Spojené státy klimatické

Změna klimatu je pro americké voliče jedna z priorit. Jak se k ní staví prezidentští kandidáti?

Klimatická krize se příští rok zařadí mezi témata prezidentské volby ve Spojených státech. V červnu dostala větší prostor v debatě demokratických kandidátů. Boj s globálním oteplováním patří mezi témata všech kampaní. Současný prezident Donald Trump změnu klimatu vytrvale popírá či ignoruje, ale i Bílý dům tuší, že mezi Američany jde o problém stále podstatnější.

Prezident Trump se tento týden postavil v Bílém domě k mikrofonu a obsáhle hájil svou politiku v oblasti životního prostředí, čistý vzduch a čistá voda jsou prý jednou z priorit jeho vlády. Bylo to jen několik hodin poté, co čísla průzkumu pro deník Washington Post a televizi ABC ukázala, že právě v oblasti změny klimatu má prezident od lidí nejmenší podporu. Téma patří mezi voliči k nejdůležitějším.

„Bez nové geopolitiky bude klimatická krize pokračovat. Nemáme čas,“ říká filozof Yuk Hui

Yuk Hui

Když mluvíte s Yukem Huiem, musíte dávat pozor na každé slovo. V jeho práci se prolíná umělá inteligence, konfuciánství, matematika i metafyzika. Ale věnovat pozornost jednomu z nejvýraznějších filozofů dneška se vyplatí. Když totiž Hui volá po překonání jednostranného pohledu na technologie, není za tím nic menšího než snaha lidstvo zachránit od klimatické katastrofy.

Jeden z prezidentových příznivců Rod Cortis objíždí Ameriku se svým ozvučeným vozem a motivuje lidi, aby příští rok Trumpa zvolili znovu. „Změna klimatu probíhá miliony let, ovlivňují ji různé věci. Pařížská dohoda o klimatu by nikomu nepomohla, byla k ničemu. Prezident Trump pracuje na věcech, které se týkají změny klimatu, ekonomiky a planety a snaží se měnit věci k lepšímu, jenom to dělá po svém. Časem se to ukáže,“ zastává se Trumpa.

Environmentální rovná se ekonomické

Sám prezident mluví podobně. Svou environmentální politiku dává do souvislosti s ekonomikou. Je podle něj možné podporovat fosilní paliva a zároveň pečovat o životní prostředí, ostatně do čela Úřadu pro ochranu životního prostředí dosadil Andrewa Wheelera, bývalého lobbistu uhelného průmyslu. 

„Je to ostuda, jak se naše federální vláda staví k tomuto problému,“ říká Magdalena Ayedová z organizace, která se věnuje osvětě a přípravám na možné následky změny klimatu v přímořské oblasti Bostonu.

Termín změna klimatu vládní úřady nepoužívají a snaží se ho vymýtit i ze slovníku svých zaměstnanců. Řada organizací na ochranu přírody snahu Bílého domu poukazovat na úspěchy v této oblasti odsoudila s tím, že realita je přesně opačná: Trumpova vláda vydala či pracuje na víc než osmdesáti rozhodnutích, která znamenají větší ohrožení životního prostředí. Umožňují průmyslu víc znečišťovat vodu i vzduch, omezují chráněná území nebo se snaží zpřístupnit pobřežní oblasti těžbě ropy.

Trump proti životnímu prostředí

Prezident zrušil i výnos svého předchůdce, který měl zaručit, že vládní úřady sníží své emise skleníkových plynů o 40 procent do deseti let. Nedávno Trump také uvalil 30procentní clo na dovoz solárních panelů do Spojených států. To všechno utváří i předvolební debatu, a to i v demokratických primárkách.

„Mezi demokratickými voliči patří změna klimatu k nejzásadnějším tématům. Přístupy kandidátů se ale liší a zatím nejsilnější z nich, Joe Biden, má slabý program co do boje se změnou klimatu. Ačkoli stejně jako ostatní demokraté odmítl financovat svou kampaň penězi od fosilní lobby. Prezident Trump svůj přístup nejspíš nezmění, takže ať vyhraje primárky demokratů kdokoli, očekávám v otázce změny klimatu velký kontrast mezi ním a Trumpem,“ myslí si Peter Sikora z organizace Newyorské komunity pro změnu.

V sobotním dílu našeho seriálu se vydáme do Utahu prozkoumat, jak se na změnu klimatu připravuje lyžařský byznys tam, kde se chlubí nejlepším prašanem světa. 

autoři: Jan Kaliba ,
Spustit audio

Související