Situace směřuje k opevnění Evropy. Řada teroristů se vmísila mezi uprchlíky, myslí si vojenský analytik

V Mali došlo k útoku na hotel Radisson Blu, ve kterém teroristé drželi přes 170 rukojmí. Podle vojenského analytika z Univerzity obrany Lukáše Dyčky je velmi pravděpodobné, že se útočníci přihlásí k Islámskému státu.

„Pravděpodobnost je velká,“ soudí Lukáš Dyčka v rozhovoru s moderátorkou Karolínou Koubovou a popisuje, jak Islámský stát funguje: „Skupina lidí provede útok a pak se přihlásí k nějakému myšlenkovému odkazu. V minulosti to byla al-Káida, dnes Islámský stát.“

Islámský stát je tedy spíš ideologie, která se podle jeho tvrzení dá přirovnat k nacismu nebo ke komunismu v KLDR. A jako ideologie musí zůstat Islámský stát dynamický a měl by vykazovat aktivitu, aby získal nové stoupence.

Řešení vidí Lukáš Dyčka v opevnění Evropy. „Situace k tomu směřuje. Celá řada teroristů se vmísila do davu uprchlíků,“ domnívá se. Západní státy podle jeho slov můžou podporovat iráckou vládu a Kurdy dodáváním zbraní, poskytováním munice a informací a také bombardováním. „Tím jsme schopni omezit vysílání teroristů do Evropy,“ vysvětluje.

Celý rozhovor si kdykoliv poslechněte v našem iRadiu nebo kliknutím na odkaz přímo v tomto článku.

autoři: šše , kko
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová