Slovo „lež“ zmizelo ze slovníku. Žijeme v postfaktické době, tvrdí ústavní soudce Šimíček
Před sametovou revolucí oficiální místa lhala téměř o všem. Jsou na tom české úřady, politikové a média po 30 letech svobody lépe? Soudce Ústavního soudu Vojtěch Šimíček nedávno napsal, že pravda bývá neustále zpochybňována. Proč? Zeptal se moderátor Tomáš Pancíř.
„Cítil jsem vnitřní potřebu se k tomuto problému vyjádřit. V určité formě se relativizace pravdy děla vždycky, v poslední době mám ale pocit, že úvahy o postmoderní době se pomalu přetavují v tvrzení, že je to doba postfaktická, postpravdivá,“ vysvětluje ústavní soudce.
Článek na toto téma právě Vojtěch Šimíček nedávno publikoval na webu časopisu Respekt, nepsal ho prý ale jako ústavní soudce, nýbrž jako občan. „Slovo ‚lež‘ se přestalo používat. Říká se ‚nepravda‘ nebo v horším případě ‚alternativní fakta,‘“ vysvětluje.
Slovo „lež“ tak podle něj v poslední době zmizelo ze slovníku. A důvod je jednoduchý. „Označit něco za lež je odvážnější. Pokud natvrdo řeknete, že je něco lež, můžete být osočen, dostáváte se do vlastního faktického tvrzení a vaše situace je obtížnější,“ vysvětluje.
Z extrému do extrému
Na vytváření „postfaktické doby“, v níž podle něj žijeme, se prý výraznou měrou podílí hlavně internet. „Minulý režim trpěl nedostatkem informací. Dnes jsme v jiném extrému, informací máme strašně moc. A pánbůh zaplať! O to náročnější ale je se v nich zorientovat,“ vysvětluje.
Jak jsou na tom s „pravdou“ a jejím relativizováním čeští právníci a soudy? A jaký je vůbec současný stav české justice? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
Radkin Honzák: Dnes není tendence dosahovat spravedlnosti, ale ohýbat pravidla
Žijeme v postfaktické době, jak se často tvrdí? Co to vlastně znamená? A jakou výzvu má před sebou Česká republika v novém roce?
-
Václav Bělohradský: Kompromis a pragmatismus jsou nohy demokracie. Teď ale vítězí pokrytectví
Je probíhající globalizace spíše érou mazaných lišek, nebo silných, ale pohodlných lvů? „Jsem na straně lišek,‟ říká Václav Bělohradský
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.