Problémový zaměstnanec státního podniki Lesy ČR

21. září 2007
Pod kůži

Ve státním podniku Lesy České republiky pracuje na vysokém postu člověk, na kterého se valí problémy z předchozích aktivit. A o kom je řeč? O šéfovi odboru informačních a komunikačních technologií Lesů Martinu Jiránkovi. Pražská stavební společnost ho zažalovala proto, že ji měl připravit o jeden a půl milionu korun. Jiránek to ale odmítá, Česká televize předčasem upozornila na jiný Jiránkův problém. Soudní exekutor mu obstavil mzdu, protože dluží zahraniční společnosti přes pět milionů korun. Vedení společnosti se ale za Jiránka postavilo. O aktuální žalobě ale dosud nevědělo.

Jan HRBÁČEK:
Příběh, který vyvrcholil aktuální žalobou, začíná v polovině roku 2005 a točí se okolo provize za stavební zakázku. Pražská stavební firma AVERS se s prostředníkem Martinem Jiránkem domlouvá na zakázce v hodnotě šedesáti milionů korun. Součástí dohody měla být i provize ve výši šest milionů korun pro prostředníky. Poté, co proběhlo několik jednání, majitel stavební společnosti nabyl dojmu, že je dohoda o provedení stavby těsně před podpisem, proto vyhověl žádosti prostředníků a vyplatil jim dvoumilionovou zálohu z šestimilionové provize. Obchod nakonec nevyšel. Ve světě byznysu je běžným zvykem zálohu z neuskutečněné transakce vracet a firma proto logicky žádala svoje peníze zpět. To se ale dodneška nestalo. Na účet společnosti AVERS se vrátilo po urgencích pouze půl milionu korun. Společnost proto podala trestní oznámení. To ale policie i státní zástupce odložili. Jednatel poškozené firmy AVERS Josef Koška vnímá postup vyšetřovacích orgánů jako velmi liknavý.

Josef KOŠKA, jednatel stavební společnosti AVERS:
Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1 sdělilo, že na tom neshledává nic špatného a že věc je uložena k ledu. A tím to pro nás skončilo, nebo pro ně. My se samozřejmě chceme bránit, protože považuju, že ta záležitost je absolutně nedotažená ze strany policie aspoň a cítíme se tedy bejt nějakým způsobem poškozeni.

Jan HRBÁČEK:
Společnost AVERS proto podala v srpnu na Martina Jiránka žalobu.

Josef KOŠKA, jednatel stavební společnosti AVERS:
My jsme se nedočkali, že jo, žaloby jsme podávali. Nejdřív jsme několikrát volali panu Jiránkovi. Absolutně to bylo bezvýsledný. S mojí kolegyní právnickou jsme měli snahu se s ním kontaktovat, aby veškerý ty peníze šly nazpátek. Pravděpodobně pan Jiránek se snaží celé té kauze nějak vyhnout. Snažíme se tedy bránit tak, že vlastně jsme celou záležitost podali na městský soud, kde se snažíme domoct svého práva.

Jan HRBÁČEK:
Podotýká majitel poškozené společnosti s tím, že se jeho firma snažila pana Jiránka několikrát písemně kontaktovat. Pošta ale veškerou korespondenci vracela s tím, že se adresát odstěhoval. Rádio Česko proto dnešního vysokého manažera Lesů České republiky Martina Jiránka požádalo o vysvětlení.

Martin JIRÁNEK, ředitel odboru informačních a komunikačních technologií, Lesy ČR:
Je to na delší povídání. Kdybych to měl říct velmi stručně, tak majitelé společnosti AVERS jsou mí přátelé. Splnil jsem to, co ode mě požadovali. Peníze jsem vzal do úschovy a podle jejich pokynů jsem je předal dál. To je v podstatě všechno. Neměl jsem z toho výdělek jediné koruny, měl jsem s tím jenom problémy a snažil jsem se jim pomoct. Takže celá záležitost vyzněla zcela absurdně.

Jan HRBÁČEK:
Martin Jiránek tedy tvrdí, že peníze předal dál. komu? Podle jeho slov dvěma plzeňským lobbyistům Aleši Konečnému a Romanu Bujakovskimu. Podotýká, že to byli právě oni, kdo se zakázkou a požadavkem na šestimilionovou provizi za její realizaci přišli. Z místopřísežného prohlášení Martina Jiránka pro finanční úřad, které má Rádio Česko k dispozici, vyplývá, že stavební společnost AVERS se měla s oběma plzeňskými lobbyisty údajně počase dohodnout na tom, že se provize ze stavební zakázky sníží z šesti milionů na jeden a půl milionu korun. A Martin Jiránek říká, že právě zmiňovaných jeden a půl milionu od stavební firmy předal koncem ledna 2006 plzeňským podnikatelům v pražské restauraci V kolkovně.

Martin JIRÁNEK, ředitel odboru informačních a komunikačních technologií, Lesy ČR:
Ty skončily u jejich obchodních partnerů, což byli především pan Aleš Konečný a jeho společník Roman Bujakovski. S nimi oba oni jednali a těm peníze byly předány. Kam šly dál, nevím.

Jan HRBÁČEK:
Rádio Česko se proto snažilo oba lobbyisty sehnat. Roman Bujakovski ale nezvedal svůj mobilní telefon, s Alešem Konečným se nám po několika dnech spojit podařilo. Lobbyista Konečný odmítl s inkriminovanou zakázkou jakoukoliv spojitost. Svoje vyjádření ale nechtěl nahrát. Můžeme citovat pouze následující sdělení:

redaktor /citace lobbyisty Aleše Konečného/:
"Nemám s tou záležitostí nic společného a v podstatě nemám, co bych k tomu dodal, nebo řekl."

Jan HRBÁČEK:
Jak už jsme uvedli na počátku, žaloba na Martina Jiránka není první problém, kterému po nástupu do státního podniku Lesy České republiky čelí. Česká televize předčasem uvedla, že mu exekutor obstavil plat za to, že jedné zahraniční firmě dluží přes pět milionů korun. Vedení Lesů se za Jiránka postavilo. Považuje to za osobní záležitost, která není v rozporu s tím, že se podílí na vypisování mnohamilionových veřejných soutěží. Martin Jiránek říká, že se v minulosti stal obětí podvodu a jeho firma se tak dostala do konkurzu a své závazky vyplývající z konkurzu prý poctivě splácí.

Martin JIRÁNEK, ředitel odboru informačních a komunikačních technologií, Lesy ČR:
Exekuce je považovaná v tomto kontextu jako něco nového a nepěkného, přičemž si myslím, že ten, kdo exekuci neplatí, asi si zaslouží kritiku, ale ten, kdo exekuci řádně platí a plní to, co je mu předepsáno, tak se chová tak jako ten, kdo platí alimenty, hypotéku nebo splácí cokoliv jiného, co mu prostě stát prostřednictvím soudu vyměřil.

Hanka SHÁNĚLOVÁ, moderátorka:
Další takové informace k reportáži Jana Hrbáčka najdete na stránkách www.radiocesko.cz.

Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je NEWTON I.T., s.r.o. Texty neprocházejí korekturou.

autor: hrb
Spustit audio

Více z pořadu