Rozhovor s Pavlem Horákem, ředitelem VZP
Dobrý poslech Českého rozhlasu 1 Radiožurnálu vám přeje Vladimír Kroc. Rok je ve funkci ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavel Horák, podle posledních informací je tahle největší zdravotní pojišťovna u nás, která má asi dvaašedesát procent pojištěnců, bez dluhů. Přitom ještě na konci roku 2005 měla dluhy přesahující deset miliard korun. Hostem pořadu O kom se mluví je Pavel Horák. Dobrý den.
Pavel HORÁK, ředitel, Všeobecná zdravotní pojišťovna:
Dobré odpoledne.
Vladimír KROC, moderátor:
Ve výroční zprávě za rok 2006 se píše o ztrátě dvou a půl miliardy, k dnešnímu dni tedy je VZP oddlužená. K dnešnímu dni, ale teď je to jisté. Pane řediteli, překvapilo vás to?
Pavel HORÁK, ředitel, Všeobecná zdravotní pojišťovna:
No, nepřekvapilo, byl to náš a je to stále náš cíl, takže já jsem rád, že se nám to podařilo, jsem na to hrdý, ale nepřekvapilo mě to.
Vladimír KROC, moderátor:
Já jsem se takto zeptal proto, že ještě pětadvacátého září jste prohlásil, že tento stav nastane do dvou let. Je to tedy mnohem dřív, než jste před půl rokem předpokládal. Do jaké míry se o to zasloužilo vedení Všeobecné zdravotní pojišťovny?
Pavel HORÁK, ředitel, Všeobecná zdravotní pojišťovna:
O tom je vždycky velká diskuse, zdali za zlepšené hospodářské výsledky může jenom management, nebo i vnější vlivy. U nás určitě kromě toho našeho přínosu v řízení pojišťovny se podstatnou měrou na tom podílel ekonomický růst, protože rostly průměrné platy, stát navýšil významně v loňském roce platbu za státní pojištěnce, a to hned třikrát, takže ty vnější podmínky tomu nahrávaly. I to bylo cílem vlastně těch úprav plateb za státní pojištěnce, pomoci systému veřejného zdravotního pojištění a zbavit ho dluhů, takže my jsme jenom ty peníze nepromarnili, protože utratit je by bylo velmi jednoduché, ani v minulosti nečinilo problémy, takže zas tak úplně bez naší zásluhy to také nebylo.
Vladimír KROC, moderátor:
Ano, VZP tedy loni vybrala o devět a půl miliardy korun více než v předchozím roce. Největší mírou se tedy o ten úspěch zřejmě opravdu zasloužil stát, protože jak jste sám řekl, státní pojištěnci, v jejich případě jsou to, jenom tady připomenu, děti, důchodci a nezaměstnaní, se navýšilo pojistné o třiadvacet procent, což je přínos asi šesti miliard korun. Souhlasíte s tím?
Pavel HORÁK, ředitel, Všeobecná zdravotní pojišťovna:
Ano, je to tak.
Vladimír KROC, moderátor:
Když vezmeme v úvahu tedy to, že se daří ekonomice, byl opravdu nutný tak rasantní krok, jako byla půlroční nucená správa, která vašemu příchodu do VZP předcházela?
Pavel HORÁK, ředitel, Všeobecná zdravotní pojišťovna:
Tak, pojišťovna se v tom závěru roku 2005 dostala do sporu s vládou, takže to pro žádnou instituci, ať už státní nebo polostátní, nekončívá dobře. Samozřejmě ta naše legislativa není dokonalá, takže vlastně kromě toho institutu nucené správy není jiný nástroj pro státní správu, jak kromě tedy účasti členů ve správní radě prosadit svůj názor, takže tehdy to asi byl logický vývoj, jako já nechci komentovat prostě ty pohnutky, které k tomu vedly, protože tehdy vlastně jsem řídil nemocnici, takže to znám také jenom ze sdělovacích prostředků, ale pro mě to byl celkem logický krok, protože pojišťovna se propadala do sluhů obrovským tempem, vlastně i do budoucna signalizovala, že ten růst nákladů nemůže omezovat nebo omezit, protože je určen zvnějšku a signalizovala další prostě zadlužování. Já zastávám strategii, nebo jsem přesvědčen o tom, že pojišťovna naopak její základní funkcí je omezovat ten růst nákladů a že je schopna to učinit, i když ta legislativa je tvořena ne bez účasti pojišťovny, ale s její účastí vně pojišťovny.
