Proces s Rudolfem Slánským

Den první: zahájení procesu a výslech Rudolfa Slánského

183 magnetických pásek a přes 60 hodin zvuku. To je záznam osmidenního politického procesu s Rudolfem Slánským, který proběhl na začátku 50. let. Český rozhlas ho zdigitalizoval. Nyní si můžete poslechnout záznam z prvního dne. Nahrávky jsou seřazeny tak, jak proces probíhal.

Poslechněte si poslední část procesu:

Proces s protistátním spikleneckým centrem Rudolfa Slánského

Proces s „protistátním spikleneckým centrem Rudolfa Slánského“: jedenáct špagátů a tři doživotí

Rudolf Slánský

Přes čtvrt milionu lidí bylo v letech 1948 až 1989 v Československu odsouzeno v politických procesech. Popraveno jich bylo 241. Mimořádnou úlohu sehrály takzvané monstrprocesy, velká divadla pro miliony diváků, čtenářů a posluchačů. Jedním z nich byl i proces s „protistátním spikleneckým centrem Rudolfa Slánského“ v listopadu 1952.

Slánský byl československý politik a dlouholetý člen Ústředního výboru Komunistické strany Československa. V letech 1945 až 1951 byl generálním tajemníkem ÚV KSČ. Odsouzen byl během takzvaného monstrprocesu, který probíhal v listopadu 1952. Následně byl popraven.

Vyšetřovatelé proti Slánskému v roce 1951 shromáždili velké množství výpovědí a čekali na záminku k zatčení. Přišla téhož roku v listopadu v podobě nabídky v dopisu k emigraci na Západ.

Sovětští poradci prohlásili, že adresátem dopisu je Rudolf Slánský. Zvací dopis údajně mířil k Slánskému přes Herberta Kauderse, příslušníka americké tajné služby. Případ s dopisem není dodnes zcela jasný.

V procesu byli dále obžalováni a odsouzeni: Bedřich Geminder, Ludvík Frejka, Josef Frank, Vladimír Clementis, Bedřich Reicin, Karel Šváb, Artur London, Vavro Hajdů, Evžen Löbl, Rudolf Margolius, Otto Fischl, Otto Šling a André Simone. Všichni byli členové strany a podíleli na fungování vládního aparátu.

Po stopách ztracené nahrávky

Ještě nedávno byl celý záznam spolu ztracen. Před několika měsíci byl objeven ve zkrachovalé továrně v Panenských Břežanech. 

Proč právě tam? V roce 1962 pásy s nahrávkou zmizely z Archivu Českého rozhlasu. Tehdy se začaly otevírat a přešetřovat staré procesy. Pásy byly proto odvezeny neznámo kam, protože hrozilo nebezpečí, že bude zpochybněn i Slánského proces... Nějakou dobu nejspíš ležely na ministerstvu vnitra, odkud se vytratily už krátce po sametové revoluci a znovu se objevily až nedávno právě ve zkrachovalé továrně.

Digitalizace proběhla ve spolupráci s Národním archivem, který je vlastníkem dochovaných magnetofonových pásů.

Podobně Český rozhlas letos přinesl také další záznamy procesů z padesátých let a nově nalezený projev Tomáše Garrigua Masaryka z roku 1931. Všechny archiválie jsou na webu Radiožurnálu stále k dispozici.

autor: had
Spustit audio

Související