Případů rakoviny přibývá. Důležité je vyvážit práci a odpočinek, radí předsedkyně České onkologické společnosti
Přes půl milionu lidí v Česku trpělo nebo trpí nějakým nádorovým onemocněním, přitom lidí bojujících s rakovinou přibývá. Roli hraje genetický podklad, poruchy obranyschopnosti i styl života.
Styl života, to je nejen způsob stravování, ale také psychická zátěž. „Lidé by měli vyvažovat práci, odpočinek a sportovní aktivity,“ připomíná Jana Prausová, předsedkyně České onkologické společnosti.
Zapomínat by se nemělo především na prevenci. „Češi nebyli zvyklí se o sebe starat a aktivně myslet na své zdraví,“ uvažuje Jana Prausová nad důvody faktu, že se lidé v Česku dostávají k lékařům až s pokročilými stádii rakoviny. „Lidé by měli přemýšlet o tom, jak se cítí, měli by chodit na preventivní prohlídky,“ zdůrazňuje.
V 90. letech, kdy nastal boom podnikání, přibylo hodně mladých pacientů, kteří přeháněli pracovní aktivitu. Až to vyústilo v závažné onemocnění.
Rakovina vyvolává v lidech strach. Ale, jak Jana Prausová v rozhovoru s moderátorkou Karolínou Koubovou připomíná, pokrok v onkologii je obrovský. „Za 35 let praxe mám spoustu pacientů od prvopočátků. Žijí, jsou zdraví a v pohodě,“ uvádí příklady pacientů, kteří nad rakovinou zvítězili.
Celý rozhovor si kdykoliv poslechněte v našem iRadiu nebo kliknutím na odkaz přímo v tomto článku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Ze světa lesních samot
Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.