Rozhodnutí o pronájmu 14 stíhaček JAS 39 Gripen

18. prosinec 2003
O kom se mluví

Dobrý poslech Českého rozhlasu 1- Radiožurnálu vám přeje Vladimír Kroc. Včera po tříhodinovém jednání rozhodla vláda hodinu před půlnocí o pronájmu 14 stíhaček JAS 39 Gripen. Ministr obrany Miroslav Kostelka byl pověřen zahájením jednání se Švédskem, přičemž výsledek by měl být znám do konce února. Od tohoto rozhodnutí se distancovala opoziční Občanská demokratická strana. Její místopředseda a stínový ministr obrany poslanec Petr Nečas je hostem pořadu O kom se mluví v rozhlasovém studiu Poslanecké sněmovny. Přeji dobrý den.

Host (Petr Nečas): Hezké poledne.

Moderátor (Vladimír Kroc): Vy jste kritizoval, že toto výběrové řízení nebylo dostatečně transparentní. Proč?

Host (Petr Nečas): Vláda obešla zákon o zadání veřejných zakázek tím, že prohlásila tento tender takzvaně za strategický, to znamená, že on nepodléhá kontrole Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a následně tedy i soudnímu přezkumu. V podstatě proti jakémukoliv výsledku podobného výběru, v uvozovkách, není žádné odvolání, není tam žádná možnost kontroly. Navíc vláda nezveřejnila vůbec žádné detaily, podrobnosti. Takže já očekávám, aby vyvrátila veškeré pochybnosti o netransparentnosti tohoto takzvaného výběrového řízení, tak vláda zveřejní všechny podrobnosti a detaily, které se tohoto nákupu letounů týkají. Jsem přesvědčen, že by to česká veřejnost i politická reprezentace měla vědět, protože konec konců jde o 20 miliard korun v následujících 10 letech.

Moderátor (Vladimír Kroc): Zpochybnil jste také kompetentnost devítičlenné výběrové komise, která Gripeny jednomyslně doporučila. Z čeho vycházíte?

Host (Petr Nečas): Tak vycházím především z toho, že jsem velmi skeptický vůči takzvaným radám takzvaných odborníků. Já bych chtěl připomenout, že ti samí odborníci z generálního štábu naléhavě doporučovali nákup 72 letounů L 159, abychom dneska zjistili, že jich potřebujeme méně. Já si pamatuju na období....

Moderátor (Vladimír Kroc): Chcete říct, že to byla tatáž komise nebo že to složení...

Host (Petr Nečas): Ne, ne, ne. To byli ze stejného klubu, prostě takzvaní odborníci z generálního štábu. Chtěl bych připomenout, že z těch starších členů NATO, té původní šestnáctky, nikdo tento letoun konkrétní nekupuje a ptám se, jsou odborníci v Norsku, Portugalsku nebo v Řecku větší hlupáci než odborníci, takzvaní odborníci, v České republice? To je prostě celá řada dotazů a především je tady jeden závažný politický aspekt. Rozhodnutí o nákupu tak strategického systému, jakým je nadzvukový letoun, je rozhodnutí výsostně politické. Je rozhodnutí výsostně politické, za které nese odpovědnost vláda kdekoliv, nejenom v České republice, ale v kterékoliv vyspělé západní demokracii a nemůže se schovávat za rozhodnutí odborníků. Protože konec konců všechna ta nabízená letadla jsou kvalitní letadla. Jak Gripen, tak F 16, tak letoun F 18. Všechna tato letadla jsou schopna plně vyhovět požadavkům Armády České republiky. Jsou to kvalitní výrobky a je to v podstatě politické rozhodnutí, které z těchto kvalitních výrobků vy si vyberete.

