Radiofórum - zprávy 9. října 2007

r_2100x1400_radiozurnal.png

Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je NEWTON I.T., s.r.o. Texty neprocházejí korekturou.

Lékařskou pohotovost budou zajišťovat a platit kraje

Eva ZILIZIOVÁ, redaktorka:
Lékařskou službu první pomoc budou napříště platit kraje, nikoliv stát. vyplývá to z rozhodnutí pléna Ústavního soudu, který se kauzou zabýval čtyři roky. Případ sledoval v Brně náš zpravodaj Bohumír Mazáč.

Bohumír MAZÁČ, redaktor:
Počátek sporu je v období, kdy se rušily okresní úřady. Kraje nesouhlasily s tím, že by pohotovost měly zajišťovat. Přesto na provoz lékařských pohotovostí kraje doposud přispívaly a podle rozhodnutí pléna ústavního soudu, které prezentoval jeho předseda Pavel Rychetský, budou první pomoc hradit nadále.

Pavel RYCHETSKÝ, předseda Ústavního soudu ČR:
Tak jako kraje převzaly působnost v oblasti zřizování středních škol a nikde není napsáno, jestli mají vyučovat matematiku nebo fyziku, tak považuje Ústavní soud za logické, že zajišťujíli zdravotní péči obyvatelstvu, tak musí zajišťovat i lékařskou pohotovostní službu..

Bohumír MAZÁČ, redaktor:
Jihomoravský radní František Adamec vylučuje, že by mělo rozhodnutí soudu vést k omezování lékařských služeb první pomoci.

František ADAMEC, jihomoravský radní:
My bychom samozřejmě mohli zvolit toto řešení a některé kraje toto řešení zvolily, ale nám jde také o kvalitu této služby.

Bohumír MAZÁČ, redaktor:
Jihomoravský kraj přispíval do posud na lékařskou pohotovost asi pětadvaceti miliony ročně. S příspěvky obcí pak částka dosahovala asi šedesáti milionů. Podle Františka Adamce nebude zřejmě nutné tuto částku navyšovat. Hradit by ji ale měl celou výhradně kraj.

Eva ZILIZIOVÁ, redaktorka:
Další informace o odpovědnosti za zdravotnickou pohotovost přineseme v další části Radiofóra.

Daňové zvýhodnění hypoték zůstane zachované

Eva ZILIZIOVÁ, redaktorka:
Daňové zvýhodnění hypoték zůstane zachované. Předpokládá to návrh nového daňového zákona, který pro rok 2009 připravuje ministerstvo financí. Zjistila to redaktorka Jitka Hanžlová.

Jitka HANŽLOVÁ, redaktorka:
Hypotéky u nás splácí více než tři sta tisíc lidí. Daňové zvýhodnění je důležitou součástí podpory bydlení. Proto by se nemělo rušit. Potvrdil náměstek ministra financí Ivan Fuksa.

Ivan FUKSA, náměstek ministra financí:
Budeme preferovat to, aby výjimky, které budou podporovat vědu, budou podporovat výzkum, budou podporovat rodiny s dětmi, ale zároveň i odpovědnost lidí k bydlení a ke stáří, tak by zůstaly zachovány a mezi to jednoznačně patří hypotéky.

Eva ZILIZIOVÁ, redaktorka:
Daňové zvýhodnění hypoték neohrozí ani současná reforma financí ani připravovaný daňový zákon. Ten chce přibližně čtyři sta výjimek, které obsahuje česká daňová soustava, snížit jen asi na sto dvacet.

Ivan FUKSA, náměstek ministra financí:
My máme v zájmu, aby výjimky z daní, tkeré systém komplikují, ale jsou motivující, tak aby byly zachovány.

Jitka HANŽLOVÁ, redaktorka:
Říká Ivan Fuksa. Návrh zákona má zatím věcnou podobu. Teprve po schválení ekonomických ministrů ho úředníci převedou do paragrafového znění tak, aby ho vláda mohla projednat do konce tohoto roku. Dá se předpokládat, že podpora hypoték nenarazí na politický odpor.

Hledání prezidentského kandidáta

Eva ZILIZIOVÁ, redaktorka:
Sociální demokraté mají na post prezidenta tři kandidáty. Po schůzce poslanců ČSSD se dvěma z nich, šéfem Akademie věd Václavem Pačesem a ekonomem Janem Švejnarem, straníci neprozradili, kterého ze tří mužů preferují. Posledním možným kandidátem je bývalý ministr zahraničí Jiří Dienstbier. Podrobnosti od reportérky Václavy Vařekové.

