Sebastian Coe o konání olympiád: Sport nestojí v cestě politickým změnám
Fotbalový svět sleduje dění v Brazílii, kde se odehrává světový šampionát. Rio de Janeiro má však před sebou ještě jednu akci – pořádání olympijských her v roce 2016. Stihnou se Brazilci na tak velkou akci připravit? Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu byl tentokrát bývalý atlet a předseda organizačního týmu olympiády v Londýně Sebastian Coe.
„Hry v Riu budou,“ tvrdí Sebastian Coe. Stavem příprav prý není nijak zaskočen. „Olympijská vesnice vypadá velmi slušně. Některá sportoviště se dokončují,“ popisuje.
Jenže týdeník Economist nedávno napsal, že Brazilci mají hotovo jen 10 % prací. A to v době, kdy Londýn měl připraveno celých 60 %. „Dva roky před zahájením londýnské olympiády také někteří namítali, proč nejsou připravena dočasná sportoviště,“ říká k tomu Sebastian Coe.
A jak hodnotí olympiádu v Soči, na kterou řada státníků odmítla přijet? Nedorazil ani britský premiér David Cameron nebo americký prezident Barack Obama. „Britští premiéři nejezdí na olympiádu pokaždé,“ namítá Sebastian Coe.
„Mezinárodní sport nikdy nestál v cestě sociálním a politickým změnám,“ zdůrazňuje s tím, že on sám jel v roce 1980 na olympiádu v Moskvě. „Sport není lék na všechno,“ dodává a připomíná, že jen zřídka byl svědkem sportovních utkání v zemi, kterou by návštěva zahraničních organizací a diváků vrhla sociálně nebo politicky nazpět.
Není zvláštní, že Jarmila Kratochvílová už víc než 30 let drží světový rekord v běhu? A jde dosahovat takových výsledků bez použití zakázaných látek? Ptal se Petr Dudek po 17. hodině.
Záznam celého rozhovoru si kdykoliv poslechněte v iRadiu nebo kliknutím na odkaz přímo v tomto článku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.