Vladimír KROC, moderátor:
Já jsem tu otázku myslel tak, jestli by za současné situace si nepolepšil nebo se nedostal z červených čísel i ten minulý management pojišťovny. Jak to vidíte vy jako ředitel, který rok sedí v té židli?
Pavel HORÁK, ředitel, Všeobecná zdravotní pojišťovna:
Určitě ne, protože pokud odfiltrujete těch šest miliard korun, které jsme dostali navíc, tak ta čísla hovoří jasně. My i po odečtení těch peněz jsme hospodařili v tom loňském roce s přebytkem, což je nevídaná situace ve srovnání s těmi ostatními lety, vždy pojišťovna utratila víc peněz než vybrala, vždy začla tvořit deficit a my v tom loňském roce jsme naopak hospodařili s přebytkem a to, že se podařilo během jediného roku zkorigovat ten desetimiliardový deficit, to skutečně bylo vlivem těch šesti miliard platby za státní pojištěnce, protože jinak bychom ten deficit vyrovnávali čtyři nebo pět let, ale vyrovnávali bychom.
Vladimír KROC, moderátor:
Ještě když jsem se vrátil do té minulosti, zeptám se, protože hospodaření bývalého vedení Všeobecné zdravotní pojišťovny prověřoval Útvar pro odhalování korupce a hospodářské kriminality, máte nějaké poznatky, že by došli policisté k nějakým závěrům?
Pavel HORÁK, ředitel, Všeobecná zdravotní pojišťovna:
To se týkalo převážně hospodaření z provozního fondu a různých smluv provozního charakteru, což z pohledu hospodaření pojišťovny je nevýznamná část, je to vlastně jenom pět miliard korun v uvozovkách, pět miliard korun. Řada těch smluv vzbuzovala otazníky, parlamentní vyšetřovací komise předala ta svoje podezření orgánům činným v trestním řízení, tak řízení většinou ještě stále probíhají, nicméně je velmi obtížné prokazovat zejména úmysl a to, co byl špatný podnikatelský záměr nebo předpoklad, který třeba nevyšel.
Vladimír KROC, moderátor:
Pojďme tedy k současnosti. Vám se, pane řediteli, podařilo za rok snížit náklady na provoz pojišťovny skoro o čtvrtinu. Kde se takto dá ušetřit?
Pavel HORÁK, ředitel, Všeobecná zdravotní pojišťovna:
Ony to nejsou jenom náklady na provoz, týká se to všech výdajů z fondů mimo ten základní fond zdravotního pojištění, takže v loňském roce my jsme i měli velmi omezené preventivní programy, což, myslím, je nežádoucí, takže nebyla to jen úspora provozních prostředků, naprosté zastavení investic, čili my jsme pouze věnovali prostředky na provoz, současně také jsem zavedl praxi, že ta splatnost faktur, která byla běžně třicet dnů vůči těm našim dodavatelům z toho provozního fondu, tak jsme ji zvýšili na devadesát dnů, takže část těch nákladů vlastně se odsunula o dva měsíce, takže řada těchto opatření vedla k tomu, že jsme spotřebovali skutečně menší podíl, než se předpokládalo a podařilo se nám i zvýšit zisk z dceřinné společnosti, která vlastně pak ten zisk převedla pojišťovně a my jsme ty peníze použili pro úhradu zdravotní péče.
Vladimír KROC, moderátor:
Jestli jsem pochopil jednu z vašich vět správně, tak to opatření, že jste o polovinu snížili náklady na prevenci, bylo jen dočasné.
Pavel HORÁK, ředitel, Všeobecná zdravotní pojišťovna:
To byla jenom záležitost loňského roku a bylo to i součástí zdravotně pojistného plánu.
Vladimír KROC, moderátor:
A letos?
Pavel HORÁK, ředitel, Všeobecná zdravotní pojišťovna:
Letos ty prostředky jsou navýšené na tu původní úroveň a my bychom do budoucna je chtěli ještě zvýšit, protože myslíme si, že prostředky věnované do prevence se musí vrátit a ve srovnání s ostatními pojišťovnami, které tvoří ten fond v procentuálně vyšší výši, tak my bychom rádi, aby i my jsme měli zase stejné podmínky a mohli věnovat víc prostředků na prevenci.
