Radim Vizváry: Chceme rehabilitovat obor pantomimy
„Když se sednu do kavárny, tak velmi lehce rozpoznám charakter a náladu člověka,“ říká mim Radim Vizváry, když v rozhovoru s Vladimírem Krocem popisuje metodu tělesného mimu. Mimo jiné je jedním ze zakladatelů Mezinárodního festivalu pantomimy Mime Fest, který je za dveřmi. Na co všechno se diváci mohou těšit a jací umělci se na festivalu představí?
„Cílem festivalu je vytvoření tradice, navázání na mezinárodní festivaly, které u nás začal dělat pan Fialka. Chceme trošku rehabilitovat obor pantomimy,“ říká.
V Poličce a v Praze tak vystoupí soubory z Ekvádoru, Egypta, ale i Jižní a Severní Ameriky. „Nebude chybět Bolek Polívka, a Boris Hybner zahraje nejlepší gagy ze své kariéry,“ nastiňuje.
Bolek Polívka: Bavič v sobě musí mít kus bláznovství
V čem spočívá pantomimická nová vlna? „Snažíme se měnit dramaturgii, dělat celovečerní přestavení a zároveň tuto formu propojovat s jinými žánry pohybového divadla a tance,“ vysvětluje s tím, že cílem je oslovit mladou generaci.
On sám se k pantomimě dostal náhodou – jeho kolegyně z loutkového divadla Minor rozpoznala, že má pohybový talent, a proto mu podala přihlášku na HAMU na katedru pantomimy. „Přijali mne napoprvé, hned v prvním semestru jsem pochopil, že to byl můj osud,“ popisuje.
Jak je na tom česká současná pantomima? Co znamená tichá opera s pantomimou? A co všechno diváci uvidí na letošním Mime Festu? I to jste mohli slyšet ve Večerním Hostu Radiožurnálu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.