Sportovce může omezovat horší vnímání těla nebo psychika. Na všem se dá pracovat, ujišťuje fyzioterapeutka
Fyzioterapeutka Vendula Jelínková byla v roce 2015 součástí realizačního týmu olympioničky Šárky Strachové. „Byl to neskutečný zážitek. Věřím, že výkon sportovce závisí i na atmosféře v týmu,“ vzpomíná. Se svými klienty pracuje metodou DNS Pavla Koláře: „Je to přestavba pohybových stereotypů, postupuje se od základů. Jsou potřeba, aby tělo fungovalo ideálně,“ vysvětluje. „Dokážeme přestavět tělo tak, aby lidé sportovali s radostí a bez bolesti,“ dodává. Daří se to u každého?
Související
-
Když opakujete činnost šest týdnů, program v mozku pak jede sám, motivuje fyzioterapeutka ke cvičení
Vady z nedostatečného psychomotorického vývoje si neseme do chození, běhání, sezení i stání, upozorňuje fyzioterapeutka Iva Bílková na prvotní chyby. Nepomáhá ani stres.
-
Správný pohybový stereotyp je nutné osvojit si už v raném věku, zdůrazňuje fyzioterapeut Kolář
Nedostatek pohybu má obrovské dopady, když schází v raném věku, říká fyzioterapeut Pavel Kolář. Právě sport a jeho kvalita je zcela zásadní pro další život.
-
Do péče o tělo je dobré zahrnout i mysl, doporučuje fyzioterapeut Rychnovský
Základem zdravého držení těla je správný dech, tvrdí specialista na léčbu a prevenci bolesti v pohybovém systému Tomáš Rychnovský, žák profesora Pavla Koláře.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.