Svět podle exposlance Gregy

5. srpen 2003
Zprávy

V tom dnešním pořadu Pod kůži přinášíme příběh ze středočeské obce Zálezlice, kde se tragédie jedněch stala příležitostí pro výdělky jiných. Jedním z těch jiných je i bývalý poslanec za ČSSD a současný zastupitel Libereckého kraje Andrej Grega.

Stavební firma Ventax, kterou v Zálezlicích reprezentoval, tu pracovala za velmi podivuhodných okolností, což je o to pikantnější, že Andrej Grega během svého poslancování působil v hospodářském výrobu sněmovny. Více už v reportáži redaktorka České televize Markéta Dobiášová.

Redaktor (Markéta Dobiášová): Zálezlice se staly symbolem loňských povodní. Teď jimi ale hýbalo kání politický skandálek. Ze své funkce odstoupil místostarosta Novák na protest proti tomu, že starosta dovolil, aby se v televizním pořadu Fakta vysílala reportáž o závistivé atmosféře ve vsi. Jenže za celým sporem je podle starosta Josefa Šulce něco jiného.

Host (Josef Šulc): Dost dlouho jsme spolu vycházeli a podle mě do té doby, než přišla firma Ventax, tak se s ním vycházelo.

Redaktor (Markéta Dobiášová): Říká starosta o svém vztahu s dnes už bývalým místarostou Novákem. Zmíněná společnost Ventax ovšem není jen tak obyčejnou firmou. Jde o stavební společnost, s kterou vede bývalý sociálně demokratický poslanec, dnes zastupitel Libereckého kraje, Andrej Grega. Pro své podnikatelské záměry našel svého spojence právě v zálezlickém místostarostovi Novákovi. Mluvčí Obecního úřadu Jiří Čížek označil jejich vztah za velmi vřelý.

Host (Jiří Čížek): To byla mezi panem Novákem a panem Gregou láska na první pohled a dalo by se říct, že od té doby měl pan Novák oči jen pro pana Gregu a firmu Vetax.

Redaktor (Markéta Dobiášová): Pan Grega se snažil přesvědčit obec, aby za pomoci státních povodňových dotací a bankovních úvěrů získala finanční prostředky a Ventax by tak mohl v Zálezlicích postavit desítky domů. Starosta se ovšem bál obec zadlužit.

Host (Josef Šulc): Finančně se zajistili a já bych potom, budu říkat příkladně, potom měl hlavu v pejru, protože obec bych přitom musel zadlužit, a kde ty peníze potom seberu, to už by byla moje starost a oni by byli vysmátý.

Redaktor (Markéta Dobiášová): Pan Grega přesvědčoval i lidi ze vsi, aby, jak se říká, na obec a na starostu přitlačili. Na setkání s místními občany ho místostarosta Novák představil jako zprostředkovatele toku financí ze státního fondu pro rozvoj bydlení Ministerstva místního rozvoje a pan Grega pan dával najevo, že na Ministerstvu umí všechno vyřídit. Jenomže podle tiskového mluvčího Ministerstva pro místní rozvoj Petra Dymuna Ministerstvo žádného zprostředkovatele finančních toků nemá.

Host (Petr Dymun): Pokud se staví do této role, tak uvádí ty občany v omyl.

Redaktor (Markéta Dobiášová): Pan Gregar lidem na schůzce také tvrdil, že když někdo bydlel v domě, který voda smetla, ale nebyl jeho vlastníkem, a nemohl tak získat šesti set tisícovou dotaci na základě demoličního výměru, uměl by zařídit jakousi výjimku.

Host (Gabriela Příbramská): Není v žádném případě možné na jeden demoliční výměr získat dotací víc, než na výstavbu jedné bytové jednotky.

Redaktor (Markéta Dobiášová): Oponuje Gabriela Příbramská z odboru podpory bydlení Ministerstva pro místní rozvoj. A starosta Zálezlic dodává.

Host (Jiří Šulc): On si to zjednodušoval s tím, že jako celá rodina by na to mohla mít barák.

Redaktor (Markéta Dobiášová): A takto reagoval sám bývalý poslanec Grega, když jsme ho žádali o vyjádření.

Host (Andrej Grega): Odvysílejte to a hotovo, s tím, že budete mít na krku žalobu jako prase.

Redaktor (Markéta Dobiášová): Vyhrožování poslanec Gregy se ale vztahovalo k jeho ještě dalším dvěma zálezlickým hříchům.

Host (Jiří Šulc): Bývalému místostarostovi postavili dům bez stavebního povolení. Začali stavět vlastně hřiště, které je obecní, opět bez ohlášky. Tam stavební povolení být nemuselo, ale musela být ohláška.

Redaktor (Markéta Dobiášová): Bývalý místostarosta, který v Zálezlicích vede Sokola, ohlášku na stavební úřad podal, ale teprve den před našim natáčením. Takže firma Ventax v Zálezlicích stavěla hned dvě černé stavby. Potvrzuje to i mluvčí stavebního úřadu v Neratovicích Jiřina Kovářová.

Host (Jiřina Kovářová): Ne, nevěděli jsme, že se tam staví.

Redaktor (Markéta Dobiášová): Bývalý místostarosta se nám k celé záležitosti odmítl vyjádřit a bývalý poslanec Grega ani nevěděl, že také stavební firma si ze zákona musí ohlídat, jestli staví stavbu povolenou, protože i ona jinak riskuje pokutu.

Host (Andrej Grega): Já se podívám do zákona, prosím Vás pěkně, jo? Nejsem schopen odpovědět hned. Ale podívám se.

Redaktor (Markéta Dobiášová): Vy jste bývalý zákonodárce a nevíte, jak je to se zákonem?

Host (Andrej Grega): Já Vám něco řeknu, Vy si pamatujete všechny zákony nebo všechno kdo Vám co řekne, jo?

Redaktor (Markéta Dobiášová): Tak jestliže máte stavební firmu, tak snad musíte vědět, jak mát jednat v souladu se zákonem, navíc jako bývalý zákonodárce.

Host (Andrej Grega): Ale nepoučujte mě, prosím Vás.

Redaktor (Markéta Dobiášová): Bohužel by ale pan Grega nějaké to poučení potřeboval. A u bývalého poslance, člena podvýboru pro průmysl a stavebnictví a dnes libereckého zastupitele je to zvláště skličující.

Autorizovaným pořizovatelem elektronického přepisu pořadů Českého rozhlasu je ANOPRESS IT, a.s. Texty neprocházejí korekturou.

autor: Markéta Dobiášová
Spustit audio