Vladimír KROC, moderátor:
Na tu prevenci čeho? Protože to je hodně široké téma.
Pavel HORÁK, ředitel, Všeobecná zdravotní pojišťovna:
No, to je taky velká změna, protože dřív se za prevenci označovalo skoro vše včetně počítačových programů a podobně, protože to byla prevence nákladů. Já jsem lékař a pro mě je prevence diagnostika chorob tak, aby se odhalily v léčitelném stádiu, očkování a pak zdravotní programy, které jsou zaměřené skutečně na zlepšení zdraví a mohou sloužit k prevenci civilizačních chorob, jako je cukrovka, jako jsou onemocnění kardiovaskulárního systému a podobně.
Vladimír KROC, moderátor:
S Pavlem Horákem, ředitelem VZP, mluvíme v pořadu O kom se mluví o tom, že po roce jeho působení v čele Všeobecné zdravotní pojišťovny je tato pojišťovna bez dluhů. Hodně vám vyšly vstříc vyhlášky exministra Ratha, které už neplatí a které současný ministr Julínek označil za barbarské, nevrátí vás to letos zase zpátky do červených čísel?
Pavel HORÁK, ředitel, Všeobecná zdravotní pojišťovna:
Tak, ten tlak je samozřejmě obrovský ze strany zdravotnických zařízení, protože ani jim nezůstalo utajeno, že hospodaříme vyrovnaně, dokonce s přebytkem, takže je obrovský tlak na to, ty platby zvyšovat. My je budeme zvyšovat, ale nikoliv neadresně nějakým procentuálním navýšením, ale vlastně všechna navýšení plateb budou na konkrétní zdravotní programy, konkrétním pacientům, tam vlastně v téhle té oblasti se to týká třeba onkologie, zvlášť nákladných chorob, kdy my jsme zavedli výkonové financování, to znamená, že ti pacienti nejsou léčeni v nějakém paušálu, ale prostě konkrétně my platíme léčbu konkrétního pacienta ve výši, která je sjednána tak, aby pokryla náklady toho zdravotnického zařízení, někde jsme ji třeba doplnili i dohodou s producentem léků o snížení ceny a podobně, takže všechny ty prostředky navíc a ony přijdou do zdravotnictví, tak budou adresně na léčbu pacientů, nikoliv na nějaké navyšování paušálů.
Vladimír KROC, moderátor:
Co soudíte o zavedení poplatků ve zdravotnictví, ministerstvo si od toho slibuje, že se výdaje pojišťoven prý sníží.
Pavel HORÁK, ředitel, Všeobecná zdravotní pojišťovna:
Ten potenciál určitě tu je, ve všech, nebo v drtivé většině států regulační poplatky existují, mají vliv na to, že lidé si uvědomují, že ta péče není zadarmo, že je třeba zvažovat a zbytečně ji nečerpat a v případě, že k tomu zbytečnému čerpání dojde, tak alespoň zaplatit ten regulační poplatek, takže já si myslím, že poplatky zavedeny být mají, k tomu, aby skutečně vedly k úspoře zdravotních pojišťoven, lépe řečeno, k tomu, aby ty peníze nešly na zbytečné náklady, ale šly na skutečnou léčbu těch onemocnění, k tomu se musí ale i přizpůsobit i úhradové mechanismy, protože takový malý příklad. Pokud by třeba vlivem regulačních poplatků došlo ke snížení návštěv u praktického lékaře, tak v tom dnešním systému financování se to na těch financích vůbec neprojeví. Samozřejmě projevilo by se to tím, že by ten lékař měl více času na jednoho pacienta, ale pojišťovna by neušetřila nic.
Vladimír KROC, moderátor:
Podle vašich propočtů se v roce 2009 může snížit nárůst výběru pojistného na tři procenta. Jak byste chtěl tedy dál uspořit, aby se VZP nevrátila do dluhů, jak o tom stále mluvíme?
Pavel HORÁK, ředitel, Všeobecná zdravotní pojišťovna:
Tak, samozřejmě je možné vždy zajistit soulad mezi příjmy a výdaji, ale je to otázka zavádění nových léčebných postupů a zejména těch nejnákladnějších. Takže ty tři procenta je na hranici vlastně předpokládané inflace, takže tam by s nějakým rozvojem se nedalo moc počítat. Jedinou šancí, jak zmobilizovat prostředky pro rozvoj, pro nové léčby, je zlepšit hospodárnost toho systému, to znamená, zmobilizovat vnitřní systémy a pokrýt to tedy z těch zdrojů, které už dneska existují a můžeme se dohadovat, zdali pět nebo šest procent těch prostředků se vynakládá neefektivně.
Vladimír KROC, moderátor:
Vy jste původně kardiolog, internista, deset let jste pracoval ve farmakologickém ústavu, tři roky jste byl na stáži ve Spojených státech, kde jste si osvojil schopnosti krizového manažera? Pod vaším vedením se Všeobecná fakultní nemocnice v Praze dostala z dluhů do mírného zisku, pak jste tedy odešel do VZP.
Pavel HORÁK, ředitel, Všeobecná zdravotní pojišťovna:
To byl takový postupný přerod. Já když jsem do managementu vstoupil, tak to bylo skutečně v obrovské krizi, která ve Všeobecné fakultní nemocnici existovala, jsme chodili nakupovat léky za hotové pro pacienty na jednotku intenzivní péče, kdy já, když jsem nastoupil do své funkce, tak byla úplně rozpadlá lékárna, kde vlastně já jsem několik měsíců vykonával i vlastně funkci vedoucího lékárny, protože ten systém se úplně rozpadl, v sobotu pak tehdy jsme vlastně dostali takovou krizovou dodávku léků, takže to bylo hození do studené vody, kdy já jsem se musel velmi rychle zorientovat, ale pořád to byla jenom ta medicínská část, protože já jsem tam byl tehdy ve funkci náměstka pro léčebnou péči. Což nebylo ani tak odlišné od nějaké pozice lékaře, protože jsou lékaři, kteří prostě zvládají krizové situace v záchranné službě a jinde, takže to bylo stále blízké mé profesi, postupně pak jsem se dostával k té ekonomice a k tomu, co to vlastně znamená mít krizový management, spíš ekonomickoorganizační, a to byla zkušenost, která se budovala během let.
Vladimír KROC, moderátor:
Jednoznačně tedy pro úspěšné řízení nemocnice a nebo VZP si myslíte, že je lepší být odborníkem jako lékař, ekonomie se dá naučit za pochodu?
Pavel HORÁK, ředitel, Všeobecná zdravotní pojišťovna:
Tak, já jsem takový atypický lékař. Začínal jsem ve vědě, deset let jsem působil v oblasti, kde hodnocení dá analýza, objektivní vyhodnocování té situace prostě bylo mým denním chlebem, ta klinická medicína je spíše o umění a o zkušenosti a znalostech, takže já si myslím, že s tím mým zázemím toho mého vzdělání to byly nebo jsou to velmi dobré předpoklady pro to řídit ať už velkou nemocnici univerzitní, nebo pojišťovnu, protože mám obrovskou výhodu vůči ekonomům, kteří přicházejí z jiného sektoru, protože ta situace ve zdravotnictví ve srovnání třeba s bankovnictvím je naprosto atypická, ty poučky tam neplatí, legislativa je úplně jiná a řada těch manažerů, než se zorientuje, tak je zděšená tím, jaké poměry v tom sektoru panují.
Vladimír KROC, moderátor:
Byl jste zvolen na čtyři roky, máte za sebou rok první. Zabýváte se teď myšlenkou, co bude za ty další tři léta?
Pavel HORÁK, ředitel, Všeobecná zdravotní pojišťovna:
Tak, protože stále jsem krizový manažer, tak se nezabývám tím, co bude za tři měsíce, i když samozřejmě musím se zabývat tím, kam tu instituci vedu. Ta epizoda bezprostředního krizového managementu asi skončila a teď je mnohem před náma větší úkol, přerodit Všeobecnou zdravotní pojišťovnu v moderní pojišťovací ústav, v moderní bankovní instituci, já bych rád pojišťovnu i v tom dalším období vedl, protože si myslím, že ty představy, které postupně tvoříme v managementu, že jsou správné a že se prokáže, že to vedení je úspěšné. Nejenom v krizovém managementu, ale i v té koncepční práci a strategickém rozvoji, ale samozřejmě nemohu se zabývat tím, jestli za tři měsíce nebo za rok z důvodů, které se vždycky mohou vyskytnout, budu muset v té funkci skončit.
