Tipy na víkend
Volný víkend je před námi a pokud ještě nevíte, co podniknout a kam se vypravit, můžete nahlédnout do naší nabídky "Tipů na víkend" a nechat se inspirovat. Pozveme vás například na vinobraní na Pražský hrad, na výlovy rybníků a ochutnávky rybích specialit, nebo na Hubertovu jízdu na Kutnohorsko. Ať se vám víkend vydaří!
O víkendu se můžete vydat na vinobraní na Pražský hrad. Vinobraní začíná po oba dva dny v 11 hodin. Seznámíte se s tradicí pěstování vinné révy a výroby vína, prohlédnout si budete moci vinice v Jižních zahradách. V Míčovně Pražského hradu najdete výstavu nástrojů a pomůcek sloužících při výrobě vína v různých historických obdobích. Vinobraní zpříjemní hudba z doby Karla IV. Dospělí budou moci okoštovat burčák, sekt a vína tradičních značek, aby to nebylo líto, připravena je pro ně připravena ochutnávka čerstvě vylisované 100% hroznové šťávy.
Svatovítskou katedrálu na Pražském hradě zaplní v sobotu myslivci. V chrámu netradičně vyzdobeném loveckými motivy bude vpodvečer katolický biskup Karel Herbst sloužit mši nejen za myslivce a lesníky, ale i za živou přírodu. Svatohubertská troubená a zpívaná mše Petra Vacka a Josefa Selementa zazní podle České biskupské konference v provedení trubačů klatovského mysliveckého spolku a pěveckého sboru tamní Základní umělecké školy Josefa Kličky.
Městečko Nepomuk na jihu Plzeňska bude až do neděle hostit jednu z největších turistických akcí v republice. Turistická sezona tam každoročně vrcholí sobotní sérií pochodů Podzim pod Zelenou Horou, v neděli se turisté vydají na pochody světového dne chůze. Každý účastník sobotního pochodu dostane v cíli krajíc čerstvého chleba s domácím sádlem. Kromě toho se turisté mohou těšit na pamětní listy, razítka, turistické známky a odznaky. V sobotu turisté mohou vyrazit na některou z šesti- až padesátikilometrových tras 25. ročníku pochodu Podzim pod Zelenou Horou -memoriál Jiřího Sedláčka, pro cyklisty jsou připraveny trasy od 35 do 90 kilometrů. V neděli se v Nepomuku slaví pochody na dvou trasách světový den chůze.
Přehlídku oděvních kreací studentů středních, vyšších a vysokých škol a jejich hostů v choreografii Lenky Vinické a Petra Cupery můžete vidět v sobotu v pražském divadle Ponec. Tvorbu studentů tentokrát inspirovala kniha Jany Máchalové " Módou posedlí". Autoři přehlídky říkají, že radost ze hry je to nejlepší co vás může v módním světě potkat. První přehlídka začíná v 17 hodin a druhá ve 20 hodin.
Prezentovat komiks jako svébytné a formálně a tematicky neomezené médium chce festival, který můžete navštívit od soboty až do příští neděle v pražském kině Světozor. Přehlídka Komiksfest nabídne výstavy, filmové projekce, divadelní představení, diskuse i prezentace nakladatelství, která se komiksu věnují, včetně jejich aktuálních knižních novinek. Jejich prostřednictvím chtějí pořadatelé představit komiks jako zajímavou a rovnoprávnou součást soudobé umělecké a me-diální scény.
Pražská kina Lucerna, Světozor, Ponrepo, ale i Rock Café, Francouzský institut a Španělská synagoga budou ještě o víkendu dějištěm mezinárodního festivalu hudebních filmů Music on Film - Film on Music 2006. Těšit se můžete na unikátní hudební snímky, dokumenty, videoklipy, koncerty, projekce s živým hudebním doprovodem, workshopy a diskuse se zahraničními umělci.
Festival dobrodružných, extrémních, adrenalinových a cestopisných filmů zavítal letos poprvé i do Plzně. V kině Beseda uvidíte ještě o víkendu snímky o horolezectví, lezení v ledu, paraglidingu, speleologii, lyžování, raftingu, potápění a dalších sportech.
