Přidejte se k výzvě Suchej únor. Adiktologové slibují více energie a kvalitnější spánek
S prvním únorovým dnem začíná kampaň Suchej únor. Motivuje k tomu, zkusit na měsíc úplně vynechat alkohol. Loni se zapojilo zhruba půl milionu dospělých v Česku.
Lepší kondice, dobrý pocit z toho, že člověk výzvu zvládne, ale taky úspora peněz – to jsou podle ředitele kampaně Petra Freimanna výhody, které účastníci po měsíci bez alkoholu popisují nejčastěji. „Zpravidla mají víc energie, lepší spánek a zhruba třetina z nich i zhubne,“ vyjmenovává nejčastější pozitiva.
Za hranicí rizikového pití se u nás pohybuje přes milion lidí. Podle poslední srovnávací studie Světové zdravotnické organizace připadá na jednoho obyvatele Česka staršího patnácti let skoro čtrnáct a půl litru čistého alkoholu za rok.
Třetí na světě
„Je to třetí nejvyšší spotřeba na světě. Blízko nám jsou Irové a Němci,“ doplňuje Ladislav Csémy, který se v Národním ústavu duševního zdraví věnuje závislostem.
Čtěte také
Studie podle Csémyho zatím ukazují, že pandemie koronaviru a s ní spojená opatření – třeba uzavřené restaurace a bary – mají na spotřebu alkoholu dvojí efekt. U umírněných konzumentů se spotřeba spíš snižuje. Naopak lidé, kteří už dřív pili nadměrně a rizikově, vypijí alkoholu ještě víc.
Jarní průzkum Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR ukázal, že během nouzového stavu začalo víc pít alkohol 18 % Čechů, nejvíce ve věku 27 až 35 let.
Související
-
Suchej únor už není jen pro muže. Ke kampani se přidávají i ženy
Otestuje si svůj vztah k alkoholu, vyzývá ředitel Ligy otevřených mužů Josef Petr. Suchej únor má motivovat k tomu, aby si lidé vyzkoušeli, jak vypadá měsíc abstinence.
-
Začíná Suchej únor. Iniciativa nemusí pomoci jen alkoholikům, říká adiktolog
Iniciativa Suchej únor – měsíc nezávislosti chce motivovat Čechy, aby si zkusili během nejkratšího měsíce v roce nevypít ani kapku alkoholu.