Tipy na víkend

27. duben 2007

Před námi je nejenom volný víkend, ale také sváteční úterý 1. května. V Tipech na víkend vás tentokrát pozveme třeba na audienci k císaři Karlu I., na velkolepé oslavy 100 let pražského Břevnova, za mamuty na Točník, na nejrůznější čarodějnické slety, na prvomájové koncerty na Letnou nebo na Ekojarmark do Olomouce. Pěkně si užijte víkend i volný sváteční den!

PÁTEK 27.4.

V Brandýse nad Labem můžete v pátek a v sobotu navštívit Audienci u císaře Karla I. a slavnost usmíření. Ta připomíná 250 let staré události sedmileté války. Připravena bude přehlídka historických vojenských pluků, průvod historických jednotek, jízdy kočárů, ukázky výcviku vojenské kavalerie a také koncerty vážné hudby.

Na Evropské jazzové dny se v pátek a v sobotu můžete vydat do Hranic. Během dvou dnů se představí celkem pět jazzových formací z Česka, USA, Ruska a Polska.

SOBOTA 28.4.

Ve veletržním areálu v Praze Letňanech si v sobotu opět přijdou na své milovníci psů všech plemen. Na mezinárodní výstavě najdete plemena psů, která člověka doprovázejí už dlouhá desetiletí, ale také plemena velice mladá. A mezi psím štěkotem najdete i "výletní" stan Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu. Určitě se u nás zastavte!

Český ráj dětem - tak se jmenuje akce, kterou oficiálně začíná turistická sezóna v této krásné oblasti. Tentokrát se půjde za maloskalskými loupežníky. Start je od 8.30 do 11.00 na malé skále u Turnova. Na Malou Skálu se můžete svézt z Turnova i ze Semil historickým vlakem taženým parní lokomotivou. Odpoledne odveze poutníky i domů.

Na Tachovsku se v sobotu můžete vypravit na cyklistický výlet - Bezdružickou padesátku. Trasa je vhodná pro horská a treková kola a zúčastnit se jí mohou zdatní cyklisté i rodiny s dětmi. Vyjíždět se bude v 10 hodin dopoledne od nádraží v Bezdružicích po příjezdu vlaku.

V muzeu v přírodě na Veselém Kopci u Hlinska začíná v sobotu jubilejní 35. návštěvnická sezóna. Na úvod v 10,30 hodin bude slavnostně zpřístupněna nově upravená expozice venkovských povozů umístěná v objektu unikátní čtrnáctiboké stodoly. Až do 15 hodin si návštěvníci budou moci vyzkoušet tradiční dětské hry: tlučení špačků, chůzi na chůdách, honění obruče, cvrnkání kuliček, hru s kamínky a jiné. Ve statku z Mokré Lhoty se mohou zájemci učit tvarovat a péci tradiční druhy jarního pečiva. Během dne vystoupí folklórní soubor Baldrián z Pardubic.

Oživlé zbraně - tak se jmenuje program, který pro vás bude každou sobotu až do června připraven na Pražském hradě. Jde o doprovodnou akci k výstavě Krása vojenského řemesla. Těšit se můžete na ukázky dobových soubojů s replikami historických zbraní. V kouzelném prostředí Jižních zahrad ožijí exponáty ze sbírek Vojenského historického ústavu v Praze, vystavené v Tereziánském křídle. Začátek vystoupení, která se uskuteční v prostoru pod Býčím schodištěm v Jižních zahradách Pražského hradu, bude vždy od 11:00, 12:00, 13:00, 14:00 a 15:00 hodin. Vstup na představení je zdarma.

Ze čtyř pěších a tří cyklistických tras si můžete vybrat, pokud se v sobotu zúčastníte pochodu Okolo Jaroměře. Start je od 7 do 9 hodin na stadionu v Jaroměři, najdete tam i cíl.

V sobotu odstartuje v Lovosicích tradiční Jarní putování okolím čedičového vrchu Lovoše. Motto pochodu zní: "přes budoucí dálnici". Krásnými partiemi Českého středohoří projdete po trasách od 9 do 50 km a projedete 60 km. Pro nejmenší turisty je připravena tzv. baby trasa. Všechny trasy mají cíl v chatě Klubu českých turistů na Lovoši.

Téměř 50 bubeníků se přihlásilo na třetí ročník setkání bubeníků z celé republiky nazvané Bum Bum Pardubice Bum. Uskuteční se v sobotu v malé hale pardubické ČEZ Arény. Každý bubeník si musí přivézt svou soupravu bicích, s nimiž pak bude nacvičovat společný koncert. Hlavní show s lasery a umělou mlhou začne v 18:30.

V sobotu i v neděli se můžete vydat na velkolepé oslavy 100 let pražského Břevnova. V předpolí kláštera pro vás bude připraven bohatý program - divadelní představení, koncerty, mažoretky, ale také na císařské trhy s dobovými předměty a pobavit se budete moci na staročeské pouti s pravou historickou střelnicí. Obě odpoledne bude jezdit Břevnovem historická tramvaj. V C. K. Poštovním úřadě bude možnost zakoupit si od pošťáků v dobových oblecích edici historických pohlednic Břevnova se speciálním razítkem, nově vydaný břevnovský uličník nebo Knihu 100 let Břevnova.

Do pravěku se můžete o víkendu přenést na hradě Točník nedaleko Žebráku na Berounsku. Nahlédnete do pravěké kuchyně a ochutnáte pravěké pochoutky. Dozvíte se, jak se vyráběla keramika, oděvy, nástroje z pazourku, jak se odléval bronz a rozdělával oheň. "Mamuty na Točníku" v sobotu najdete od 10 do 17 hodin a v neděli jen do 15 hodin.

NEDĚLE 29.4.

V neděli si můžete připomenout výročí bitvy u dnešních pražských Štěrbohol a Malešic. 6.května roku 1757 se tam střetla několikatisícová vojska císařovny Marie Terezie a pruského krále Fridricha II. V bitvě padlo, nebo bylo zraněno a zajato několik tisíc vojáků. V neděli v 10 hodin nastoupí v ulici U školy historická vojska. Pak se přesunou do ulice U radiály, kde bude v 11 hodin odhalen pomník bitvy. Ukázky bojových scén vypuknou o půl hodiny později.

Výstava interaktivních objektů a instalací netradičních hudebních nástrojů nazvaná Orbis Pictus aneb Brána do světa tvořivé lidské fantazie končí. Doprovodný program v neděli slavnostně uzavřou divadelně hudebním happeningem nazvaným "Krajina více sluncí" autoři expozice.

Pokud neradi lenošíte, můžete si v neděli jít zacvičit aerobik do Otrokovic na Zlínsku. Odpoledne s aerobikem začne v 15 hodin v tamní Sokolovně. Čekají na vás tři hodiny intenzivního cvičení - dance aerobik, posilování na stepech i se stepy a Pilates.

Šestý ročník přehlídky a tvůrčí dílny Gospel Workshop vyvrcholí v neděli koncertem, na kterém vystoupí více než stodvacetičlenný sbor účastníků akce. Těleso povedou dirigenti Colin Vassell z Británie a Lars Jochimsen z Dánska. Koncert najdete v Salesiánském divadle v Praze-Kobylisích. Ve sboru budou amatérští i profesionální zpěváci z Čech, ze Slovenska a z Dánska, zazní skladby z okruhu moderního gospelu.

PONDĚLÍ 30.4.

"Ropucha sedící na levém rameni čarodějnice je jednou z podob, přisvojenou ďáblem...," píše se v čarodějnických knihách. V Botanické zahradě hlavního města Prahy se poslední dubnový den ukáže, kdo a komu na ramenou sedí... Každoroční čarodějnický slet se uskuteční v pondělí ve venkovní expozici botanické zahrady. Začíná už v 15 hodin. Těšit se můžete na koncerty, posezení nebo i tanec u ohně a opékání špekáčků. Malé i velké krasavice s bradavicí (nebo bez) mohou využít neodolatelné nabídky Salonu U Bradavice.

Čarodějnice se v pondělí objeví na nádvoří hradu Švihov. Návštěvníky tam čeká šermířské divadelní představení věnované tomuto tématu. Začátek představení je v 21 hodin.

