalého augustiniánského kláštera ve Šternberku na Olomoucku vzniká unikátní sbírka věžních hodin. Zatím si tam můžete prohlédnout čtyři stroje, kolekce by ale měla v budoucnu obsahovat zhruba 20 kusů. Handkeho občanské sdružení hodlá v objektu v příštím roce instalovat i výstavu budíků, které v minulosti vyráběla šternberská Chronotechna.
V zámku v Bystřici pod Hostýnem na Kroměřížsku začala výstava přibližující život a dílo architekta Bohuslava Fuchse. Expozice představí návštěvníkům prostřednictvím fotografií i architektonických návrhů nejvýznamnější stavby tohoto podhostýnského rodáka. Fuchs patří mezi nejvýznamnější představitele československé architektury 20. století. Nejvíce se podepsal na moderní architektuře Brna.
Liberecké centrální náměstí oživují dřevění obří vrabci mladé české výtvarnice Martiny Niubo. V prostoru vedle vchodu do historické budovy radnice vystřídali po roce dřevěnou sochu Židle světově známé sochařky Magdaleny Jetelové. Stejně jako Židle zůstanou i Ptáci na svém místě jen rok a pak je zřejmě vystřídá jiné výtvarné dílo.
Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně vystavuje díla zlínského rodáka Oldřicha Tichého. Rozsáhlá retrospektivní přehlídka přiblíží návštěvníkům jeho tvorbu od roku 1980 až po současnost. Značný prostor v expozici zaujímají zejména obrazy vytvořené v posledním období, v němž se malíř inspiroval dualitou duchovního a materiálního světa.
Ve Valticích na Břeclavsku vytvořili pracovníci Národního zemědělského muzea expozici historických vinařských lisů. Tvoří ji šest mohutných strojů na vytlačování šťávy z hroznů. Nejstarší z těchto zařízení pochází z poloviny 18. století a váží dvě tuny. Postavení tohoto kolosu zaměstnalo pět mužů. Historické vinařské lisy lze najít na Moravě kromě Valtic pouze v zámku nedalekého Mikulova. Nová stálá výstava byla vytvořena ze strojů, které muzeum dostalo před desetiletími od různých vinařů a radnic z Břeclavska.
Plzeňské galerie se zaplnily kresbami českých a zahraničních umělců. Ve čtyřech síních jsou vystavena díla oceněných i dalších vybraných autorů, kteří se zúčastnili pátého ročníku soutěžního bienále kresby. V dalších dvou galeriích začaly doprovodné výstavy, které se věnují rovněž kresbě. Kresby oceněných autorů jsou vystaveny v Západočeském muzeu, další díla jsou umístěna v Západočeské galerii, Galerii Jiřího Trnky a Univerzitní galerii.
Výstava přibližující celoživotní tvorbu řezbáře Františka Gajdy začala ve Slováckém muzeum v Uherském Hradišti. Dřevo strážnický mistr využívá především k výrobě figurek. Mezi jeho nejkrásnější díla ale patří také řezané betlémy, plastiky nebo krucifixy.
Přibližně stovku nejzajímavějších kaktusů a sukulentů zhlédnou milovníci přírody v těchto dnech v zámku Kinských ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku. Mezi nejobdivovanější patří kolekce sukulentních bonsají, pozornost si zaslouží také opuncie různých velikostí. Zvídavější diváci si pod mikroskopem prohlédnou i kaktusové semínko.
Tipy na víkend vysílá ČRo 1 - Radiožurnál každý pátek v 11.10 a také v sobotním a nedělním Ranním Radiožurnálu.
Samozřejmě i vaše akce se může objevit v našem servisu. Stačí napsat na náš email: vikend@rozhlas.cz. Pište také na adresu Český rozhlas 1 - Radiožurnál, Tipy na víkend, Vinohradská 12, 120 99 Praha 2.
Pěkný víkend přeje Naďa Hávová.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Bradáčová: Postup v kauze Čapí hnízdo reaguje na výklad soudu. Šaroch nechce ‚ping pong‘ mezi soudy
-
Prokop: Ženy chtějí pracovat, ale často nemůžou. Kvůli péči o děti či rodiče je systém penalizuje
-
Západní tajné služeb včetně české varují před ruskými kyberútoky. Cíl: firmy pomáhající Ukrajině
-
Smutný konec pro těžce zraněného ředitele dopravní policie, vedení sboru ho muselo propustit