V sobotu budete mít mimořádnou příležitost podívat se do jeskyní v Týnčanském krasu, které jsou jinak běžně nepřístupné. Týnčanský kras najdete v Petrovicích na Příbramsku. Součástí Dne otevřených dveří budou prohlídky Divišovy jeskyně, výstava o krasu v jeskyňářské základně a od 14 hodin exkurze na svah Kozince s možností prohlídky štoly Jarnice a Velikonoční jeskyně.
A ještě přidám pozvánku na tradiční výlov rybníku U Jejkala nedaleko Vranova nad Dyjí. Začíná se v sobotu v 9 hodin a rybník U Jejkala najdete u obce Podmyče. Připraven bude bohatý doprovodný program, jako občerstvení výborné rybí speciality a pochopitelně budete mít možnost si čerstvě vylovené ryby zakoupit.
Pokud to máte do Vranova daleko, můžete o víkendu zamířit na slavnostní výlov Hradeckého rybníka v Tovačově. Tradiční akce nabízí nejen nevšední pohled na rybáře v plném pracovním nasazení, ale také řadu rybích specialit, které na místě můžete ochutnat.
Kilometrovkou po šesti - tak se jmenuje závod, na který zve v sobotu všechny majitele psů a jejich čtyřnohé kamarády plzeňská Zoologická zahrada. Startuje se od 14 do 15 hodin od jezu Kalikovského mlýna. Chybět nebude ani zajímavý doprovodný program: Po dvou letech, když loni tuto atrakci překazila přísná veterinární opatření související s rizikem ptačí chřipky, proběhne Kilometrovkou opět hejno kachen, jimž budou neustále "v patách" pastevečtí psi plemene border-collie. Uvidíte i ukázky nasazení služebních psů při práci celníků. Běh po šesti je jakousi symbolickou omluvou Zoologické a botanické zahrady města Plzně pejskům, že za její brány mají z veterinárních a bezpečnostních důvodů vstup zakázán.
Na podzimní výlet na kolech se můžete v sobotu vydat od Informačního centra v Kravařích na výlov rybníka pod hájenkou "U Poláška" v Kyjovicích. Na hrázi rybníka bude možno vidět na vlastní oči práci rybářů se sítěmi, moci si zblízka prohlédnout právě vylovené ryby. V rybářských baštách je možno si zakoupit vonící grog, kávu nebo čaj, koláče, bramborové placky a především ze všech přítomných vůní si mohou všichni vybrat některou z rybích pochoutek připravovaných přímo na místě. Vyjíždí se v 9 hodin.
Ukázky ručního česání ovčí vlny, spřádání na kolovrátku a plstění kuliček s ovčí vlny - to všechno pro vás bude v sobotu připraveno v Holenicích v Českém ráji. Práce začínají ve 14 hodin.
Sledovat, jak jde od ruky práce uměleckému kováři, můžete v sobotu v Kunclově Mlýně v Brzině u Sedlčan. Pro děti budou připraveny jízdy na ponících a pokud bude dostatek vody bude majitel farmy řezat dřevo na pile poháněné vodním kolem.
Na Skleněný víkend se můžete vydat do jižních Čech. V Žíteči u Chlum u Třeboně můžete navštívit výstavu skleněných vitrážních hodin, skleněných šperků, malby na hedvábí a akrylových maleb. Připravena bude i přednáška o arteterapii. Pokud dostanete hlad, můžete ochutnat i něco ze specialit české kuchyně.
V Českém Krumlově můžete ještě o víkendu navštívit divadelní festival Miraculum. Mezi nejatraktivnější programy patří sobotní blok na zámku. Začne pořadem Mistrovství krumlovských mašinistů o unikátní divadelní technologii a vyvrcholí představením souboru Hofmusici, který uvede novodobou premiéru opery z roku 1735.
V Olomouci můžete navštívit Astrovíkend. Astrologové, psychoterapeuti, léčitelé a numerologové zájemcům nabídnou například zdravotní diagnostiku, výklad karet, bylinnou terapii, detoxikaci a odblokování. Lidé se dále budou moci zúčastnit několika přednášek na téma karmická astrologie, intuitivní léčení či aura a její projevy. Ezoterický festival najdete v Klubu nad Fontánou.
