Převod vepřína v Letech na stát platí, rozhodl soud. Zrušil ale rozhodnutí valné hromady

18. duben 2018
Zprávy

Českobudějovický soud zrušil rozhodnutí valné hromady společnosti AGPI z loňského července o záměru na převod vepřína v Letech na Písecku na stát. Převod však platí, rozhodla o něm až valná hromada, která se konala následně loni v prosinci. Převod zpochybnil malý akcionář firmy Agpi Petr Vrba, který kvůli tomu podal žalobu. Stát firmě zaplatí za převod vepřína 450 milionů Kč. Středeční rozhodnutí krajského soudu není pravomocné.

Právní zástupce žalobce Petr Uklein ve středu u soudu poukazoval na to, že pozvánka na červencovou valnou hromadu vykazovala některé formální nedostatky. "Proběhla další valná hromada, která to (převod) schválila, tak středeční rozhodnutí soudu nemá žádné důsledky," řekl novinářům po verdiktu soudu právní zástupce společnosti AGPI Milan Frišman.

Uklein uvedl, že Vrba podal žalobu i proti zmíněné prosincové valné hromadě, kterou akcionáři rozhodli o prodeji vepřína státu. „Nelze teď předjímat, co se stane. Počkejme, jak se věc bude vyvíjet,“ uvedl ve středu Uklein.

Stát firmě Agpi zaplatil již 80 procent z 450 milionů korun. Vepřín v Letech na Písecku stojí poblíž místa, kde býval romský koncentrační tábor. Areál převzali začátkem dubna zástupci Muzea romské kultury.

Podle ředitelky muzea Jany Horváthové bude vepřín do konce roku zbourán, demolice vyjde odhadem na 110 milionů Kč. Na místě vznikne památník romského holokaustu. Na jeho stavbu chce přispět Norsko milionem eur (asi 25 milionů Kč). Vepřín o rozloze 7,1 hektaru se stavěl od roku 1972. O výkupu a vzniku pietního místa se mluvilo přes 20 let.

autor: ČTK
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.