Srpnová okupace 1968

Parašutisté, kteří měli zachránit Dubčeka? Pouhá legenda, říká historik

Elitní výsadkáři v Holešově se v srpnu 1968 před okupanty nesklonili. Sovětské jednotce tehdejší velitelé sedmého výsadkářské pluku zvláštního určení nevydali kasárna ani je nepustili k pitné vodě. Rok po okupaci za to velení armády pluk rozpustilo.

„Byl bojový poplach, dostali jsme ostré náboje a drželi jsme ostrou pohotovost. Rozkaz byl bránit kasárna v případě napadení,“ říká jeden z bývalých příslušníků červených baretů v Holešově. „Do kasáren nekročili, brána zůstala zavřená. Nedostali ani ťuk. Naši kluci hlídali i vodní zdroje.“ 

Čtěte takéVše o roce 1968 na jednom místě

Sedm desítek ozbrojených mužů se pak tajně přemístilo na kótu Hrádek nad obcí Přílepy v Hostýnských vrších. „Byli jsme záloha, kdyby Rusové napadli kasárna. Měli jsme jim vpadnout do týlu. Čekali jsme na rozkaz, nic nepřišlo a po třech čtyřech dnech nás odvolali.“

Zachránit Dubčeka?

STUDIO ’68: Poslechněte si sestřih celého vysílání k výročí srpnové okupace

Studio 68. Mistr zvuku Českého rozhlasu Zdeněk Tichý a rusista a redaktor Českého rozhlasu Libor Dvořák

Speciální vysílání Radiožurnálu a Českého rozhlasu Plus přenášelo události srpna 1968 minutu po minutě. Ve studiu byli s moderátory Janem Pokorným a Martinem Veselovským také hosté. Poslechněte si chronologický sestřih rozhovorů a reportáží z rekonstrukce srpnové invaze. Videozáznamy ze studia najdete na tomto odkaze.

Časem se objevily tajemné spekulace, podle kterých měli vojáci osvobodit ikonu pražského jara Alexandera Dubčeka. Toho okupanti drželi na neznámém místě.

„Parašutisté to sami nevěděli, čekali na úkol,“ říká Jindřich Marek z Vojenského historického ústavu. Příprava operace na Dubčekovo osvobození je podle něj pouhou legendou.

„Ministerská rada tehdy usilovala o to dostat se do kontaktu s Dubčekem. Jenže v tu dobu už byl Dubček odvlečen do Sovětského svazu, k žádné reálné přípravě na operaci na osobození Dubčeka nedošlo,“ vysvětluje.

autoři: Jaroslav Skalický , als
Spustit audio