Senioři v domovech jsou před chudobou chráněni, pro domovy je situace složitá, říká ředitelka
Pod hranicí chudoby je už více než 40 % lidí nad 65 let, kteří žijí sami. „Senioři, kteří žijí v pobytových sociálních službách, jsou před chudobou chráněni, protože ceny za ubytování, stravování a péči jsou zastropované vyhláškou,“ popisuje Daniela Lusková z Asociace poskytovatelů sociálních služeb. Zdražování ale dopadá na samotné domovy. „Celá řada kolegů uvažuje, že budou řešit nějaké alternativní zdroje – fotovoltaické panely nebo jiné technologie,“ popisuje.
Související
-
Polední publicistika: Senioři a inflace. Maturity. Postup ukrajinských vojsk. Běženci a dávky
Do jaké míry doléhá prudce rostoucí inflace na seniory a seniorky? Jak dopadly letošní didaktické maturitní testy? Nakolik významný by mohl být postup ukrajinských vojsk?
-
Zjednodušení podmínek příspěvku na bydlení nebo podpora fotovoltaiky. Jak by měl lidem pomoci stát?
Inflace roste, spolu s ní ceny potravin a energií. „Potřebujeme střední cestu státní podpory, která by mířila na 20 % procent ohrožených,“ popisuje řešení Daniel Prokop.
-
Inflace užírá střední třídě úspory a chudým zbývá stěží na přežití. Co radí Daniel Prokop?
Jak se české domácnosti potýkají se zdražováním a inflací? „Zatím chybí podpora ze strany státu, která by směřovala na středně velkou ohroženou skupinu,“ říká Prokop.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.