Pro vysoké školství je potřeba získat extra miliardy navíc, je podfinancované, uznává Wildová z ministerstva

3. červen 2024

Akademici chtějí znovu upozornit na podfinancování vysokého školství. Kromě humanitních a sociálně-vědních oborů se k protestu tentokrát připojí i zástupci lékařských, přírodovědeckých nebo technických fakult. „Pan ministr slíbil vyjednávání s vládou na příští rok o navýšení šest miliard na vzdělávací činnost, rádi bychom dosáhli i navýšení financí na vědu a výzkum,“ říká vrchní ředitelka sekce vysokého školství, vědy a výzkumu ministerstva školství Radka Wildová.

Ministr školství Bek mluvil dříve o tom, že vysoké školy neumějí s penězi, které od státu dostanou, dobře hospodařit. Nebo že se dostatečně nesnaží získávat peníze vědeckou činností z grantů. Potvrdilo se to? Poslechněte si celý rozhovor. 

autoři: Petr Král , prh
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.