Při půjčení motorky pozor na smlouvu!

23. červen 2011
Motožurnál , Motožurnál

Doba dovolených začala. Možná se chystáte na jih k moři a možná přemýšlíte o tom, že byste si letos půjčili motorku nebo skútr a prozkoumali okolí. Hlavně ve středomořských letoviscích jsou půjčovny motorek na každém rohu. Některé jsou seriózní, v jiných není opatrnosti nikdy nazbyt.

Na rozdíl od zapůjčení auta je pronájem motorky nebo skútru ve středozemních letoviscích snazší a není třeba se nějak zvlášť připravovat už doma. Podle Jana Papeže z Asociace cestovních kanceláří vše můžete zařídit na místě. „Doporučuji, abyste tyto věci řešili až na místě. Vyjednejte si cenu, která se většinou dá velmi dobře usmlouvat – záleží totiž na tom, jak se sezóna vyvíjí. Pokud mají dostatek klientů, ceny rostou, ale v opačném případě můžete získat mnoho různých slev.“

Ceny se pohybují v hlavní sezóně od 15 eur za malý skútr na den až po 120 eur za velkou motorku. Pozor si dejte na podezřele nízké ceny – to může být předzvěst neseriózního jednání půjčovny. Varovat by vás mohlo také vyžadování pasu jako záruky nebo nesrozumitelná a nepřeložená smlouva. Právě na smlouvu si dejte velký pozor.

„Může se stát, že smlouvě nebudete rozumět a můžete se v ní upsat k něčemu, co následně může mít fatální důsledky pro vaši peněženku. Například po vás mohou chtít zaplatit spoluúčast za poškození stroje, a dokonce i za věci, které byly poškozeny při zapůjčení vozu nebo motorky. Smlouva také může obsahovat mnoho kliček, které znamenají výjimky z určitých pojistek a tak dále.“

Řidičák na malý skútr po vás nikdo chtít nebude. Na větší motorky je však potřeba. V Evropě, ale třeba i v Thajsku stačí český řidičák, mezinárodní nepotřebujete. Samozřejmostí by mělo být sjednané úrazové připojištění a vyplatí se i pojištění za škodu způsobenou jiné osobě. „Jsou země, kde se dopravní nehoda řeší tak, že oba účastníci jdou do vězení a teprve soud rozhoduje o viníkovi. Pokud tedy nemáte na kauci, nedostanete se ven. Proti těmto situacím se můžete ochránit právě pojištěním, které obsahuje právní služby i kauci.“

A ještě jedna věc. I když to tak na jihu mnohdy nevypadá, i tam platí dopravní předpisy a je moudré je dodržovat. „Jestliže všichni okolo vás budou jezdit bez helmy, ale v místních pravidlech silničního provozu bude existovat předpis, že je helma povinná, doporučuji tyto předpisy dodržovat, protože policie všude na světě pokládá cizince za lákavý terč. Druhá věc je, že chráníte vlastní zdraví. Většina klientů, se kterými přicházíme do styku, to řeší tak, že pokud dopředu vědí, že si budou motorku půjčovat, berou si s sebou vlastní helmu,“ říká Jan Papež.

autor: bob
Spustit audio