Romové chtějí vlastního vládního zmocněnce, stačit jim bude 'miniúřad'

11. červen 2012
Zprávy

Zástupci Celostátní asociace Romů jednali s předsedou vlády Petrem Nečasem o postu vládního zmocněnce. Asociace požaduje pro řešení romské problematiky samostatného pracovníka.

Celostátní asociace Romů zastřešuje v rámci republiky 24 organizací. Její zástupci vytyčili na schůzce s premiérem hlavní body, které je potřeba řešit: vzdělanost, bezpečnost, zaměstněnost, sociální a bytovou politiku. Nejdůležitější podle nich je, aby se na řešení všech problémů podíleli samotní Romové.

Petr Nečas na jednání přislíbil, že vláda bude nové funkci uvažovat. Zástupci asociace byli se schůzkou spokojeni, šlo prý o konstruktivní jednání, které řešilo konkrétní věci.

Místopředseda asociace Stanislav Daniel řekl, že by úřad vládního zmocněnce měl fungovat nezávisle na současné zmocněnkyni pro lidská práva Monice Šimůnkové. Do její agendy spadají mimo jiné senioři, děti a zdravotně postižení. Romská otázka je prý nejpalčivější, a proto by měla být vyčleněna zvlášť.

„Ona toho má opravdu hodně a tato problematika je tak obšírná, že si zasluhuje samostatného pracovníka,“ uvedl Daniel a dodal, že v nejbližší době se zástupci asociace s premiérem zřejmě opět setkají.

„Upřesníme si, co by v té funkci mělo být, jaká pravidla, jaké pravomoci by ten člověk měl mít. V žádném případě by to neměl být řadový pracovník, který by neměl žádné pravomoci. To by bylo velmi špatné,“ řekl Daniel.

Rozpočet ještě není jasný

Zmocněnec by prý měl 'miniúřad' pouze se dvěma odbory. Jedním by byla vládní agentura a druhým operační program, který by komplexně řešil problematiku sociálně vyloučených lokalit.

Hlavní pracovní náplní zmocněnce by mělo být zlepšení soužití Romů s majoritní většinou a prosazování vládní strategie na začleňování Romů. Zatím není jasný rozpočet pro zmocněnce ani podoba jeho úřadu.

"Víme, že finanční prostředky nejsou, ale bude se hledat nějaký zdroj. Důležité je, že byla ochota a vůle jednat o tom. Naplnit poslání, že to do společnosti něco přinese, aby úřad eliminoval negativní prvky a jevy, které se ve společnosti objevují,“ řekl předseda asociace Vladimír Galbavý.

Zmocněnec má zajistit efektivní využití prostředků

Místopředseda asociace Cyril Koky v souvislosti s financováním upozornil na jeden z hlavních problémů, které by měl úřad zmocněnce vyřešit.

"Pro řešení romské problematiky potřebujeme prostředky z eurofondů. Ony jsou za tímto účelem čerpány už nyní. Ale není možné, aby starostové obce stavěli parkoviště nebo revitalizovali parky tam, kde Romové nežijí," řekl Koky.

Zmocněnec by proto dohlížel na čerpání evropských prostředků a efektivnost jejich využití. Finance mají být cílené na konkrétní, především sociálně vyloučené lokality.

Romové už prý mají vytipované dva kandidáty, kteří by mohli funkci zastávat, konkrétní jména ale sdělit nechtěli.

autoři: teb , msp , kko , bum
Spustit audio