Systém přečíslování telefonních linek v ČR

20. září 2002
Vaše téma

Po půlnoci z 22.9. na 23.9. 2002 nás čeká změna všech čísel telefonních linek, která u nás existují. Ptát se na každou novou je dost složité. Zjišťovali jsme, jak si takové pátrání zjednodušit. Především u mobilních operátorů byste s novými čísly neměli mít problém. Stačí pouze škrtnout první nulu.

Přerovský: Zákazníci sítě Oskar, kteří používají předčíslí 0777, 0608 a 0076 budou od této doby používat 777,608 a 076.

Vysvětluje mluvčí Českého mobilu Igor Přerovský. Stejné je to u Eurotelu, který od 22. září bude používat předvolby bez nuly, to znamená jen 601, 602, 606, 607 a 723. Ani u T-mobilu se předvolby nezmění. Po vynechání nuly se stanou součástí dosavadního čísla, jak dodává mluvčí operátora Jiří Hájek.

Hájek: Předčíslí budou mít 603,604 nebo 605 a zákazník může volat v tomto formátu či v mezinárodním, ale pak musí číslo začínat + 420.

Složitější to budou mít zákazníci u pevných linek, které provozuje Telecom. Jen v Praze a Brně, kde jsou většinou už všechna čísla osmimístná, se přidá na začátek pouze původní předvolba, tedy dvojka a pětka, říká mluvčí společnosti Vladan Crha.

Crha: Každé nové číslo bude mít 9 cifer a podle prvních dvou se rozpozná kraj. Ke stávajícímu číslu si doplníte dvě úvodní, ale není to všeobecným pravidlem. Pokud je stávající číslo kratší, tak tam bývá ještě nějaké další.

Jestliže si nebudete jisti, zavolejte si na linky 1411 nebo 1180, kde vám po sdělení původního čísla řeknou nové.

Crha: Pro použivatele internetu je nejpohodlnější najít stránku Českého Telecomu, kde je on-line aplikace, do ní zadáte číslo a dozvíte se nové.

Při vnitrostátním volání se tedy už nebude používat vůbec nula.To se týká podle předsedy telekomunikačního úřadu Davida Stádníka i speciálních linek.

Stádník: Speciální služby, které dříve byly na 6 přecházejí do 9, přesný čas začíná 14 112 a tak dále.

Nové volby operátora na pevných linkách, které fungují teprve několik týdnů, se přečíslování nedotkne.

Stádník: Předčíslí začínají 1, pokud budu chtít volat jiného operátora, musím znát jeho kód /10xx/ a za tím následuje volba služby nebo uživatele.

Kromě toho, že se postupně budou měnit první číslice mobilních telefonů z šestek na sedmičky, nemělo by nás podle šéfa telekomunikačního úřadu žádné další přečíslování v příštích letech čekat.

autor: alh
Spustit audio

Více z pořadu