Srpnová okupace 1968

Stříleli do lidí, vzpomíná žena, kterou v srpnu 1968 zasáhla sovětská kulka

Pražský hrad patřil k místům, která okupační armáda před padesáti lety obsadila mezi prvními. Rozmístila tanky v okolí a hlídala vchody. U Prašného mostu pak sovětští vojáci spustili 21. srpna v dopoledních hodinách střelbu a zasáhli několik lidí, jeden z nich později zemřel. 

Mezi postřelenými byla tehdy dvacetiletá zdravotní laborantka z pražských Dejvic Vendula Hatašová. Před několika lety se vrátila z emigrace a v současnosti opět bydlí nedaleko Prašného mostu.

STUDIO ’68: Poslechněte si sestřih celého vysílání k výročí srpnové okupace

Studio 68. Mistr zvuku Českého rozhlasu Zdeněk Tichý a rusista a redaktor Českého rozhlasu Libor Dvořák

Speciální vysílání Radiožurnálu a Českého rozhlasu Plus přenášelo události srpna 1968 minutu po minutě. Ve studiu byli s moderátory Janem Pokorným a Martinem Veselovským také hosté. Poslechněte si chronologický sestřih rozhovorů a reportáží z rekonstrukce srpnové invaze. Videozáznam ze studia najdete na konci tohoto článku nebo ihned na tomto odkaze.

„Lidé tu diskutovali s vojáky, v té době se každý učil rusky,“ říká dnes exkluzivně pro Radiožurnálu. „Nikdo si zřejmě neuvědomoval, že  bychom se měli bát. A najednou se odněkud ozvala střelba.“

Dav začal prchat na Chotkovy sady a Vendula Hatašová najednou cítila, že nemůže běžet. Dostala totiž kulku do levé kyčle. 

„Přijeli nějací hoši na motorce a vzali mě mezi sebe. Považuju je za nesmírně odvážné, sbírali tu lidi, kteří byli zranění. Bylo nás víc,“ vzpomíná. „Jedna stejně stará dívka dokonce dostala zásah do hrudníku. Naštěstí přežila, ale bylo to jen tak tak.“

Není ani jasné, kolik lidí sovětští vojáci postřelili na Prašném mostě nebo i v jiných částech republiky, statistiky zraněných neexistují.

Měla štěstí

O odražené kulky prý nešlo. „Stříleli do lidí,“ říká žena, která tehdy před 50 lety skončila v nemocnici na Františku. „Tam byla spousta zraněných lidí. Kulku mi vyndali, mám trochu problémy s kyčlemi, ale…“ krčí rameny.

Vendula Hatašová měla štěstí. Střelba u Prašného mostu zasáhla několik lidí a smrtelně ranila Jana Jenšovského. „Zemřel o čtyři dny později,“ říká Prokop Tomek z Vojenského historického ústavu. „Mohlo jít o náhodnou palbu nebo pocit ohrožení.“

autoři: Ľubomír Smatana , als
Spustit audio