Vladimír KROC, moderátor:
Co by to pro vás, pane doktore, znamenalo, kdyby ředitele VZP nejmenovala a neodvolávala sněmovna, ale vláda, jak se to snaží současný kabinet prosadit?
Pavel HORÁK, ředitel, Všeobecná zdravotní pojišťovna:
Já si myslím, že to není šťastné řešení, protože v tuto chvíli celý ten systém stojí na takových třech pilířích, jsou to zdravotnická zařízení, ta hájí zájmy pacientů, i když samozřejmě vždycky také zájmy svoje nebo poskytovatelů. Je tu stát, který lajnuje to hřiště, nebo měl by lajnovat to hřiště, on to v minulosti moc nedělal. A pak je tu pojišťovna, která je sice pod silnou kontrolou státu díky správní radě a podobně, nicméně je určitou nezávislou institucí. V okamžiku, kdy ředitel pojišťovny bude jmenován vládou, tak bez ohledu na statut, zda to bude akciová společnost nebo jakákoliv jiná právní forma, tak půjde o státní instituci, která samozřejmě bude reagovat na každou změnu politického prostředí, na každou výměnu ministra, na každou změnu vlády a já si myslím, že financování zdravotnictví jednak potřebuje nezávislou instituci a jednak nemůže být nebo nesmí být závislé na tom, kdo v tu chvíli nebo při střídání třeba vlád ty pozice ministrů zastává, takže já si myslím, že by to v podstatě znamenalo, že ten systém by se vrátil do toho období tak, jak jsme to znali z minulosti, kdy ta zdravotnická zařízení vyjednávala s vládou a prostě byl to bipolární svět.
Vladimír KROC, moderátor:
Hostem pořadu O kom se mluví byl ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavel Horák. Děkuji za rozhovor, přeji hezký den. Na shledanou.
Pavel HORÁK, ředitel, Všeobecná zdravotní pojišťovna:
Děkuji za pozvání. Na shledanou.
písnička
Vladimír KROC, moderátor:
Připomenu naše telefonní čísla, 221552155 a 221552255. V tuto chvíli můžete volat do studia Českého rozhlasu 1 Radiožurnálu vaše dojmy, které ve vás vyvolal rozhovor s hostem, tím hostem byl ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavel Horák. Mluvili jsme o tom, že je rok ve funkci, nastoupil přesně druhého května roku 2006 a že se mu podařilo za ten rok samozřejmě s managementem pojišťovny oddlužit VZP, což je vlastně největší zdravotní pojišťovna u nás, má dvaašedesát procent pojištěnců. První názor, dobrý den.
posluchač:
Dobrý den. Vojcik. Já bych chtěl pomyslně smeknout klobouk před panem doktorem Horákem, protože to, co se mu povedlo s institucí, které teď velí, je obdivuhodné, jelikož víme dobře, jak v minulosti to bylo s VZP a chtěl bych připomenout ty útoky ze strany jak bývalé ředitelky paní Musílkové, nebo ODS na tu nucenou správu, která se teď potvrdila jako opodstatněná a myslím si, že lze mít jenom obavy, aby ze současné pozice vlády nebyla snaha trošku i z té pomsty vyměnit to vedení VZP a dopustit tím znovu její propad nebo některé problémy, které byly, takže obdiv panu doktoru Horákovi naplno.
Vladimír KROC, moderátor:
Děkujeme, že jste zavolal. Na shledanou.
posluchač:
Taky děkuji, na shledanou.
Vladimír KROC, moderátor:
Máme další názor, dobrý den. Jste ve vysílání.
posluchač:
Ano. Dobrý den, tady Novotný. Prosím vás, já bych chtěl vědět, jak je to s tím, že VZP je zcela bez dluhů, protože příbuzná je soukromá lékařka ve velice exponovaném oboru a nutném a jaksi jenom co vím, tak že /nesrozumitelné/ VZP dluží nějakých dvě stě tisíc korun, jo. Tak jestli by byla někdy možnost se pan ředitel vyjádřit.
