Svět motorkářů

Tohle jsou největší chyby, které motorkáři na jaře dělají

Špatný posez, ztuhlé tělo nebo nesprávný styl jízdy. To jsou časté zlozvyky motorkářů. Někteří z nich jsou po zimní pauze nevyježdění a na silnicích jsou víc ohrožení než třeba řidiči osobních aut. Jaké největší chyby motorkáři dělají?

Od Nového roku do 29. března letos podle policie zemřeli už čtyři motorkáři. Loni to bylo o dvě oběti méně. Šéf dopravní policie Tomáš Lerch vysvětluje, co řidiči motocyklů nejvíc podceňují: „Je třeba začít se sezonou pomalu. Nespoléhat na to, že tam, kde jsem na podzim skončil, budu na jaře opět začínat.“

Vyhněte se těmto největším chybám:

Navíc kvůli tomu, že se motorkáři během zimy na silnicích neobjevovali, s nimi ostatní účastníci silničního provozu příliš nepočítají, upozorňuje dopravní expert Roman Budský. Takže i když má třeba motorkář podle předpisů přednost, vždy musí počítat s tím, že mu někdo vjede do cesty.

„Stoprocentní přednost neexistuje. Musím počítat s tím, že mě ostatní účastníci silničního provozu mohou přehlédnout,“ varuje šéf dopravní policie Tomáš Lerch.

Podle Besipu vznikají vážné nehody s motorkáři často kvůli neohleduplnosti ostatních řidičů a také kvůli chybě, kterou udělá samotný motorkář. Například když předjíždí více aut naráz, měl by dávat pozor, zda některé z nich neodbočuje. Řidič odbočujícího auta by zase měl zkontrolovat situaci ve zpětném zrcátku.

autoři: Luděk Hubáček , als
Spustit audio