Moderátor (Vladimír Kroc): Vy jste řekl už dříve, že vám připadá, jak jste řekl teď, to takzvaně výběrové řízení ukvapené, ale připomeňme, že ty tahanice kolem výběru letadel se táhnou léta. Skutečně podle vás by bylo možno ještě s tím rozhodnutím otálet? Odborníci tvrdí, že současné stroje přestanou létat v roce 2005.

Host (Petr Nečas): Tak ti samí odborníci ještě před rokem a půl či před dvěma lety tvrdili, že Migy 21 přestanou létat v roce 2003 a tudíž musíme rychle nakoupit 24 letounů Gripen za 80 miliard korun. Před pouhým rokem a půl to tvrdili. A možná to byli dokonce osobně ti samí, ti samí lidé. Ukázalo se, že Migy mohou létat až do roku 2005. Já jsem přesvědčen, že naprosto uměle se Česká republika prostřednictvím této vlády dostala pod časový tlak a to rozhodnutí opravdu působí chaotickým dojmem. Mimo jiné proto, že nikdy nebyla zpracována skutečně hluboká strategická analýza naší protivzdušné obrany a našeho letectva s výhledem na jeho integraci do aliančních uskupení a případně do nějakého středoevropského systému protivzdušné obrany členských zemí NATO. Nebyl nikdy zpracován detailní střednědobý a dlouhodobý finanční plán pro, v podstatě přehled finančních prostředků, které v následujících letech budeme mít k dispozici. Teprve z těchto dokumentů by vyplynuly určité investiční priority jak v letectvu, tak v pozemním vojsku a teprve na základě těchto dokumentů se měla vypisovat finančně náročná výběrová řízení. Já bych znovu připomenul, že jde o pouhý nájem letounů. Že ty letouny nikdy nebudou ve vlastnictví českého státu.

Moderátor (Vladimír Kroc): Mohou být po tom nájmu.

Host (Petr Nečas): Až potom ale odkoupeny za další prostředky, ale i ten pouhý nájem, čili operační leasing, řečeno slovy, slovy ekonomů, nás bude stát 20 miliard korun.

Moderátor (Vladimír Kroc): V Ozvěnách dne jsme před chvílí mohli slyšet Jiřího Chroustovského z Ministerstva průmyslu a obchodu, který odhaduje hodnotu ofsetových programů na zhruba 950 milionů dolarů. Podle mě by v tomto nebo v tom směru byla ta švédská nabídka nejkonkrétnější a ofsety mohou přinést prostředky i do našeho schodkového státního rozpočtu.

Host (Petr Nečas): Tak o ofsetech toho bylo napovídáno strašně mnoho, nejenom u nás, ale i v dalších zemích, které si opatřovaly nadzvukové letouny. Všude ve světe jsou vůči tomu velmi skeptičtí a jenom velmi výjimečně lze naleznout program, kde ty ofsety znamenaly nějaký makroekonomický přínos. Takže já si velmi rád počkám na ty konkrétní výsledky, ale znovu opakuji, úvahy, které zaznívaly o 100 nebo 150 procentních ofsetech jsou spíše zbožným přáním, protože nikdy nikde na této planetě se tak vysoká míra ofsetu nepodařila zrealizovat a často je to pouhé kouzlení s čísly, že se přidělují takzvané ofsetové kredity a kdejaká investice, která přichází z dané země, která by přišla tak jako tak v některých případech, je označená za součást ofsetových programů. Já to teď nechci přehánět, ale byl bych velmi nerad, kdybychom se dočkali toho, že kdejaká výstavba nového obchodního domu IKEA, švédského výrobce a prodejce nábytku, bude označena za součást ofsetových programů. Já to teď úmyslně přeháním, já vím, že k tomuto nedojde, ale doporučuji všem velkou skepsi a raději si skutečně počkat na ty praktické výsledky, které z makroekonomického hlediska budou v podstatě zanedbatelné.

Moderátor (Vladimír Kroc): Jako skeptik si dovedete představit, že by Česká republika nebyla v rámci NATO schopná ochránit vlastní vzdušný prostor, jinými slovy, že bychom neměli ozbrojené letectvo?