Pražský Semmering, tedy část železniční tratě mezi smíchovským nádražím a Zličínem, se o víkendu opět zahalí do dýmu. Po oba dva dny tudy bude projíždět historický vlak v čele s parní lokomotivou. Soupravu vlaku budou tvořit historické osobní vozy 3. třídy vyrobené v letech 1919-1937. Ve stanici Rudná u Prahy si budou moci zájemci prohlédnout stanoviště strojvedoucího parní lokomotivy. Po oba dva víkendové dny vyjíždí vlak z pražského hlavního nádraží v 9.55 a 15.15 hodin.
V neděli se ve Svatém Mikuláši na Kutnohorsku můžete jít od 13 hodin podívat na "Hubertovu jízdu" - tedy slavnost sv. Huberta. Součástí programu bude šermířské vystoupení a prohlídka zámku.
Pozdraveno budiž světlo - tak se jmenuje benefiční koncert ve prospěch nevidomých a slabozrakých občanů. Uskuteční se v neděli od 19 hodin ve velkém sále Městského divadla ve Zlíně. Vystoupí na něm cimbálová muzika Hradišťan s primášem Jiřím Pavlicou. Zazpívat přijdou také zrakově postižené děti.
Jednou a dost - to je úděl nové inscenace opery Wolfganga Amadea Mozarta Don Giovanni. Vytvořili ji američtí a čeští tvůrci pro festival Struny podzimu. Dali ji název Don Juan in Prague. Uvedou ji v neděli ve Stavovském divadle. Hlavní roli bude hrát a zpívat Iva Bittová.
VÝSTAVY:
Po padesáti letech máte znovu možnost zhlédnout souhrnnou výstavu jedné z vůdčích postav českého moderního malířství Rudolfa Kremličky (1886-1932). Výstava v Domě U Kamenného zvonu představuje všechny polohy jeho tvorby od raných žánrových výjevů, přes proslulé toalety po závěrečné akty.
Národní galerie v Praze zahájila výstavu kreseb a soch amerického umělce Gastona Lachaiseho (1882-1935). Lachaise se narodil a vystudoval ve Francii, ale většinu svého tvůrčího života prožil v USA. Jeho tvorba představuje v moderním sochařství klasickou linii.
V paláci Kolowrat na Ovocném trhu v Praze můžete shlédnout výstavu fotografií Štěpánky Steinové a Salima Issy dokumentujících uplynulou sezonu Národního divadla v Praze. Expozice bude otevřena do 12. listopadu vždy od 17 hodin do přestávky divadelního představení na komorní scéně v podkroví.
Sdružení českých umělců grafiků Hollar pořádá ve svých výstavních prostorách na Smetanově nábřeží v Praze výstavu s názvem New York - Praha. Přehlídka členů Society of American Graphic Artists z New Yorku připravená ve spolupráci s Českými centry potrvá do 12. listopadu.
Diplomové práce 64 mladých architektů, kteří letos absolvovali některou z českých architektonických škol, představuje výstava v sídle České komory architektů v Josefské ulici na Malé Straně v Praze. Vítězem se poprvé v historii přehlídky stala absolventka Technické university v Liberci Veronika Bartošová. Vyhrála s návrhem The Roosevelt Island Universal Art Center.
Finalisté Evropské ceny za architekturu představují své práce na výstavě, která začala v Lapidáriu Betlémské kaple. Cena nese jméno Ludwiga Miese van de Rohe, světoznámého architekta a autora brněnské vily Tugendhat. Cena je nejprestižnějším oceněním pro evropské architekty, udílí se každé dva roky od roku 1987 a Česko se jí účastní od roku 1997.
Barokního malíře Jana Jiřího Heinsche představuje výstava, která je přístupná v Císařské konírně na Pražském hradě. Kurátor výstavy Michal Šroněk chtěl podle svých slov malíře zbavit kritiky, které jej podrobovali dřívější historikové umění; souvisí to i s novým pohledem na celé barokní umění, které podle Šroňka již není vnímáno jako Jiráskova doba temna.
Do náboženského výtvarného umění v Čechách a na Moravě v letech 1870 až 1914 můžete nahlédnout na výstavě nazvané Neklidem k Bohu, kterou uspořádalo Arcidiecézní muzeum v Olomouci. Autoři ji připravili na základě rozsáhlého výzkumu nejen v muzeích a galeriích, ale i církevních objektech. Expozice představuje sakrální umění s liturgickou funkcí, ale i volnou tvorbu s náboženskou tématikou.
