Samoživitelé mají v práci nárok na úlevy. Víte, na jaké?

20. březen 2015
Žurnál servis

Největší audioportál na českém internetu

Zátky do školy | Foto: Fotobanka Stock Exchange

Advokát David Borovec o pracovních úlevách pro samoživitele

Když rodič zůstane s dítětem sám, je to pro něj obvykle složité. Musí vydělat hodně peněz, aby rodinu uživil, zároveň by se ale měl i dítěti věnovat za dva. Posluchačka, která se sama stará o jedenáctiletého syna, se proto Žurnál servisu ptala, jestli má zaměstnavatel právo jí nařizovat přesčasy. Odpovídal David Borovec, advokát ze společnosti Randl Partners.

Právo ale naší posluchačce příliš nepřeje: pokud má dítě už ve školním věku, zaměstnavatel přesčas nařídit může. „Pokud by bylo dítě mladší než jeden rok, pak je ze zákona zakázáno nařizovat zaměstnankyni práci přesčas. Pokud je dítě starší, pak už zaměstnavatel limitován není,“ vysvětluje právník.

Připomíná ovšem, že zaměstnavatelům zákon obecně ukládá, aby byli k rodičům vstřícní a snažili se jim přizpůsobit pracovní dobu, aby šla skloubit s péčí o dítě.


Pokud má rodič-samoživitel finanční problémy obstarat svoje dítě, může požádat o podporu od státu. Relativně velká část rodičů má nárok na přídavek na dítě, pomoci může i příspěvek na bydlení. Pokud je na tom rodina hodně špatně, je možné žádat i dávky v hmotné nouzi: například příspěvek na živobytí nebo doplatek na bydlení.

„Zaměstnavatel by měl přihlédnout k potřebám zaměstnance, a tedy i k tomu, jak potřebuje mít upravenou pracovní dobu, ovšem v návaznosti na svoje provozní podmínky,“ upřesňuje Borovec, že nárok zaměstnance není prosaditelný za všech okolností.

Stejný princip platí i v případě, že rodič potřebuje kvůli dítěti upravit rozložení pracovní doby nebo zkrátit úvazek. „Zaměstnankyně také má právo požádat o změnu pracovní doby, pokud by jí ta stávající nevyhovovala, a zaměstnavatel je povinen vyhovět za předpokladu, že mu to provozní podmínky dovolují,“ připomíná právník.

Naopak striktně na straně zaměstnance-samoživitele je zákon v případě služebních cest. „Pokud se jedná o samoživitelku, až do věku 15 let dítěte ji zaměstnavatel nemůže vyslat na pracovní cestu mimo obvod jejího bydliště,“ uvádí advokát.

On sám by doporučil naší posluchačce, aby se pokusila se zaměstnavatelem dohodnout, a to buď sama, nebo případně s podporou odborové organizace.

„Měla by zaměstnavateli vysvětlit důvody, z jakých je nutné zohlednit její situaci, a požádat o konkrétní úpravy v rozvržení pracovní doby. Pokud to pro něj bude možné, zaměstnavatel by jí vyhovět měl,“ uzavírá Borovec.

autor: Karolína Procházková