Host (Petr Nečas): Tak já zatím na základě analýz, které jsme si dělali i my a které jsou třeba i v naší koncepci, tak dlouhodobém horizontu jsem také spíše zastáncem toho, abychom měli jednu oslabenou letku nadzvukových letounů. Protože letka podle standartu NATO má 18 až 24 letounů. My kupujeme pouze 14 letounů. Takže v dlouhodobém horizontu zatím za stávající strategické situace by to byl vhodný krok, ale znovu opakuji, nebyl žádný důvod, abychom sami sebe dostali pod takový časový tlak, že musíme rozhodnout v časovém horizontu týdnů nebo měsíců. K tomu nebyl žádný důvod. Nebyl mimochodem žádný důvod kvůli tomu rušit čisté transparentní výběrové řízení podle zákona 199/94 Sbírky o veřejných zakázkách.

Moderátor (Vladimír Kroc): Není paradox, že podle výzkumu veřejného mínění právě voliči ODS podporovali rychlý nákup stíhaček?

Host (Petr Nečas): Já si myslím, že to paradox není, protože voliči ODS jsou tradičně lidi, kteří mají zodpovědný přístup k otázkám veřejné politiky a nikdy nepodléhali laciným antimilitaristickým nebo antiarmádním náladám. Já z tohoto pohledu i ze svých zkušeností s voliči ODS tím překvapen nejsem, prostě oni projevují zodpovědnou starost o obranu naší země.

Moderátor (Vladimír Kroc): Mluvil jste o ukvapenosti rozhodnutí, ale ta jednání o nákupu supersoniků probíhají už nějakých sedm, osm let. Nejsou tady záležitosti jenom vlád Sociální demokracie. Vám chybělo vyjednávání vládní koalice s opozicí. Jak byste si takové vyjednávání představoval?

Host (Petr Nečas): Já bych si ho představoval jako v drtivé většině vyspělých západoevropských zemí. To znamená, že se politická reprezentace na příklad na úrovni špičkových politiků stran, kteří se zabývají obranou, dohodla na konkrétních harmonogramech, na konkrétních parametrech těch výběrových řízení, na základních strategických konceptech, včetně střednědobých a dlouhodobých finančních plánů pro armádu. To je věc, která je naprosto běžná v západoevropských společnostech a škoda, že k tomu nedochází i u nás. Protože všechny tyto programy mají strategickou důležitost a jsou především finančně nesmírně dlouhodobé. To znamená, že se protnou životem hned několika vlád, kdy je zjevné, že ty vlády změní své personální, ale i stranické složení. Čili pokud se dosáhne širší politické shody, tak je to velmi důležité a dobré i pro stabilitu armády jako takové.

Moderátor (Vladimír Kroc): Na začátku jste řekl, že je to výsostně politické rozhodnutí. Nerozhoduje v takovém případě, že by opět šlo o politický obchod při tom vyjednávání?

Host (Petr Nečas): Já myslím, že představa, že se vymění nákup toho a toho typu stíhačky za něco jiného, tak je představa, i při těch nejhorších představách o českých politicích docela nikoli na místě, protože ty věci se dějou i za velké mezinárodní kontroly, protože jsou v tom zainteresovány cizí vlády, jejich výrobci a podobně. Takže nějaký český handl v této věci, podle mého názoru, by příliš nepřipadal v úvahu.

Moderátor (Vladimír Kroc): Připomenu, že ze strany konkurence se v posledních dnech stupňoval tlak i prostřednictvím vysokých politických činitelů, ať už šlo o ministra obchodu nebo velvyslance Spojených států. Pro Gripeny podle našich informací hlasovalo včera 13 ministrů. Připouštíte, že v jejich rozhodování mohlo hrát negativní roli takzvané přílišné tlačení na pilu ze strany Američanů?

