První dávky vakcíny proti koronaviru by mohly do Česka dorazit na konci roku, očkovací strategie ale stále chybí
Vakcíny vyvinuté společností Pfizer a BioNTech by do Česka měly dorazit v kufřících se suchým ledem. Speciální přepravní kontejnery vědci vyrobili na míru, protože očkovací látka se může převážet jen při teplotě minus 70 stupňů Celsia. Jak chce ministerstvo řešit problém s uskladněním?
Čtěte také
Vakcíny se normálně skladují při teplotách zhruba od 2 do 8 stupňů. To znamená, že je distributor rozváží do lednic v lékárnách nebo ordinacích praktických lékařů. Na hluboce zmražené vakcíny ale nejsou vybavené ani nemocnice.
Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv by v jednom takovém kufříku mělo být 1000 až 5000 očkovacích dávek. Vydrží v něm deset dní a po otevření dalších pět dní v normální lednici. To je ale mnohem kratší doba než u ostatních vakcín. Proto je potřeba mít detailně připravenou očkovací strategii.
Plán připravujeme, uklidňuje ministerstvo
Ministerstvo zdravotnictví ale finální strategii ještě připravenou nemá. Podle předsedkyně České vakcinologické společnosti by si měli všichni dohromady sednout a vysvětlit si, kolik lidí se bude očkovat, protože je to poměrně velký objem populace.
Samotné ministerstvo na dotaz Radiožurnálu odpovědělo, že o podmínkách distribuce a skladování jedná. Do Česka chce v příštích měsících přivézt minimálně pět milionů vakcín.
Vakcína od vývojářů společností Pfizer a BioNTech představuje nejvyšší stupeň třetí generace očkovacích látek. Obsahuje genetickou informaci, ne samotný virus, který se může množit. Na základě genetické informace se v organismu tvoří důležitá antigenní součást koronaviru, která umí stimulovat imunitní systém. Účinnost této konkrétní vakcíny by podle dosavadních testů měla být až 90 procent.
Související
-
Praktickým lékařům se tenčí zásoby vakcín proti chřipce. Horší se dostupnost ordinací na Zlínsku
Podle předsedy Sdružení praktických lékařů Petra Šonky se zatím ordinace ve svém fungování zvládají vzájemně zastupovat i sdílet docházející vakcíny proti chřipce.
-
Na vakcínu proti covidu-19 čeká celý svět. Ve 3. fázi klinických testů je několik firem
Vědecké týmy po celém světě se snaží vyvinout očkovací látku proti novému typu koronaviru. V jaké fázi je vývoj jednotlivých vakcín?
-
Chřipka je stejně nebezpečná jako covid, varuje lékař. Kdo bude mít letos nárok na vakcínu?
„U toho, kdo je očkován proti chřipce, se nemusí řešit, zda má chřipku nebo covid,“ vyzvihuje předseda Sdružení praktických lékařů Petra Šonka.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://radiozurnal.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://radiozurnal.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.