Principál Horníček o novém cirkusu: Vymýšlet představení je hra. Budeme pracovat i s koňmi

20. srpen 2019

S kolegou vyhrál před lety televizní talentovou soutěž. Petr Horníček je akrobat a působí také jako principál Losers Cirque Company. Právě s ní chystá páteční premiéru na Letní Letnou. Jak se silový akrobat učí estetice nového cirkusu? Ptala se Lucie Výborná.

Čtěte také

Vyhrál s kamarádem první ročník soutěže Československo má talent. V pátek představí akrobat a principál Petr Horníček s Losers Cirque Company na festivalu Letní Letná nové představení s názvem Heroes, kde působí také český mim Radim Vizváry.

Hrdinové

V novém představení se spojuje pantomima a akrobacie. Účinkující budou vyprávět příběh o tom, co se odehrává v hlavě člověka, který je v kómatu. „Jsou to takové obrazy o tom, co se mu zdá, co prožívá… Jednou větou bych řekl, že je to boj o přežití,“ popisuje akrobat děj premiérového představení.

Losers Cirque Company je projekt společnosti United Arts Petra Horníčka a Zdeňka Moravce. Stálý tým herců, tanečníků a akrobatů si zve ke spolupráci další etablované umělce z různých oborů a společně připravují jedinečné projekty.

S mimem Radimem Vizvárem, který roku 2016 obdržel cenu Thálie, nespolupracuje Horníček poprvé, jde o jejich čtvrtý společní projekt: „Je to o vzájemných sympatiích a takové té energii, kdy když se potkáte poprvé, tak se okamžitě napojíte.“

Trénovat a učit se

Na vítězství v prvním ročníku talentové soutěže reagoval Petr Horníček i jeho kamarád překvapeně: „My jsme byli kluci ze Sokola a jenom jsme celý život trénovali.“ Pro oba to byl velký zvrat a rozhodovali se, jestli zůstanou u staré práce, nebo zda zkusí divadlo.

A jaká je hlavní motivace akrobatů? „Většina z nás jsme bývalí sportovci. Sport je trochu jako droga. Máte potřebu se potom hýbat celý život. S novým cirkusem je to stejně. Když si navyknete na pohyb a baví vás něco se naučit, tak je to takový motor, který vás žene.“

Kolik času musí trénovat? A nachází mezi mladými umělci dříče ochotné hodiny makat? Poslechněte si celý rozhovor.

autoři: Lucie Výborná , kpk