Václava VAŘEKOVÁ, redaktorka:
Sociální demokraté nahlas řekli, že Jana Švejnara, ekonoma působící ve Spojených státech amerických, považují za plnohodnotného a přijatelného kandidáta. O něm, i o dalších dvou jménech, Václavu Pačesovi a Jiřím Dienstbierovi, budou jednat s dalšími stranami.

Jiří PAROUBEK, předseda ČSSD:
I kdybych osobně preference měl, tak je nebudu dávat v tuhle chvíli najevo. My čekáme skutečně velmi trpělivě na to, jak se vyjádří naši potenciální partneři.

Václava VAŘEKOVÁ, redaktorka:
Říká lídr ČSSD Jiří Paroubek. Akademik Václav Pačes doufá, že se strany na společném protikandidátovi Václava Klause dohodnou, i kdyby výsledné jméno nemělo být jeho.

Václav PAČES, akademik:
Já bych chtěl, aby tady byla k Václavu Klausovi alternativa. Nejde o žádného Antiklause. Jsme v demokracii, jsme ve svobodě, bylo by velmi špatné, kdyby tady byl jenom jeden kandidát.

Václava VAŘEKOVÁ, redaktorka:
Pokud by sociální demokraté spolu se zákonodárci dalších stran neslíbili třem zmiňovaným kandidátům dostatečnou podporu, do boje o Hrad nepůjdou. Podle Jana Švejnara jsou ale takové diskuse předčasné.

Jan ŠVEJNAR, kandidáta na prezidenta:
Nevidím zatím nic realistického. Z toho důvodu jsem opravdu přišel čistě za výměnou názorů

Václava VAŘEKOVÁ, redaktorka:
Pokud by se ČSSD s dalšími stranami nedohodla, postavila by vlastního kandidáta.

Rozpočtový schodek ČR je podle EU příliš vysoký

Eva ZILIZIOVÁ, redaktorka:
Rozpočtový schodek České republiky je příliš vysoký, shodli se ministři financí Evropské unie v Lucemburku. Podle očekávání na něm rezortní kolegové Miroslava Kalouska schválili Evropskou komisí navržená doporučení, kterých by se mělo Česko držet. Zpravodaj při Evropské unii Vít Pohanka shrnuje, jaký recept Brusel české vládě posílá.

Vít POHANKA, redaktor:
V prvé řadě doporučuje, aby v příštím roce deficit nepřesáhl tři procenta. S tím už vládou schválený rozpočet počítá. Druhým doporučením je snížení schodku o tři čtvrtiny procentního bodu HDP v roce 2009. Tím třetím je, že by ve střednědobém horizontu, tedy v roce 2012, neměl být deficit českého rozpočtu vyšší než jedno procento. Ministr financí Kalousek už při nedávných návštěvách Bruselu dával jasně najevo, že s opatřeními ke snížení zadlužování státu souhlasí.

Eva ZILIZIOVÁ, redaktorka:
Podrobnosti o evropských doporučeních Česku uslyšíte v publicistické části Radiofóra.

Návštěva Mirka Topolánka ve Francii

Eva ZILIZIOVÁ, redaktorka:
Premiér Mirek Topolánek má druhý den své návštěvy Francie program ekonomického charakteru. Je v Toulouse. Tam si právě teď prohlíží montážní linku nového Airbusu A380. Podílí se české společnosti na výrobě tohoto obřího letounu? To už je otázka pro zpravodaje Českého rozhlasu Jana Šmída, který je přímo na místě. Dobrý večer.

Jan ŠMÍD, redaktor:
Hezký večer z Toulouse, ano podílejí se, některé naše společnosti dodávají konkurenty pro několik typů letadel. Airbus tedy včetně A380 pro nás je to prestižní záležitost. Právě letecký průmysl zažívá příznivé období, protože Airbus i Boeing mají letouny nové řady v podstatě vyprodány ještě před dokončením a nepřijímají další zakázky. Jedná se tedy o Airbus A380 a Boeing 787. Jen tak mimochodem do Toulous přiletěl Mirek Topolánek Airbusem A319 a stejný letoun dnes oficiálně přijímáme ve Kbelích. A ještě bych měl dodat, že náš premiér ještě navštívil jadernou elektrárnu, která ho zaujala především novými technologiemi. Česká republika by ráda s Francií spolupracovala i v této oblasti, nehledě na to, že právě energetická bezpečnost je jednou z priorit našeho předsednictví. Tolik z Toulous.

