Stanislav Grospič z KSČM hájí zdanění církevních náhrad: Majetek byl výrazně nadhodnocen

Stanislav Grospič (KSČM)
Stanislav Grospič (KSČM)

Definitivní rozhodnutí o zdanění církevních restitucí padne ve Sněmovně až v příštím roce, pak zákon poputuje do Senátu. Proč by se ale měla náhrada za majetek ukradený po roce 1948 komunistickým režimem ještě danit? Nejenom na to odpovídá v rozhovoru s moderátorem Tomášem Pancířem místopředseda KSČM Stanislav Grospič.

„Z pohledu našich priorit i z pohledu dohody, která byla učiněna s hnutím ANO, si myslíme, že to byl poměrně podstatný návrh zákona, který si zasloužil, aby ještě koncem roku prošel druhým čtením,“ vysvětluje.

Miroslav Kalousek: Stát chce církve zdaněním náhrad znovu okrást

Miroslav Kalousek

Zdanění církevních náhrad se dostává opravdu na scénu – komunisté svolali mimořádnou schůzi Sněmovny, kde chtějí návrh protlačit ve druhém čtení. Co na to říká jeden z architektů dohody o majetkovém narovnání státu s církvemi, bývalý ministr financí a nyní předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek?

Pokud sněmovna návrh zákona schválí, tak se očekává, že ho Senát vrátí zpátky. Pak bude potřeba 101 hlasů poslanců. Grospič ale zůstává optimistický – neměl by být problém, aby sněmovna setrvala na zákonu. „Ale nechci předvídat, zatím nemáme za sebou ani třetí čtení v Poslanecké sněmovně,“ dodává.

KSČM má s celou konstrukcí zákona, který byl schválen v roce 2012, problém. Na otázku Tomáše Pancíře, proč komunisté nezkouší řeší „pouze“ zdanění, Stanislav Grospič odpovídá, že se snaží respektovat právní řád České republiky.

„Když se nám nepodařilo uspět u Ústavního soudu, tak jsme si řekli, že nejsnazší cestou bude jít cestou částečného zdanění náhrady, to znamená 59 miliard, které by měly být dány,“ říká s tím, že majetek, který byl oceňován, tedy zemědělská a lesní půda, byl výrazně nadhodnocen.

Co Stanislav Grospič říká na to, že Evropský parlament přijal usnesení, kde Evropskou komisi vyzval k přijetí kroku ve věci možného střetu zájmů Andreje Babiše?