Takhle vypadá kyperská kuchyně: Malachíja s kousky dušeného jehněčího a kuřecího
S Radiožurnálem a naším zpravodajem Štěpánem Macháčkem můžete být i dnes Na cestě po ostrově Kypru. Země je součástí Evropské unie, polohou je ale spíše na Blízkém východě. Blízkost k Sýrii a Turecku je na Kypru znát na charakteru lidí i jejich zvycích, jak během cestování zjistil náš reportér. Orientem je ale hodně ovlivněná také kyperská kuchyně.
Městská krytá tržnice v severní, tedy turecké části Nikósie působí trošku ospale, trhovci místo očekávaného halekání nabídek hrají u kávy vrhcáby. Copak ale nabízejí stánky s čerstvou zeleninou zajímavého?
Tady třeba velké zelené lusky okry, která se dusí s masem a po uvaření je takové mazlavé konzistence. Anebo támhle dlouhé rostliny s velkými lístky, na první pohled podobné mátě. Je to ale molochíja, jak mě poučuje prodavač, a z jejích listů se také připravují dušené pokrmy. No a pak tu mají v košíkách černé tvrdé suché lusky, a to je karob. Tím býval Kypr po světě proslavený. Prodavač mi ukazuje různá balení černého syrupu, který se z karobových lusků vaří.
Yusuf Tuman provozuje na severním pobřeží turecké části Kypru ubytování v přírodě v několika bungalovech. Nejdřív vás uvítá jako majitel hotelu, pak vás ubytuje jako recepční, a když si objednáte něco k večeři, nasadí kuchařskou čepici a zástěru a vrhne se do vaření.
A nabídne vám třeba molochíju. Je to taková vysoká rostlina s většími lístky, česky se jmenuje jutovník, a vzhledem je podobná mátě. Listy se otrhají, usuší a pak se dusí s kousky kuřecího nebo jehněčího masa a na stole se objeví ve vydušené šťávě s rýží, chlebem a jogurtem.
K snídani marmeláda z květů růží
V kuchyni Yusufovi pomáhají manželka a maminka. Molochíju si jako většinu surovin pěstuje Yusuf sám. Pochází totiž ze zemědělské rodiny, která se na Kypr přistěhovala v sedmdesátých letech z Turecka. Yusuf ukazuje na hory, které se rýsují v oparu daleko za mořem. Právě tam jeho rodina žila, pouhých 70 kilometrů přes vodu od kyperského pobřeží.
Yusuf mi na zahradě ukazuje pec kleftiko. Je ve tvaru kupole, postavená z cihel a zamazaná blátem. Uvnitř se nejdříve vytvoří vrstva řeřavých uhlíků, na ně se položí mísy s masem, bramborami a zeleninou, pec se neprodyšně a několik hodin uzavře a dvířka se zamažou blátem, aby dovnitř nikudy nepronikl vzduch. No a ke snídani dostáváme od Yusufa mimo jiné domácí marmelády: fíkovou a z květů růží.
Na Kypru je spousta možností zajímavého ubytování. Tady na tureckém severu podpořila vláda drobné ekologické projekty, jako je ten Yusufův. Bydlí se většinou v bungalovech s kuchyňkou a teráskou. Jsou to hezká místa v přírodě s výhledem na moře.