Na rej čarodějnic se v pondělí od 17 hodin můžete vydat také do Památníku Josefa Lady v Hrusicích. Těšit se můžete na večerní prohlídky památníku s čarodějnicí Kanimůrou, na soutěž o nejkrásnější a nejšikovnější čarodějnice, na sportovní hry a soutěže pro všechny malé i velké a pochopitelně na pálení čarodějnic a opékání buřtů.

Chcete-li zažít magickou noc na hradě, plnou čarodějných překvapení, pak osedlejte svá košťata či aspoň pekelné stroje a zamiřte na akci nazvanou "Grabštejnské čarodějnice aneb Hradní hudební čarodění" na hrad Grabštejn. V 16 hodin začínají Čaro-dílny, které jsou určeny pro celou rodinu - naučíte se v nich třeba světlotanec a tým odborníků v~oblasti aviatiky vás naučí létat na koštěti. Uvidíte divadelní pohádku a těšti se můžete i na koncerty. Nebude chybět čarodějnický oheň, čarovné lahůdky a pitivo pro dospěláky, ale i děti!

Čarodějnický rej najdete v pondělí také na zámecké Farské louce v Lomnicic nad Lužnicí. Společně tam budou tančit čarodějnice a bludičky. Na programu je od 16 hodin stavění májky a divadelní a hudební vystoupení.

Novobystřické čáry - to je akce, kterou můžete navštívit v pondělí od 18 hodin na Mírovém náměstí v Nové Bystřici. Z náměstí se půjde v lampionovém průvodu k Mnišskému rybníku, kde bude zábava pokračovat volbou o nejkrásnější a nejstrašnější čarodějnici. Každá čarodějnice bude odměněna malým překvapením.

Svátek Keltů letos můžete oslavit v pondělí od 20 hodin v archeoskanzenu Modrá u Velehradu. Do ranních prvomájových hodin budou hrát kapely Celtic Cross, České srdce, Ostrá tráva nebo The Bottlewash band. Naučíte se keltské tance, hry našich předků i některá řemesla. Připravena budou divadelní i šermířská vystoupení.

Akcí nazvanou "Kouzelný Krumlov" odstartuje v pondělí a v úterý turistická a kulturní sezona v Českém Krumlově. V pondělí především na vaše ratolesti čeká Dětské čarodějné odpoledne, promítání pohádek, stavění májky a nakonec lampionový průvod. V úterý pak budete mít odpoledne vstup zdarma do galerií a muzeí. A znovu se můžete těšit na divadelní představení.

V pondělí budou mimořádně zpřístupněny rozhledna a památník bitvy z roku 1866 na Chlumu u Hradce Králové. Památník bitvy na Chlumu, který se nachází na místě krvavé prusko-rakouské bitvy z roku 1866 nabízí ve své expozici výzbroj a výstroj všech armád, které se utkaly v této bitvě. Odborníci střet na Chlumu považují za druhý největší vojenský střet 19. století. Původní rozhlednu v létě 1999 nahradila nová přes 55 metrů vysoká rozhledna, na které je v necelých 35 metrech nad zemí umístěná vyhlídková plošina. V okolí památníku je rozmístěno na 400 pomníků a hrobů padlých z bitvy, nejvýznamnější z nich jsou přístupné po turistických a cyklistických trasách.

ÚTERÝ 1.5.

"1. máj bez komoušů a nikdy jinak" - tak se jmenuje akce, kterou můžete v úterý navštívit na pražské Letné. Těšit se můžete na koncerty kapel Plastic People of the Univers, Pražský výběr II, Už jsme doma, Radim Hladík a Blue Effect, Tony Ducháček a Garage, Michal Prokop + Luboš Andršt + Jan Hrubý nebo Vlasta Třešňák Band. Připraven bude také Skanzen komunismu, Ostrov (ne)svobody, divadlo, filmové projekce, soutěže pro děti a chybět nebude ani občerstvení. Akce začíná na Letenské pláni v 11 hodin a v klubu Roxy pak můžete 22:30 navštívit dekomunizační afterparty.

Šermovat a tančit se v úterý bude na vodním hradě Švihov. Skupina historického a scénického šermu Romantika připravila šermířské divadelní představení o souboji zla a dobra a další.

