Ruská invaze na Ukrajinu hodinu po hodině. Poslechněte si speciální vysílání Radiožurnálu z 24. února

Před invazí s Putinovým režimem sympatizovalo skoro 40 % Slováků, informuje šéfredaktor Denníku N

Aktuální vývoj konfliktu, komentáře a analýzy k ruské invazi na Ukrajině. Moderuje Tomáš Pancíř.

  • Poté, co hackerské útoky vyřadily dnes z provozu ukrajinské státní weby, podle agentury Reuters jsou dočasně mimo provoz v Rusku a Kazachstánu i ruské státní weby.
  • Pokračují boje o okolí bývalé jaderné elektrárny Černobyl, kam ruské jednotky pronikly se sousedního Běloruska. Těžké boje Ukrajina hlásí i o letiště Hostomeľ u Kyjeva.
  • Rusko tvrdí, že provádí přesné útoky výhradně na vojenské cíle, na sociálních sítích se ale objevují početné záběry ukazující zásahy i civilních cílů v ukrajinských městech.
  • Předseda Senátu Miloš Vystrčil odsoudil ruskou invazi na Ukrajinu. V pátek se kvůli tomu mimořádně sejde Horní komora Parlamentu ČR.
  • V některých českých městech se demonstruje proti válce na Ukrajině. Lidé přišli vyjádřit solidaritu se zemí, kterou dnes ráno napadlo Rusko, i na Václavské náměstí v Praze.
  • Ukrajina žádá své spojence o uvalení dalších sankcí na Rusko. Spřátelená města pak prosí o zbraně a vojenský materiál. Řekl to dopoledne ukrajinský velvyslanec v Česku Jevhen Perebyjnis. Ruské jednotky na Ukrajinu podle něj útočí z několika směrů, včetně okupovaných území Krymu a Donbasu
    Slovensko dnes dalo souhlas k přípravám na působení vojenské jednotky NATO v zemi, Severoatlantická aliance chce po útoku Ruska na Ukrajinu posílit své východní křídlo. Slovensko-ukrajinská hranice o délce 98 kilometrů je vnější hranicí Evropské unie i schengenského prostoru volného pohybu osob.
    Ruská vojenská agrese podle premiéra Petra Fialy z ODS nemůže zůstat bez odpovědi. Na mimořádném jednání Evropské rady v Bruselu bude požadovat co nejtvrdší sankce pro Rusko. Podle Fialy českým občanům nehrozí bezprostřední nebezpečí.
autoři: Tomáš Pancíř , and
Spustit audio

Související