Pro vysoké školství je potřeba získat extra miliardy navíc, je podfinancované, uznává Wildová z ministerstva
Akademici chtějí znovu upozornit na podfinancování vysokého školství. Kromě humanitních a sociálně-vědních oborů se k protestu tentokrát připojí i zástupci lékařských, přírodovědeckých nebo technických fakult. „Pan ministr slíbil vyjednávání s vládou na příští rok o navýšení šest miliard na vzdělávací činnost, rádi bychom dosáhli i navýšení financí na vědu a výzkum,“ říká vrchní ředitelka sekce vysokého školství, vědy a výzkumu ministerstva školství Radka Wildová.
Ministr školství Bek mluvil dříve o tom, že vysoké školy neumějí s penězi, které od státu dostanou, dobře hospodařit. Nebo že se dostatečně nesnaží získávat peníze vědeckou činností z grantů. Potvrdilo se to? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
Rektorka UK: Vysoké školy v Česku jsou značně podfinancované. Ztrácíme nejlepší akademiky
Jak by mělo být optimálně nastaveno financování vysokých škol? Proč chce vláda z rozpočtu školství oproti letošku příštím roce ubrat skoro 30 miliard korun?
-
Děkan VŠE: Téma predátorských časopisů je vážné. Zdaleka ale nedosahuje prohřešku typu plagiátorství
Proč někteří čeští vědci publikovali články v tzv. predátorských časopisech? Je to stále aktuální, nebo už jejich popularita v Česku klesla? A jak podvodné médium poznat?
-
Apolena Rychlíková: Ministryni pro vědu, výzkum a inovace Česko potřebuje. Musí mít podporu vlády
Helena Langšádlová končí jako ministryně pro vědu, výzkum a inovace. Bývalá místopředsedkyně TOP 09, zastupitelka Středočeského kraje a starostka Černošic podala demisi.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.