Na Ekojarmark se v úterý můžete vydat na olomoucké Horní náměstí. Ekologická hnutí, humanitární organizace, řemeslníci i umělci vám budou nabízet své výrobky. Setkáte se s tradičními řemesly, alternativním životním stylem a poznáte i nové zdroje energie. Chybět nebude divadlo a koncerty. Ekojarmark začíná v 8 hodin a potrvá až do večera.

Divadlo Archa uvede v první květnový den další literárně hudební kabaret EKG, tentokrát věnovaný lásce a máji i stejnojmenné básnické sbírce. Připravují ho básník Igor Malijevský a spisovatel Jaroslav Rudiš, kteří si v rámci EKG zvou vždy několik hostů. Rudiš s Malijevským tentokrát pozvali písničkářku Pavlu Milcovou, kytaristu Petra Bindera, písničkářku Kateřinu Šarközi, literáta a kouzelníka Ondřeje Linharta, básnířku Renatu Bulvovou či fotografa Radka Čermáka. Májový večer se ale neponese jen na vlně romantického rozjímání nad krásnou literaturou a vzpomínkami na první lásky - dojde i na punk.

Festival Filmová pouť v Neratovicích v úterý od 20.30 nabízí promítání filmu A bude hůř ... Součástí večera ve Společenském domě bude i koncert rockových kapel: A bude hůř, Postižená oblast a Hally Belly i extempore legendárního harmonikáře Josefa Čečila. Už v 19 hodin můžete ve Společenském domě navštívit vernisáž výstavy fotografií Andělé od Antonína Nového.

VÝSTAVY:

Střední věk spojuje deset umělců, které kurátorka Lenka Lindaurová (střední věk) vyzvala k výstavě v nové pražské galerii 5. patro. Ve výstavě nazvané Střední věk se sešli Veronika Bromová, David Černý, Martin Horák, Petra Ondreičková, Robert Portel, Pavel Reisenauer, Michal Singer, Jiří Surůvka, Štěpánka Šimlová a Ivan Vosecký. Galerie je v pražské Myslíkově ulici a v sobotu je otevřena od 11:00 do 16:00.

Českou metropoli druhé poloviny 19. století představuje výstava Prahou po stopách Antonína Dvořáka. Najdete ji ve skladatelově muzeu v Praze na Karlově. Dobové fotografie zachycují lokality spjaté s jeho životem a působením. Výstavu doplňují mimo jiné vycházkové hole nebo vázanky.

Pražské Muzeum Kampa představuje dílo britského umělce Juliana Opieho. Výstava Walking on the Vltava (Procházka po Vltavě) zahrnuje i díla, která jsou v Praze vůbec poprvé představena veřejnosti. Kromě galerie jsou některé instalace k vidění i venku, přímo na řece.

Fotografie nejen industriální ostravské architektury od českých i zahraničních autorů najdete v pražském baru Krásný ztráty. Dvacet pět fotografů z Česka, Německa, Švýcarska a Nizozemska se zapojilo do tříletého projektu občanského sdružení Za starou Ostravu. Výsledkem workshopů je výstava 25 fotografií, které zachycují současnou tvář Ostravy.

Dramatické životní osudy brněnského rodáka a armádního pilota Josefa Keprta (1910-1976), který se s českými letci účastnil vzdušných bojů o Británii, přibližuje výstava v Technickém muzeu v Brně. Uvidíte na ní nejen Keprtovy fotografie, vyznamenání, ale i uniformu nebo věci denní potřeby, které jej provázely po dobu celé druhé světové války.

Kolín - český Manchester. To je název výstavy, na kterou se můžete přijít podívat do kolínského muzea. Ve výstavní síni v Brandlově ulici se dozvíte, že kolínskému průmyslu je už sto padesát let. Jaká průmyslová odvětví změnila původně maloměsto na významné průmyslové centrum Polabí nebo které průmyslové závody přežily do současnosti. To jsou jen dvě otázky, na které vám výstava určitě pomůže najít odpověď.

