Středula: Vláda by měla rozhodně otevřít diskusi na téma daně. Jejich zvýšení je nevyhnutelné
Umožňuje stav státního rozpočtu zvyšování výplat ve veřejné sféře? Nejsou mzdy státních zaměstnanců obecně oproti platům v soukromé sféře příliš vysoké? A měli by mít státní úředníci zmrazené platy stejně jako ústavní činitelé? Hostem Vladimíra Kroce ve Dvaceti minutách Radiožurnálu je předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.
Jak neprohlubovat dluh a zároveň přidávat na platech? Máte na to recept?
Myslím si, že v prvé řadě se musíme podívat na situaci v daních. Vláda by si měla rozhodně do programového prohlášení dát za cíl otevřít diskusi na téma daně v České republice.
Ono asi nebude stačit otevírat diskusi, protože podle expertů je zvýšení daní nevyhnutelné.
Já si to myslím také. Otázka ale zní kde a u koho zvyšovat, protože nejdříve, než taková diskuse začne, se musíme podívat na daňovou statistiku. To znamená, kdo platí, kolik platí, jaký je to podíl ve vztahu k jeho příjmům, zda se někdo daňové nevyhýbá.
Čtěte také
Pojďme být konkrétní. Jaká je představa odborů?
Daňová zátěž práce je enormní. Naši experti dokonce spočítali, že na příjmech státního rozpočtu se z více než 70 procent podílí dvě skupiny obyvatel – zaměstnanci a důchodci. Můžete se určitě ptát, čím to je? Je to tím, že platí daň z příjmu, odvody na zdravotní a sociální pojištění, spotřební daň a tak dále. To sice nemáte u důchodců, ale máte tam spotřební daň prostřednictvím spotřeby.
Tyto dvě skupiny tvoří přes 70 procent všech příjmů státu. O těchto skupinách hovoříme jako o daňových soumarech. Na ně se všechny ty daně kupí a jestliže s tím chceme něco skutečně a fakticky udělat, tak musíme otevřít diskusi nejen o zaměstnancích, ale taktéž o dalších skupinách.
Premiér Petr Fiala z ODS vysvětluje, že zvyšování platů zohledňuje stav rozpočtu. Neměli bychom to ocenit jako odpovědný přístup?
Zatím mi u toho odpovědného přístupu chybí přiznání, že se na tom podíleli. Musíme vzít v úvahu, že půlka loňského roku byla zatížena covidovou situací, platily se různé náhrady na záchranu ekonomiky, pracovních míst naprosto v souladu, bez problémů. V rozpočtu letošního roku ale není žádné covidové opatření, protože se nepředpokládalo, že s tím budeme pracovat. Tento rozpočet má systémový deficit, který je způsoben zásahy do daní.
Související
-
Zkraje roku urgujte exekutora, aby pro Milostivé léto stihl vyčíslit jistinu, vyzývá šéf exekutorů
V rámci ojedinělé akce Milostivé léto mohou lidé splatit dluhy veřejným institucím a zbavit se při tom úroků, penále i velké části odměn exekutorům. Jaký je o ni zájem?
-
Zvyšování základních úrokových sazeb? „Neočekávám, že bychom šli nad pět procent,“ říká Rusnok
„V tomto cyklu zvyšování sazeb asi dostoupáme do úrovně, která bude výrazně nad čtyři procenta a pevně věřím, že se zastavíme,“ tvrdí guvernér České národní banky Rusnok.
-
Inspirujme se spojením pravice. Chceme být centrem levicového myšlení, říká předseda ČSSD Šmarda
Jak chce nový předseda ČSSD změnit, s kým na tom chce spolupracovat a kdo může za to, že se jeho slovy ČSSD dostala na pokraj ekonomického kolapsu?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.