Psi mají 8 krevních skupin, pro první transfuzi ale shodu nepotřebují. Jak se hledá psí dárce krve?
Nejen lidé, ale i psi můžou darovat krev. Nejčastěji je podle veterinářů potřeba po úrazech, srážce s automobilem, při náhlé operaci nebo poruchách krvetvorby. Ideálními dárci jsou zdraví psi, kteří váží alespoň 20 kilogramů a je jim od dvou do osmi let. Registr dobrovolných psích dárců krve Červená tlapka funguje v Česku pět let. Aktuálně je v něm zapsáno takřka 1200 psů.
„Bylo to rychlé, krev odebrali a rovnou ji dostal Hagrid,“ vzpomíná majitelka tříletého křížence labradora Alexandra Skalická na krevní transfuzi, kterou musel její pes kvůli náhlému autoimunitnímu onemocnění krve podstoupit hned dvakrát.
„Jeho tělo přestalo produkovat červené krvinky. Napadalo to jeho imunitní systém, který se ho vlastně sám pokusil zabít,“ doplňuje.
Při první transfuzi dostal Hagrid krev psa blízké rodinné známé. Kvůli druhé transfuzi už majitelé hledali na radu veterináře v registru dobrovolných psích dárců. Protože nevěděli, kdy léky začnou účinkovat, raději jich oslovili více.
„Měli jsme připravený seznam dárců, kteří jsou ochotni nám pomoci. A harmonogram, kdo kdy v který den může, kdyby nám veterináři zavolali, že v pátek ráno bude potřeba transfuze, tak abychom věděli, že může pan a paní v Příbrami,“ popisuje Alexandra Skalická.
Celkem dostal Hagrid podle své majitelky skoro litr a půl krve. Transfuze mu spolu s úspěšnou léčbou zachránila život. „Nikdo za to nic nechtěl. Je vidět, že tohle dělají dobří lidé,“ usmívá se majitelka.
Jak se hledá dárce?
Transfuze krve jsou podle zvěrolékaře Pavla Berky dnes už běžnou součástí praxe i v menších ordinacích. Tady se dělají v akutních případech zpravidla několikrát do roka.
Systém vás naviguje. Zadáte si ‚Najít dárce‘, zvolíte PSČ a do jaké vzdálenosti mají hledat…“ ukazuje veterinář vyhledávání vhodných dárců na webových stránkách Červené tlapky. „Potencionální dárci dostanou informaci e-mailem nebo esemeskou a zpětně se nám ozývají, kdy by byli ochotni přijet a darovat.“
Když dárce na odběr přijde, veterinář ho nejprve důkladně vyšetří. „Provedeme u něj vyšetření krve, krevní obraz. Vyzvídáme z anamnézy vakcinaci, u fen březost a tak dále,“ upřesňuje Pavel Berka parametry vhodného dárce.
K odběru krve veterinář využívá transportní vak podobný plastovému sáčku pro podání infuze. Krev se do něj odebírá buď z tlapky, nebo z krku.
Jednodušší než u člověka
Doposud bylo podle veterinářky Alžběty Kučerové objeveno u psů 8 hlavních krevních skupin a až 20 podskupin. Při první transfuzi se ale krevní skupina zjišťovat nemusí, protože u psů k reakci na rozdíl od člověka nedochází.
„Těsně předtím, než provedeme transfuzi, uděláme test. Pod obyčejný mikroskop si dáme kapičku krve dárce a vedle kapičku od příjemce. Smícháme je a sledujeme, jestli v krvi nedochází ke shlukování, což by indikovalo, že by tam mohl být problém,“ popisuje Pavel Berka s tím, že riziko případných komplikací roste s každou další transfuzí. Pokud je potřeba, je tedy důležité už krevní skupinu znát.
Čtěte také
Náročný není odběr krve ani pro dárce, z ordinace odchází po svých. „Pouze kdyby to byl pes aktivní – pracovní nebo sportovní, tak doporučíme dva tři týdny rekonvalescence, aby neměl tak výraznou fyzickou zátěž a tělo bylo schopné regenerovat,“ dodává zvěrolékař.
Některé větší veterinární kliniky u nás psí krev preventivně skladují v lednici. Její trvanlivost je ale maximálně měsíc.
Jak vznikla databáze psích dárců krve Červená tlapka? Poslechněte si rozhovor s její zakladatelkou Alicí Bílou v záznamu celého Magazínu Experiment.
Související
-
Magazín Experiment: Pražský hrad chce zářit zdravě a šetrně. Jak na to? A můžou psi darovat krev?
Pražský hrad bude mít po 30 letech nové venkovní osvětlení. Kdy přesně a co a proč se změní?
-
Převychovat se dá každý baskervil. Nutná je k tomu ale komunikace a škola hrou, radí cvičitelka psů
Psi k ní chodí na převýchovu. Pomocí her se učí, že pravidla ze psí školy platí i u nich doma a ve světě. Co je ve výchově psa nejdůležitější? A jak se dá vychovávat hrou?
-
V Kopřivnici cvičí psy na vyhledávání rakoviny. Uspět může...
Možná i váš pes nebo třeba voříšek od sousedů může diagnostikovat rakovinu dřív než lékařské přístroje. Dokázat se to snaží výzkumníci v Kopřivnici. Dvakrát do týdn...