Host (Petr Nečas): Já nevím, já si nechci hrát na amatérského psychologa. To se musíte dotázat členů vlády. Na druhou stranu, já jsem zažil v této Sněmovně lobování za Gripeny v minulém volebním období a mohu prohlásit, že to lobování bylo nesmírně tvrdé, že bylo jak ze strany toho dodavatele, tak ze strany jednotlivých vlád a jejich diplomatických zástupců, kteří tuto nabídku podporovali. Vzpomeňme si na návštěvu britského premiér Blaira, který tady byl doporučovat Gripeny, přestože britské ozbrojené síly nepoužívají ani jeden. Vzpomeňme si na návštěvu švédského premiéra a podobně. Tyto výroky, někdy velmi tvrdé, se lišily možná jenom v tom, že zaznívaly v kancelářích při jednání, nezaznívaly do vln Českého rozhlasu, ale za své výrobky a za své dodavatele tvrdě lobuje kterákoli západní vláda a je to naprosto rovnocenné u všech těch dodávaných typů. Teď se mluví akorát o jednom konkrétním typu. Ale mohu vás ujistit, že se to dělo u všech.

Moderátor (Vladimír Kroc): Je reálná představa, že by to rozhodnutí vlády mohly poškodit česko-americké vztahy?

Host (Petr Nečas): Tady se pouštíme na pole spekulací. Já chci věřit tomu, že nikoliv. Na druhé straně je zjevné, že ten, kdo nás tlačil a dotlačil do Severoatlantické aliance, tak byly Spojené státy americké, nikoli Švédsko, které je nadále neutrálním státem a že samozřejmě používání strategického výzbrojního systému z neutrálního státu může znamenat za určitých okolností problém, pokud to nebude dobře smluvně ošetřeno.

Moderátor (Vladimír Kroc): Výhrady jsou k údajné nekompatibilitě strojů konsorcia BAE Saab s letouny ve výzbroji NATO. Ministr obrany ale tvrdí, že kompatibilní jsou. Navíc se podobně nedávno rozhodlo Maďarsko.

Host (Petr Nečas): Tak Maďarsko se rozhodlo skutečně docela nedávno. A ty zkušenosti z Maďarska jsou mimochodem docela rozporuplné. Ale znovu opakuji, to není nic proti Gripenu. Gripen je špičkový výrobek švédského zbrojního průmyslu. Mimochodem prakticky jedna třetina toho Gripenu je americká, protože velká část avioniky, prakticky drtivá většina výzbroje, motor a podobně je amerického původu, takže i z tohoto pohledu je to bezesporu špičkový stroj. Na druhé straně znovu opakuji, já jsem přesvědčen o tom, že všechny nabízené letouny byly plně schopny plnit úkoly Armády České republiky. Z tohoto pohledu je to jedno, které letadlo bude opatřeno. To důležité je, nakolik je to skutečně politicky rozvážné rozhodnutí, nakolik bylo provedeno na základě transparentního a čistého výběrového řízení.

Moderátor (Vladimír Kroc): Další otázka vyvstala v souvislosti s tím, zda budou stíhačky opravdu zbrusu nové. Ministr Kostelka dnes Radiožurnálu řekl, že v opačném případě by na dohodu nepřistoupil. Dá se tomu rozumět tak, že to rozhodnutí ještě nemusí být definitivní?

Host (Petr Nečas): Já to takto vnímám, ale opět se musíte tázat členů vlády a je skutečností, že například i ta otázka interoperability a kompatibility letounu Gripen s NATO musí být znovu prověřena, protože oni nejsou používány v žádné alianční armádě, nikdy se nezúčastnily jedné jediné alianční operace a dokonce oni se nikdy nezúčastnily bojové operace. Takže to je v podstatě letoun, který zatím má podobu velice nákladné a kvalitní hračky, ala jako bojový prostředek zatím nebyl nikdy použit.