Především milovníkům piva je určena výstava Letem pivním světem, která začala v Muzeu Litovel na Olomoucku. Návštěvníky zavede prostřednictvím panelů na různá místa na všech kontinentech, kde se pivo vaří. Už při vstupu narazíte na unikátní "strom" pivovník litovelský. Je to jedinečný strom svého druhu na světě. Kvete etiketami a pivními vršky.

Rožnovské Valašské muzeum v přírodě zpřístupnilo rozsáhlou výstavu, která dokumentuje rozmanitost a krásu tradiční rukodělné výroby na Valašsku. Část expozice navíc představuje téměř tři desítky osobností oceněné titulem Nositel tradice lidových řemesel. V závěru prohlídky se seznámíte také s tradicí různých rukodělných prací na Valašsku.

Dotýkat se originálních archeologických nálezů i jejich replik starých několik tisíc let můžete v Západočeském muzeu v Plzni. Hmatová výstava o pravěkém textilu a oděvech Šaty dělaj' pračlověka s 30 exponáty potrvá do 31. května. Expozice ukazuje kostěné šídlo z mladší doby kamenné staré 7000 let nebo tkalcovské závaží z mladší doby bronzové staré 3000 let. Návštěvníci si mohou potěžkat i 2500 let starý keramický přeslen, který byl součástí vřetena. Díky němu se spřádali vlákna v nitě.

Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská v Železném Brodě a Sklářská škola v německém Zwieselu vystavují v jabloneckém Muzeu skla a bižuterie práce studentů. Výstava Sklo bez hranic a část expozice obsahuje práce vzniklé během výměnných pobytů studentů v minulých šesti letech.

Židle, křesla, pohovky, zrcadla, lampy či vázy pěti českých designerů, kteří své objekty vytvářeli v rámci skupiny Atika v letech 1987 až 1992, představuje na výstavě nazvané Emoce a forma Muzeum moderního umění v Olomouci.

Pohled na jesenické hory z ptačí perspektivy si můžete dopřát v nové expozici ve Vlastivědném muzeu Jesenicka. Na pěti desítkách leteckých fotografiích spatříte nejen jesenické panorama a jeho široké okolí, ale seznámíte se i s názorem geologů či odborníků z oboru lesnictví. Výstava s názvem Jeseníky z ptačí perspektivy bude otevřena v muzeu do 19. května.

Galerie umění Karlovy Vary vystavuje ve svém Letohrádku v Ostrově nové i starší práce z tvorby Věry a Vladimíra Janouškových. Uvidíte koláže, sochy, kresby a reliéfy. Bohatý soubor vystavených prací umožnil také vznik interaktivního programu pro základní školy nazvaného Kudy tudy - cesta ke kolážím a andělům. Jeho součástí je i tvůrčí dílna.

Vývoj středního lesnického školství na Moravě mapuje nová expozice v zámku Úsov na Šumpersku nazvaná Úsov - kolébka lesnického školství. Autoři ji umístili v objektu takzvané Staré školy na nádvoří zámku, který loni prošel rekonstrukcí. Na výstavě uvidíte učební pomůcky, maturitní tabla, vysvědčení a další dokumenty.

Kresby s náměty pro Kladno typických průmyslových a hornických objektů nabízí výstava Vyhaslo to Vojtěchu, která začala v Hornickém skanzenu Mayrau ve Vinařicích. Tomáš Voldráb tam představuje velké kresby uhlem či kombinovanou technikou s názvy jako Kotelna, Stojan, Haldy či Vápenné pece.

Letohrádek v Ostrově karlovarské Galerie umění nabízí jako první letošní výstavu expozici Současná výtvarná fotografie na Karlovarsku. Představuje práce 11 autorek a autorů působících v regionu. Vystavené fotografie vznikly v období posledních pěti až šesti let a do jisté míry odrážejí obecnou situaci současného českého umění.

Tipy na víkend vysílá ČRo 1 - Radiožurnál každý pátek v 11.10 a také v sobotním a nedělním Ranním Radiožurnálu.

Samozřejmě i vaše akce se může objevit v našem servisu. Stačí napsat na náš email: vikend@rozhlas.cz. Pište také na adresu Český rozhlas 1 - Radiožurnál, Tipy na víkend, Vinohradská 12, 120 99 Praha 2.

Pěkný víkend přeje Naďa Hávová.

autor: nah