Sedmihradští Sasové už z Rumunska většinou odešli, ale německou stopu město Sibiu dodnes nezapře
Zápisník Filipa Nerada
V Rumunsku stejně jako v bývalém Československu žila už od středověku silná německá menšina. Takzvaní sedmihradští Sasové zůstali v zemi i během komunistického režimu a ve velkém zemi opustili až po jeho pádu. Dnes žije v Rumunsku už jen zlomek původního počtu. Centrem německé komunity je město Sibiu. Po jejich stopách se tam vypravil zpravodaj Filip Nerad.
Z budovy německé školy v Sibiu je až na přilehlou ulici slyšet krásný sborový zpěv místních žáků.
Ukazujeme rumunskou minulost pravdivě, tvrdí v největším evropském muzeu v přírodě

Rumunské muzeum v přírodě Astra má rozlohu sto hektarů. Pěšky po něm budete chodit celý den a stejně nestihnete vidět všechno. Proto raději využijte možnost nechat se rumunským skanzenem provézt koňmo.
„Máme tu také německou školku a německé lyceum. Mnoho rumunských dětí se tu učí německy. Možná se ptáte proč? Tady v Hermannstadtu je totiž hodně německých firem. A když mluvíte německy, jste lépe placeni,“ vysvětluje učitelka z německé školky Elena Denisa Colceriuová.
Pokud vás zarazilo, jak tato drobná blondýnka Sibiu nazvala, tak Hermannstadt je historické německé jméno pro toto město v centrálním Rumunsku. „My, co mluvíme německy, mu jinak neřekneme,“ směje se.
Starostka i prezident
Na němčinu tady narazíte doslova na každém kroku. Nápisy Hermannstadt jsou totiž v Sibiu třeba na všech poklopech od kanalizace.
Na hlavním náměstí tu stojí Schillerovo knihkupectví, které má ve výkladní skříni velkou německou vlajku a nad vchodem nápis Buchhandlung. A cestou k němu jsem potkal restaurace s německými jmény jako Hochmeister nebo Weidner.
„Strana rumunských Němců má dodnes ve městě absolutní většinu v městské radě. K německé menšině patří starostka i místostarostka. A náš bývalý starosta byl v roce 2014 zvolen prezidentem Rumunska,“ připomíná průvodce Mihai Hašegan, že z komunity sedmihradských Sasů pochází také hlava státu Klaus Iohannis.
Dětství v němčině
Drtivá většina místních Němců odešla na začátku 90. let do země svých předků. Dodnes tu ale díky nim ovládá němčinu také mnoho etnických Rumunů, jako třeba Radzvan Slavu:
„Tady v Hermannstadtu jsem měl mezi Němci hodně kamarádů. Skoro všichni už jsou sice v Německu, ale když jsme si v dětství hráli na ulici, tak jsme spolu mluvili vždycky jenom německy.“
Německé dědictví
Němci se zasloužili nejenom o založení a rozvoj tohoto města, ale také o jeho kulturní rozkvět. Zdejší rodák a guvernér Sedmihradska z 18. století Samuel von Brukenthal mu odkázal svou vyhlášenou uměleckou sbírku, která do Sibiu láká každoročně stovky tisíc návštěvníků.
Ukazujeme rumunskou minulost pravdivě, tvrdí v největším evropském muzeu v přírodě

Rumunské muzeum v přírodě Astra má rozlohu sto hektarů. Pěšky po něm budete chodit celý den a stejně nestihnete vidět všechno. Proto raději využijte možnost nechat se rumunským skanzenem provézt koňmo.
„V Brukenthalově muzeu můžete vidět obrazy od Breughela, Tiziana nebo Lucase Cranacha. Zdejší sbírka vlámských a německých mistrů má milionovou hodnotu. Hermannstadt toto muzeum otevřel v roce 1817, jen pár let po pařížském Louvru, a stalo se senzací,“ říká průvodce Mihai před hlavním sídlem muzea, Brukenthalovým palácem.
Majestátní budova se žluto-zelenou fasádou patří spolu s Mostem lhářů k hlavním turistickým magnetům ve městě a řadí se mezi nejcennější barokní památky v celém Rumunsku.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Pavel mi řekl, jestli nechci jít k nim.‘ Blažkův resort nejlépe platí ministrovy kolegy z jihomoravské ODS
-
Zelenskyj v Praze je pro Spolu v kampani vítanou vzpruhou, zato ANO musí ohledně Ukrajiny lavírovat
-
Babiš je muž dvou tváří. V Bruselu je Evropan, v Praze ostře kritizuje EU, říká francouzská europoslankyně
-
Extremista Bombic rozděluje Slovensko, tvrdí reportérka. Advokáta mu dělá Ficův poradce