Moderátor (Vladimír Kroc): Na závěr ještě jedna aktuální otázka. Sněmovna dnes schválila vyslání 150 vojenských policistů do Iráku. Včera o tom v Parlamentu proběhla bouřlivá debata. Podle televize Nova předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek na vás jednu chvíli křičel a na vysvětlenou vás obvinil, že prý lžete. Můžete osvětlit o co šlo v tom střetu?

Host (Petr Nečas): To, to se vysvětlilo. My jsme si to s panem Kalouskem vysvětlili a nevidíme žádný důvod proč tuto věc medializovat. Já jsem rád, že Česká republika po tomto hlasování je spolehlivý partner v mezinárodních vztazích. Na druhé straně to dnešní hlasování byl debakl vládní koalice, protože pouze 49 sociálních demokratů a 12 lidovců podpořilo návrh vlastní vlády a nebýt ODS, tak to byla, tak to byla ostuda pro Českou republiku, protože bychom nesplnili svůj mezinárodní závazek.

Moderátor (Vladimír Kroc): Hostem pořadu O kom se mluví byl poslanec ODS, místopředseda této strany a stínový ministr obrany Petr Nečas. Děkuji za váš čas. nashledanou.

Host (Petr Nečas): Nashledanou.

Moderátor (Vladimír Kroc): Je tady druhá část pořadu O kom se mluví. Jenom připomenu, že naším hostem byl dnes místopředseda ODS a stínový ministr obrany Petr Nečas. Naše telefonní čísla, i když vysíláme z Poslanecké sněmovny, jsou stále stejná. 221 552 155 nebo 221 552 255. Vítáme prvního posluchače. Dobrý den.

Projev obyvatel: Tady je Šulák Ostrava. Pan Nečas je největší lhář v republice a nejvíc, protože klamal celý národ, že v Iráku sú zbraně hromadného ničení třeba jako zničit Irák. Teď jako proti všem zbrojí, protože on chce jít mermomocí jenom v opozici. Ne, aby pomohl republice, tomuto národu. Totiž on je škodlivý pro celou Českou republiku.

Moderátor (Vladimír Kroc): Dobře, tak to byl váš názor. Dejme prostor i dalším, prosím. Máme už dalšího posluchače. Dobrý den.

Projev obyvatel: Dobrý den. Jsem ve vysílání?

Moderátor (Vladimír Kroc): Jste, kdopak nám volá?

Projev obyvatel: Josef, posluchač z Prahy.

Moderátor (Vladimír Kroc): Můžete se představit klidně i příjmením, budete-li chtít.

Projev obyvatel: Maršálek.

Moderátor (Vladimír Kroc): Prosím, máte slovo.

Projev obyvatel: Já bych chtěl říct, že názory pana Nečase byly velice rozumné a že je velice nejednoduché vybírat tu stíhačku a že každá má svoje výhody a svoje nevýhody. F 16 by měla jistě specielní výhody. Je vybráno tak, jak je vybráno, ale projev pana Nečase se mi velmi líbil. Byl rozumný, komentoval to naprosto objektivně a držím mu palce, aby brzo skutečně mohl do té obrany opravdu zasahovat. Děkuji. Přeji pěkný den posluchačům.

Moderátor (Vladimír Kroc): Nashledanou. Měli bychom mít další ohlas. Dobrý den.

Projev obyvatel: Tady Halásek. Dobrý den. Prosím vás, ať pan Nečas lidem nelže a nestraší, protože jestliže si vláda pozve odbornou komisi, tak pak samozřejmě rozhodne politicky. Kdyby vlády ODS si taky pozvaly odborníky, tak by neprodávaly bývalý MIGy 28 Polsku, tak jako Cholchalupnik, který šel prodat krávu a donesl domu tyčku. A rozhodně by nedošlo i ke stamiliardovým ztrátám při privatizace. Tak prosím vás, ať pan Nečas nelže a nestraší lidi. Děkuju, nashledanou.

