Sauna: finský fenomén zažívá v Česku boom
Potit se s výhledem na ubíhající krajinu? V saunovém vagoně na Znojemsku je to možné

Potit se s výhledem na ubíhající krajinu? V saunovém vagoně na Znojemsku je to možné (1. díl z 6)
Celý seriál:
Za posledních 10 let přibylo v Česku asi 600 saun. Mezi nimi i takové, které nemají v zahraničí obdoby. U Hevlína na Znojemsku vznikla sauna přímo ve vlaku. Cestující se v ní můžou saunovat klidně i za jízdy. „Saunu jsme postavili svépomocí před dvěma lety v době covidu, kdy bylo zakázáno vše, kromě práce,“ vysvětluje majitel sauny a brněnský dobrodruh Albert Fikáček. Jak to v sauně funguje?
První polovina 70 let starého vagónu funguje jako převlékárna i ochlazovna. V té druhé pak žhnou kamna. Na dvoupatrovou dřevěnou lavici se pohodlně vejde asi dvacet lidí. Ochlazovací sprcha se nacházím tam, kde dříve bývaly toalety.
„Tak jako někteří lidé chodí do hospody, my chodíme do sauny. Já jsem nikdy saunař nebyl. Chytlo mě to až s tím vlakem. Ten výhled, to je prostě nádhera. Potit se a zároveň koukat na tu krásu,“ říká Albert Fikáček, majitel sauny.
Sauna jako psychická hygiena
„Každý máme své povolání. Někdo pracuje u Českých drah, někdo na dráze, někdo kácí stromy v lese. Jsme takoví nadšenci. Když přišla první vlna covidu, bylo všechno zakázané. Kromě práce,“ vysvětluje Albert Fikáček vznik sauny.
„Tak jsme chodili pracovat na saunovém voze a tím jsme si krátili čas. Vlastně to pro nás byla taková psychická hygiena,“ dodává.
Pojízdná vlaková klubovna
Lokomotiva Hektor táhne kromě saunového vagonu ještě jeden vůz, kde je možné si také odpočinout. Jde o pojízdnou klubovnu, která je vybavena improvizovaným barem s pípou. Tady se hraje na kytaru, tančí a zpívá.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.