Takřka dvouleté restaurování slavného kočáru olomouckého biskupa Ferdinanda Julia Troyera přibližuje výstava v Arcidiecézním muzeu v Olomouci. Prohlédnout si tam můžete i výsledek práce restaurátorů několika oborů. Kočár je totiž jedním ze stěžejních exponátů muzea. Uvidíte ho navíc v podobě, která není obvyklá. Tedy včetně původní malby na zadní straně kočáru, kterou později překryl jiný obraz
Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně vystavuje lidové výrobky z celé republiky. Návštěvníci si mohou prohlédnout díla z textilu, pletiv, dřeva, keramiky, pečivo či kraslice. Zajímavým výtvorem je například takzvaný "muší ráj", závěsný systém vyrobený podle tradiční předlohy ze slámy. Věšel se ve venkovských domech nad stůl. Předpokládalo se, že mouchy budou létat mezi slaměnými závěsy a nebudou obtěžovat lidi.
Rožnovské Valašské muzeum v přírodě vystavuje tradiční valašské plodiny. Návštěvníci uvidí především obiloviny, okopaniny, cibuloviny a luštěniny. Velké zastoupení má v expozici také ovoce, jehož úroda byla letos velmi bohatá.
Chryzantémy, ale taky ovoce a zeleninu najdete o víkendu na výstavě v žirovnickém zámku. Přední pěstitelé z celé republiky a výzkumné ústavy budou prezentovat novinky jablek, hrušek a pochopitelně chryzantém.
Spoustu zajímavostí o chování zvířat, jejich zvycích a obyčejích se dozvíte, pokud zamíříte do Masarykova muzea v Hodoníně na výstavu s názvem Rozumíme zvířatům? Je určena především dětem, pro které jsou připraveny testy a kvízy a dětská dílna s omalovánkami a možností vyrobit si z papíru jednoduchá zvířátka. Nechybí ani zvířecí puzzle a obří pexeso. Můžete si také vyzkoušet masky zvířat a zahrát s nimi divadlo.
Muzeum Kroměřížska představuje nový projekt zaměřený na šikanu, rasismus, odlišnosti a zaběhlé stereotypy chování. Prožitkový program nazvaný Labyrint je určen zejména pro školáky a mládež, ale i dospělé. Školáky čeká v muzeu soustava panelů tvořících labyrint složený z 11 částí. Panely jsou doplněny videem, zvuky a křivými zrcadly. Návštěvník v labyrintu prožije různé situace, ve kterých se setkává s projevy neporozumění, nepřijetí či agrese.
Západočeské muzeum v Plzni připravilo výstavu historických vějířů. Ve dvou sálech Národopisného muzea je přes 70 exponátů, nejpočetněji je zastoupena éra 19. století. Vějíře pocházejí z muzejních sbírek. Vějíře byly nezbytným doplňkem plesových či společenských šatů. Navíc způsob, jakým ho dáma držela, partnerovi něco naznačoval. Například náhlé sklapnutí vějíře znamenalo, že se dáma zlobí. Naopak složený vějíř přiložený k ústům pánovi naznačoval polibek.
Tipy na víkend vysílá ČRo 1 - Radiožurnál každý pátek v 11.10 a také v sobotním a nedělním Ranním Radiožurnálu.
Samozřejmě i vaše akce se může objevit v našem servisu. Stačí napsat na náš email: vikend@rozhlas.cz. Pište také na adresu Český rozhlas 1 - Radiožurnál, Tipy na víkend, Vinohradská 12, 120 99 Praha 2.
Pěkný víkend přeje Naďa Hávová.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Čínský nátlak na Světě knihy. Žena fotila lidi v tchajwanském stánku, žádala i odstranění vlaječek
-
Prezidentské volby v Rumunsku vyhrál centrista Dan. Dle průběžných výsledků porazil nacionalistu Simiona
-
Americký exprezident Biden má rakovinu prostaty s metastázemi v kostech, oznámila jeho kancelář
-
Polsko má za sebou první kolo prezidentských voleb. Podle odhadů uspěli Trzaskowski a Nawrocki