Telemedicína pomůže s prevencí či sledováním rizikových pacientů. Běží pilotní programy, popisuje lékař
V Česku se čím dál víc rozšiřuje telemedicína. Jde o vzdálené sledování pacienta například pomocí videohovoru. Systém využívají hlavně nemocnice, do budoucna může být součástí ordinací praktických lékařů. „Spektrum využití distanční medicíny je široké. Základem je všeobecné praktické lékařství, kde je použití na celou řadu indikací, hlavně ve screeningu, tedy preventivním vyšetřování pacientů,“ popisuje Miloš Táborský z Národního telemedicínského centra.
„Klinické vyšetření a fyzické vyšetření pacienta zejména při akutním problému telemedicína nemůže nikdy nahradit, je určená pro pacienty, kteří už mají stanovenou diagnózu, jsou chroničtí, dopředu dobře vyšetření,“ vysvětluje Miloš Táborský z Národního telemedicínského centra.
Jaké projekty lékaři s využitím telemedicíny chystají? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
S digitální medicínou udržíme krok se světem, tvrdí zakladatel telemedicínského centra
Od virtuálních ordinací až po živé přenosy operací. Poslechněte si rozhovor se zakladatelem Národního telemedicínského centra v Olomouci Milošem Táborským.
-
Biologické kardiostimulátory, big data a umělá inteligence. Jak bude vypadat medicína za 50 let?
Transplantování geneticky upravených orgánů, operace na dálku pomocí robotů nebo třeba léčba naplánovaná na základě vyhodnocení tisíců statistických dat.
-
Umělá inteligence pomůže s diagnostikou rakoviny prsu, počítačový algoritmus překonal samotné lékaře
Mezinárodní tým vědců vytvořil algoritmus, který vyhodnocuje mamogramy bez přístupu k anamnéze pacienta. Program je přesnější než jeden lékař a srovnatelný jako vyhodnocení snímku dvěma lékaři.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka