Šéf asociace horských středisek milionové investice do skiareálů hájí. „Letos nám chyběl mráz. Počasí neporučíme“

Doprava do nejznámějších krkonošských zimních středisek o víkendu zkolabovala pod náporem návštěvníků. Kde leží hranice využitelnosti našich horských středisek? Snesou české a moravské hory výstavbu dalších lanovek a sjezdovek? A počítají jejich provozovatelé s klimatickými změnami? Tomáš Pancíř se ptal přímo ředitele Asociace horských středisek Libora Knota.

„Kdybychom se podívali na reportáže z těchto dnů z minulých let, tak je najdeme předloni i před 15, 20 lety. Je to prostě dáno tím, že ta kapacita parkovacích ploch, ubytovacích kapacit a přepravních zařízení a ta propustnost sjezdových tratí musí být v nějaké rovnováze. Nemůžeme je kvůli dvěma, třem dnům v roce nafukovat,“ vysvětluje víkendovou situaci Knot.

Je to exces pár dní

Není ale na čase tento problém po letech konečně řešit? Jako možnost se nabízí důraznější varování, nebo skibusy, které by jezdily z ještě větší dálky.

Čtěte také

Podle Knota se ale jedná o exces na pár dnů a zácpy nejsou tak problematické. „Bylo by svým způsobem nezodpovědné budovat další kapacity, například parkovací, bez toho, že bychom měli adekvátní kapacity pro další činnost, které návštěvníci ve středisku dělají. To znamená ubytování a doprava na sjezdovkách a všechny ty služby, které očekávají.“

Kam míří investice?

Moderátor Tomáš Pancíř připomíná, že do českých horských středisek šlo před současnou zimní sezónou přes půl miliardy korun.

Aktuálně ale nikde nejsou v provozu všechny sjezdovky a chybí na nich přírodní sníh. Mají tedy tyto investice vůbec smysl? „Letos nám chyběl mráz. Počasí neporučíme,“ připomíná Knot.

„Investice na areálech jsou poznat a významná část jde do zasněžovacích technologií.“ Nicméně žádná nová lyžařská centra v posledních pěti letech nevznikla. Libor Knot věří, že jich v republice máme dostatek. „Budoucnost je v modernizaci zařízení, zlepšování služeb a maximálně propojování, které sebou nese věci jako rozšiřování sjezdovek.“

Jak Libor Knot vnímá současné klimatologické studie? Jaký má podle něj vliv technické zasněžování na okolní přírodu? Poslechněte si celý rozhovor.

autoři: Tomáš Pancíř , had
Spustit audio

Související