Příběhy českých hradů a zámků

Hrad Grabštejn rodu Clam-Gallasů symbolizuje papoušek Kristián

Noblesa severních Čech se jmenuje celoroční projekt Národního památkového ústavu, který se věnuje významnému šlechtickému rodu Clam-Gallasů. Hrad Grabštejn na Liberecku je jedním ze sídel, které rod vlastnil. Návštěvníky čekají nové prohlídkové okruhy. Děti s hrabětem Kristiánem, jeho ženou Josefínou a jejich pěti dětmi seznámí plyšový maskot hradu, papoušek.

Průvodkyně Jaroslava Neumannová drží v ruce papouška Kristiána. Ten byl domácím miláčkem hradního pána Kristiána Kryštofa Clam-Gallase a jeho ženy Josefíny. Ve stejné renesanční hale se zapisují návštěvníci, aby mohli procházet hradními komnatami. Listina se podepisuje brkem a ověřuje ji úředník.

Hrad Grabštejn povstal z ruiny jako Fénix z popela. Přežil i požáry, zdecimovalo ho až znárodnění

Kaple sv. Barbory

Poblíž dnešního trojzemí Čech, Německa a Polska stojí od půlky 13. století původně gotický hrad Grabštejn. I když několikrát vyhořel, v ruinu se proměnil až ve 20. století. 

Návštěvníci se na místě dozvědí, jak se úřednice a paní hraběnky za Clam-Gallasů oblékaly. Jsou tu připravené i kostýmy pro děti. „Holčičky dostanou šaty z počátku 19. století, pro chlapce je připraven kabátek cylindr a hůlčička. Mohou si zkusit, jaké je být oblečený jako hrabě nebo hraběnka,“ vysvětluje průvodkyně.

Prohlídku provází papoušek. Celá je věnovaná rodině Clam-Gallasů: „Děti se budou pohybovat v době hraběte Kristiána Kryštofa Clam-Gallase a jeho ženy, hraběnky Josefíny, která ve své době učarovala i Ludwigu van Beethovenovi. Měli pět dětí a v jejich dětství se prohlídka odehrává,“  vysvětluje kastelánka Iva Bártová.

Hrad Grabštejn na Liberecku rozšířil základní prohlídkovou trasu. Návštěvníci si mohou nově prohlédnout také vrchnostenskou kancelář, pokoj vrchnostenského úředníka nebo takzvaný zámecký pokoj

Ve velkém sále je dřevěná skládačka, která připomíná parkety. Z ní se skládá papoušek. V horním patře si návštěvníci prohlédnou salon a pokoj hraběnky Josefíny, kde mohou hledat hudební nástroje a předvádět pantomimou, jak se na ně hraje. V poslední místnosti se pak hledají papoušci.

Ve vojenském prostoru na velkém nádvoří se nachází hrob papouška Kristiána. Náhrobek je přímo v podhradí a dá se z něj vyčíst, že papoušek zemřel 30. října 1830. Je také zobrazen na velkoformátovém obrazu v rokokovém salonu. Papoušek je vizuálním prvkem letošního Clam-Gallasovského roku. Na první prohlídky se mohou návštěvníci vydat už 13. dubna u příležitosti mezinárodního dne památek.

autoři: Eva Malá ,
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.