Moderátor (Vladimír Kroc): Nashledanou. Připomenu, že v pořadu O kom se mluví jsme s Petrem Nečasem mluvili o rozhodnutí vlády pořídit 14 stíhaček JAS 39 Gripen. Máme další posluchačský ohlas k našemu rozhovoru, dobrý den.

Projev obyvatel: Dobrý den, tady Čuban Miroslav. Dobrý den. Prosím vás, já se jenom chci zeptat pana Nečase. Protože já už se o letectví zajímám delší dobu. Zda ví, že Gripeny mají zhruba poloviční nároky na provoz, ať se jedná o opravářské hodiny, ať se jedná o spotřebu paliva, ať se jedná o výzbroj.

Moderátor (Vladimír Kroc): Já se bohužel v tuto chvíli musím se zeptat vás, jestli víte, že náš host podle pravidel O kom se mluví, už neodpovídá. Jestli to myslíte jako mluvnickou otázku?

Projev obyvatel: Dobře. V tom případě jako mluvnickou otázku. To znamená, že je to doopravdy letoun stavěný na evropské poměry. Není to F 16, která byla vymyšlená Američany ve vietnamské válce jako odpověď na MIG 21. To znamená letoun, nyní už koncepčně 30 let zastaralý. Já když jsem poslouchal pana Nečase, přišlo mi doopravdy zvláštní, jakým způsobem se snaží za každou cenu prosazovat jakékoliv americké stroje. Bez ohledu na ceny těchto strojů.

Moderátor (Vladimír Kroc): Dobře. Vyslechli jsme váš názor. Děkujeme. Zkusme dát prostor ještě dvěma posluchačům. Dobrý den.

Projev obyvatel: Dobrý den, Cezhalová.

Moderátor (Vladimír Kroc): Máte slovo.

Projev obyvatel: Já si myslím, že právě vybrání Gripenů je argumentem třeba pro takzvané zmírnění takzvaného vlivu USA na Česko.

Moderátor (Vladimír Kroc): Tak to je stručný názor. Děkujeme. Nashledanou. A závěrečný názor do pořadu O kom se mluví, ve kterém jsme dnes hovořili o pořízení stíhaček pro české letectvo, o kterém včera v noci rozhodla vláda. Dobrý den.

Projev obyvatel: Dobrý den, tady je Martínek. Jestli jsem dobře poslouchal, tak pan Nečas nehovořil, jestli Gripeny nebo F 16 nebo F 18. On hovořil jestli stíhačky ano nebo ne. Já si myslím, že stíhačky ne, protože jsme viděli reportáž na televizi Nova, kde Ministerstvo zdravotnictví nemá pouhých 6 milionů, aby zachránilo pár nemocných, našich spoluobčanů. Ještě jedna věta. Ptali se ve zprávách ve 12 hodin, že pan Mach neproclil svoje luxusní auto. To auto nebylo jeho. To bylo na leasing. Zrovna tak, jak na leasing budou tady ty stíhačky a nebudou naše, dokavaď je celý nezaplatíme. Děkuju. Nashle.

Moderátor (Vladimír Kroc): Taky děkujeme. Obávám se ale, že jste opravdu neposlouchal příliš pozorně, protože obě ty věci padly na začátku, že se vlastně jedná o něco jako leasing letadel a v druhém případě Petr Nečas řekl, že rozhodně stíhačky ano, ale v dlouhodobějším horizontu. To je tečka za dnešním vydáním pořadu O kom se mluví. Ještě jednou připomenu, že naším dnešním hostem byl místopředseda ODS Petr Nečas.

Autorizovaným pořizovatelem elektronického přepisu pořadů Českého rozhlasu je ANOPRESS IT, a.s. Texty neprocházejí korekturou.

autor: vlk

Více z pořadu