Vladimír KROC, moderátor:
Správně jste řekl, ještě bude možnost, bohužel ne už v tomto pořadu, protože podle pravidel už jenom vyslechneme názory posluchačů, ale jistě bude příležitost se na to zeptat konkrétně. Máme další názor, dobrý den. Jenom si prosím ztlumte přijímač, protože je tam velké zpoždění, aby vás to nerozptylovalo. Můžete mluvit.
posluchač:
Ano.
Vladimír KROC, moderátor:
Tak, pokud chcete, ztlumte si rádio a můžete se vyjádřit.
posluchač:
Ano. Ano.
Vladimír KROC, moderátor:
Teď je ta chvíle, jestli můžete, začněte mluvit.
posluchač:
Dobrý den.
Vladimír KROC, moderátor:
Tak, já mám pocit, že se s posluchačem nedomluvíme, takže pokud máme dalšího na drátě, zatím to tak není, připomenu čísla 221552155 anebo 255 na konci. Je to tak, že pokud nás posloucháte třeba přes Internet, to zpoždění je velké, takže je lepší v tu chvíli se věnovat jenom telefonování a ztlumit přijímač. Máme další názor, dobrý den.
posluchač:
Dobrý den. Zase se slyšíme, tady Jan Kukačka.
Vladimír KROC, moderátor:
Vítejte, pane Kukačko.
posluchač:
Prosím vás, já bych chtěl říct jedno. Prosím vás, nejsem staromilec, aby si to někdo nevykládal, ale za socialismu byly ústavy národního zdraví a teď jsou to zdravotnická zařízení. Já si myslím, že v tom je pojmově i značný rozdíl a nejde jenom o to, jestli VZP je v zisku nebo ve ztrátě, ale jde taky o to, jaký, na jaké úrovni je zdraví obyvatelstva. Já si myslím takhle, že dneska prostě slyšeli jsme tu zprávu, která, já nevím, inženýr Zahradník snad byl nějakým představitelem, že tam je dvacet miliard neužitečných prostě výkonů nebo nákladů, prostě aby to zdravotnictví léčilo a ne aby vykonávalo výkony, jo. Protože dřív když jste třeba přišel k nějakýmu odborníkovi prostě a protože se hledala diagnóza a ten odborník zjistil, že to není v tom jeho ranku, tak prostě nic, prostě zjistil negativní a nic neléčil, kdežto dneska ti odborníci vám provedou kompletní vyšetření, který je úplně zbytečný.
Vladimír KROC, moderátor:
Dobře, rozumíme, děkujeme, na shledanou. Máme dalšího telefonujícího posluchače. Dobrý den.
posluchač:
Dobrý den, tady Procházka.
Vladimír KROC, moderátor:
Pane Procházko, mluvte.
posluchač:
Já si myslím, že /nesrozumitelné/ jako tam to zpracoval dobře Všeobecnou zdravotní pojišťovnu, ovšem chtělo by to podstatně víc, protože ten aparát ve Všeobecné zdravotní pojišťovně je totálně přebujelý, je zbytečný, aby tam bylo tolik pracovníků a tam se ušetří miliard.
Vladimír KROC, moderátor:
Dobře, děkujeme za postřeh.
posluchač:
Další věc, stát si myslím, že by měl platit za státní zaměstnance podstatně víc odvodů, ať se řekne, kolik je to procent z vyplacených mezd a pak se porovná podle mezd zaměstnanců v jednotlivých firmách.
Vladimír KROC, moderátor:
Dobře, díky, mějte se, na shledanou. A poslední názor. Dobrý den.
posluchač:
Dobrý den. Poloprudský. Zajímalo by mě, jestli ta ztráta, která vznikla při tom předešlým vedení, jestli byla způsobena pouze neuměním, nebo jestli to nehraničilo s trestným činem.
Vladimír KROC, moderátor:
I ta otázka padla, ale to si myslím, že musí být směřováno úplně jinam. Děkujeme za to, že jste zavolal, mějte se hezky, na shledanou. Tak, jenom připomenu, že naším dnešním hostem v pořadu O kom se mluví, byl ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavel Horák.
Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je NEWTON I.T., s.r.o. Texty neprocházejí korekturou.