Nobelova cena za fyziku

Eva ZILIZIOVÁ, redaktorka:
Nobelův výbor uděluje tento týden nejprestižnější vědecká ocenění. Po fysiologii a lékařství jsme se dnes dozvěděli jména laureátů letošní Nobelovy ceny za fyziku. Vysloužili si ji Francouz Albertu Fertovi, Němec narozený v Plzni Peter Grünberg. Jejich objev přibližuje spolupracovník Radiožurnálu ve Stockholmu Tomáš Sniegoň.

Tomáš SNIEGOŇ, redaktor:
Byli oceněni za objev týkající se afektu mimořádně velkého magnetického odporu, jehož pomocí je možno stále zmenšovat a zefektivňovat například harddisky počítačů nebo digitálních přehrávačů hudby. Je to tedy objev, který pronikl do práce i domácnosti snad každého z nás. Stejný objev původně učinili nikoliv společně, ale každý zvlášť. Stalo se tak koncem osmdesátých let a po zhruba deseti letech začal být jejich vynález naplno využíván v praxi.

Eva ZILIZIOVÁ, redaktorka:
V nejbližších dnech se ještě dozvíme čerstvé nositele Nobelovy ceny za chemii, literaturu, ekonomii a mír.

Forum 2000 na Žofíně

Eva ZILIZIOVÁ, redaktorka:
Odpovědnost za budoucí vývoj světa mají prakticky všichni, politici podnikatelé i náboženští vůdci, v tomto duchu se nesly dvoudenní diskuse v pořadí už jedenácté konference Fora 2000 na pražském Žofíně. Do Česka se sjela řada osobností. Sledoval je redaktor Pavel Novák.

Pavel NOVÁK, redaktor:
Duchovní otec Fora 2000, exprezident Václav Havel připomněl nedávné potlačení pokojných protestů v Barmě a vyzval účastníky konference k podpisu petice k tamnímu vojenskému režimu.

Václav HAVEL, bývalý prezident České republiky:
Slyšíme, že v Barmě je klid. My, kteří jsme žili v komunistických zemích, dobře víme, že klid může znamenat klid hřbitova.

Pavel NOVÁK, redaktor:
Deklarace vyjadřuje sympatie signatářů s protestujícími a odsuzuje tvrdý zásah proti demonstrantům. Svůj podpis pod ni připojilo více než čtyři sta padesát účastníků fóra.

Zneužití státních dotací na regionální projekty

Eva ZILIZIOVÁ, redaktorka:
Ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek nepopírá, že státní dotace na některé regionální projekty mohly v minulosti provázet podvody. Podle něj je teď na policii, aby podezřelé projekty vyšetřila a ukázala na konkrétní viníky. Čunek tak reagoval na kritiku senátora Josefa Novotného. Ten kvůli některým konkrétním případům podal trestní oznámení. Kauzu sleduje kolega Pavel Otto, kterého vítám ve studiu.

Pavel OTTO, redaktor:
Senátor Novotný ze Sdružení nezávislých kandidátů například upozornil na zjevně předražený projekt lanového centra v Bystřici nad Pernštejnem, kde byl členem zastupitelstva. Soukromá stavební firma vykázala na fakturách tři miliony a osm set tisíc korun. To znamená, že od ministerstva získala jako dotaci téměř dva miliony. Novotný si ale nechal vypracovat několik odhadů, podle kterých bylo možné postavit bystřické centrum minimálně se čtyřnásobně nižšími náklady, tedy za necelý milion. Dotace by pak dosáhla ani ne pěti set tisíc. Ministr Čunek poznamenal, že tento případ řeší se senátorem už delší dobu a naprosto s ním v jeho kritice souhlasí. Podle Čunka jsou už vytipované i další podezřelé projekty. Snížíme tak procento možných podvodů, slibuje ministr.

Seznamovací pobyt rodin zaměněných holčiček

Eva ZILIZIOVÁ, redaktorka:
Rodiny zaměněných holčiček z třebíčské porodnice odjely dnes v poledne na seznamovací pobyt. Jsou v jednom rekreačním zařízení na Vysočině. Každá z maminek chce poznat své vlastní dítě. Jak bude seznamování obou rodin vypadat, to Českému rozhlasu popsala krajská zdravotní radová Věra Švarcová.

Věra ŠVARCOVÁ, krajská zdravotní radová:
Mým úkolem bylo pokračovat v tom započatém jednání z minulého týdne. Kdy jsme se s oběma rodinami domluvili na dvoudenním setkání poznávacím tak, aby tyto rodiny se mohly vzájemně poznat. Poznat zvyky dětí a rodinné zvyky.

Eva ZILIZIOVÁ, redaktorka:
Policie dnes získala výsledky testů DNA jednoho z manželských párů. Jsou shodné s testy soudními.

Spustit audio
autor: Eva Ziliziová