Růžový palouček: Stezka, po které odcházel do exilu J. A. Komenský

26. červenec 2019
Za posledním hřebenem Krkonoš u Žacléře na polské hranici leží v zemi kamenný labyrint a kolem něj cesta, kterou odcházel do exilu Jan Ámos Komenský

Pár kilometrů od turisty zahlcené Sněžky najdete místa pustá a přitom působivá. Za posledním hřebenem Krkonoš u Žacléře na polské hranici leží v zemi kamenný labyrint a kolem něj cesta, kterou odcházel do exilu Jan Ámos Komenský. Lokalita se jmenuje Růžový palouček. 

Dachova u Hořic: Prvorepublikový skvost mezi plovárnami

Je to asi nejkrásnější plovárna v Česku. Jmenuje se Dachova, najdete ji ve východních Čechách a vznikla v roce 1925

Je to asi nejkrásnější plovárna v Česku. Najdete ji ve východních Čechách a vznikla v roce 1925. Dnes vypadá plovárna velmi podobně jako tenkrát, vedení města se totiž rozhodlo zachovat její prvorepublikovou podobu. Nejen proto si zájemci z okolí zamlouvají kabinky na plovárně dlouho dopředu.   

Silnice mezi lesy a loukami se zužuje, končí na parkovišti a dál vede pískem vysypaná cesta. Mírně stoupá do kopce k červenobílé ceduli „Pozor, státní hranice“. Tady udržovaná cestička končí a polským houštím pokračuje jen úzká stezka.

Kamenný labyrint

Zástupci města před dvěma lety nechali odvézt původní pomník, což byl bronzový reliéf upevněný do kamene, a místo něj vytvořili rozlehlý kamenný labyrint. Kdo má čas a chuť, může vyluštit, co znamenají jednotlivá písmenka a jaký citát z Komenského dávají dohromady.

Křovím vede dlážděná cesta označená „do světa“ a z pastviny je výhled na Sněžku. „Hodně lidí sem chodí v únoru, právě v tom měsíci roku 1628 tudy Komenský odcházel,“ dodává Eva Rennerová z místního městkého muzea s tím, že sám Komenský to zmiňuje ve svém díle Světlo v temnotách.

Kolem dokola se tyčí kopce a pastviny a člověka napadne, jak opuštěné muselo místo být před téměř 400 lety a proč šel Komenský právě tudy. Eva Rennerová vysvětluje bližší historické souvislosti. „Dneska to vypadá opuštěně, ale ve středověku se nedaleko odsud těžilo uhlí a tohle byla důležitá uhelná cesta, která později zanikla.“

Tudy šel J. A. Komenský do exilu

V mapách značená cesta končí na polské hranici. „Ale turisté sem chodí,“ vysvětluje Rennerová, která osm let pracovala jako místostarostka Žacléře a dobře to tu zná.

Poslouchejte další díly seriálu Utajené krásy Česka celý tento týden v 8.50 nebo po odvysílání zde na webu.

Na Růžový palouček chodí i výtvarnice Irena, která se nedaleko usadila se svým japonským manželem. „Jsou to opuštěné Sudety, ale mají své kouzlo. Také tam chodím především v zimě a představuju si, jak to v dobách Komenského vypadalo.“

Růžových paloučků je v Česku víc. Ten žacléřský vděčí za své jméno růžovým keřům, které pocházejí z Lidic a Litomyšle a lidé je tu vysadili v 70. letech minulého století. Zvlněná krajina u Žacléře je poslední místo v Čechách, kudy Komenský prošel. V exilu strávil do své smrti 42 let.

Spustit audio