Středula: Vláda by měla rozhodně otevřít diskusi na téma daně. Jejich zvýšení je nevyhnutelné

Umožňuje stav státního rozpočtu zvyšování výplat ve veřejné sféře? Nejsou mzdy státních zaměstnanců obecně oproti platům v soukromé sféře příliš vysoké? A měli by mít státní úředníci zmrazené platy stejně jako ústavní činitelé? Hostem Vladimíra Kroce ve Dvaceti minutách Radiožurnálu je předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.

Jak neprohlubovat dluh a zároveň přidávat na platech? Máte na to recept?

Myslím si, že v prvé řadě se musíme podívat na situaci v daních. Vláda by si měla rozhodně do programového prohlášení dát za cíl otevřít diskusi na téma daně v České republice.

Ono asi nebude stačit otevírat diskusi, protože podle expertů je zvýšení daní nevyhnutelné.

Já si to myslím také. Otázka ale zní kde a u koho zvyšovat, protože nejdříve, než taková diskuse začne, se musíme podívat na daňovou statistiku. To znamená, kdo platí, kolik platí, jaký je to podíl ve vztahu k jeho příjmům, zda se někdo daňové nevyhýbá.

Čtěte také

Pojďme být konkrétní. Jaká je představa odborů?

Daňová zátěž práce je enormní. Naši experti dokonce spočítali, že na příjmech státního rozpočtu se z více než 70 procent podílí dvě skupiny obyvatel – zaměstnanci a důchodci. Můžete se určitě ptát, čím to je? Je to tím, že platí daň z příjmu, odvody na zdravotní a sociální pojištění, spotřební daň a tak dále. To sice nemáte u důchodců, ale máte tam spotřební daň prostřednictvím spotřeby.

Tyto dvě skupiny tvoří přes 70 procent všech příjmů státu. O těchto skupinách hovoříme jako o daňových soumarech. Na ně se všechny ty daně kupí a jestliže s tím chceme něco skutečně a fakticky udělat, tak musíme otevřít diskusi nejen o zaměstnancích, ale taktéž o dalších skupinách.

Premiér Petr Fiala z ODS vysvětluje, že zvyšování platů zohledňuje stav rozpočtu. Neměli bychom to ocenit jako odpovědný přístup?

Zatím mi u toho odpovědného přístupu chybí přiznání, že se na tom podíleli. Musíme vzít v úvahu, že půlka loňského roku byla zatížena covidovou situací, platily se různé náhrady na záchranu ekonomiky, pracovních míst naprosto v souladu, bez problémů. V rozpočtu letošního roku ale není žádné covidové opatření, protože se nepředpokládalo, že s tím budeme pracovat. Tento rozpočet má systémový deficit, který je způsoben zásahy do daní.  

autoři: Vladimír Kroc , vla

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.