Proces se Slánským, den druhý: výslech Bedřicha Gemindera a Vladimíra Clementise

1. listopad 2023, aktualizováno

183 magnetických pásek a přes 60 hodin zvuku. To je záznam osmidenního politického procesu s Rudolfem Slánským, který proběhl na začátku 50. let. Český rozhlas ho zdigitalizoval. Nyní si můžete poslechnout záznam z druhého dne. Nahrávky jsou seřazeny tak, jak proces probíhal.

Poslechněte si další části procesu:

„Proces s protistátním spikleneckým centrem Rudolfa Slánského“

Slánský byl československý politik a dlouholetý člen Ústředního výboru Komunistické strany Československa. V letech 1945 až 1951 byl generálním tajemníkem ÚV KSČ. Odsouzen byl během takzvaného monstrprocesu, který probíhal v listopadu 1952. Následně byl popraven.

Kdo byl Bedřich Geminder?

Ve 30. letech 20. století působil v Moskvě jako novinář, propagandista a výrobce dezinformací. Byl obviněn z vlastizrady a vyzvědačství a odsouzen k trestu smrti.

Kdo byl Vladimír Clementis?

Slovenský komunistický politik, publicista a diplomat. Byl obviněn ze slovenského buržoazního nacionalismu a odsouzen k trestu smrti.

V procesu byli dále obžalováni a odsouzeni: Ludvík Frejka, Josef Frank, Bedřich Reicin, Karel Šváb, Artur London, Vavro Hajdů, Evžen Löbl, Rudolf Margolius, Otto Fischl, Otto Šling a André Simone. Všichni byli členové strany a podíleli se na fungování vládního aparátu.

Na nahrávkách vystupují jako svědkové Pavel Reiman, Evžen Klinger, Jaroslav Jirčík, Laco Novomeský a Ivan Horváth.

Po stopách ztracené nahrávky

Ještě nedávno byl celý záznam ztracen. Před několika měsíci byl objeven ve zkrachovalé továrně v Panenských Břežanech.

Proč právě tam? V roce 1962 pásy s nahrávkou zmizely z Archivu Českého rozhlasu. Tehdy se začaly otevírat a přešetřovat staré procesy. Pásy byly proto odvezeny neznámo kam, protože hrozilo nebezpečí, že bude zpochybněn i Slánského proces... Nějakou dobu nejspíš ležely na ministerstvu vnitra, odkud se vytratily už krátce po sametové revoluci a znovu se objevily až nedávno právě ve zkrachovalé továrně.

autor: mga
Spustit audio

Související