Sportovcem i po osmdesátce

Jiřího Pejpala potkáte poblíž Botiče. Je mu 84 a právě trénuje na pražský maraton

Běžec Jiří Pejpal se připravuje na květnový pražský maraton. Dokonce má úmyslu stanovit rekord ve věkové kategorii nad 85 let. Vytrvalců v důchodovém věku přibývá, což je dáno tím, že přibývá penzistů. A na stará kolena je třeba si to užít. 

„Škrtlo mi v kouli a tak se chystám na maraton. Vloni jsem zaběhl půlmaraton a docela mi to šlo, tak jsem se přihlásil na ten pražský,“ vypráví během tréninku kolem potoka Botič ve Vršovicích lehce nakloněný muž.

Nasát závodní atmosféru

Běhá třikrát týdně a občas se o víkendu přihlásí na závody. Nedávno si zajel do Plzně, většinou ale běhá v Praze a okolí. „Abych nasál trochu té závodní atmosféry a přišel na jiné myšlenky. Tak dvacetkrát za rok.“

Čtěte takéPřijďte si zahrát, až mi bude 100, říká pětadevadesátiletá tenistka Mimi

Jiří Pejpal je amatérský běžec se vším všudy. Běhat začal po padesátce, kdy vážil přes metrák a necítil se zdravotně zrovna nejlépe. Pracoval v kanceláři, bytněl jako žok a tak udělal zásadní změnu.

Od té doby mu prý zdraví slouží, až v polední době ho trochu bolí kolena. „Není to divné, jen tak zničehonic?“ ptá se za běhu po asfaltové cestě. Veterán běhá převážně silniční závody, v lese se bojí, že upadne přes kořeny nebo jiné nerovnosti.

Maraton běžel naposledy před třemi roky a letos se cítí, že by mohl stanovit i český rekord v kategorii nad 85 let. „Zatím ho drží Jiří Soukup (92) z Hradce Králové. Šest a půl hodiny.“

I ve stáří může být člověk zdravý

Maratonec pomalu krouží kolem Botiče, běží krátkými úspornými kroky, na nohou obyčejné boty za pětistovku. Dvakrát týdně chodí do sauny, jednou do páry s vířivkou a šlapací procedurou, aby si tělo odpočinulo a relaxovalo.

Deset let je Jiří Pejpal vdovcem, sám si vaří, sám si pere, sám se stará. „Díky tomuhle stylu jsem relativně zdravý a bez stresu. Docela mě to baví, takže se jen strachuju, aby mi to ještě nějaký ten rok vydrželo.“

Na stará kolena si Jiří Pejpal hlídá životosprávu, nejí sladké, naopak se s chutí zakousne do masa a miluje vajíčka. Nerad myje nádobí, takže tomu přizpůsobuje i vaření. Zajímavé je, že pouze běhá. Nechodí do bazénu, nejezdí na kole, ani na běžkách.

Jen v sedmdesáti začal jezdit na in-linech. „Já dřív hrál hokej, tak mi to docela šlo. V Braníku na cyklostezce jezdí dívčiny v krátkých šortkách, to byla radost se dívat,“ směje se veterán ještě teď a dává si na závěr rychlejší úsek.

„Já toho moc nemám, jen ten byt, co po mně zdědí synové. Tak běhám, abych jim ukázal, že i ve stáří může být člověk zdravý.“ Vloni na pražském půlmaratonu byl Jiří Pejpal nejstarší a možná bude i na květnovém maratonu. Do té doby chce naběhat ještě nějakých 400 kilometrů.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.