Prevence zachraňuje životy. V Brně vzniká nový pavilon, pomoct by mohl desetitisícům lidí ročně
Česko patří mezi země s dobře fungujícími screeningovými programy onkologických onemocnění. Vyplývá to z hodnocení analytiků britského časopisu The Economist. Prevence je při léčbě zhoubných nádorů zásadní. A tuzemští odborníci se ji neustále snaží zlepšovat.
Milana Šachlová, primářka gastroenterologického oddělení z Masarykova onkologického ústavu v Brně, právě provádí kolonoskopii. Během pár desítek minut poznává, že pacient rakovinu nemá. Zhoubné nádory tlustého střeva a konečníku patří v Česku mezi nejčastější, ročně jich doktoři diagnostikují přibližně 7700. Řadě problémů se dá přitom předejít.
„Nejdříve se objeví polyp, ten roste, pak vznikne malý, nejprve nezhoubný nádorek, prodělává přeměnu… Může to trvat šest až osm let, takže máme poměrně dlouhou dobu na to, abychom polyp našli, odstranili a k rakovině nedojde.“
Na screeningové vyšetření tlustého střeva a konečníku má bezplatně nárok každý, komu je přes 50 let. Kromě kolonoskopie je možné podstoupit i testy, které zjišťují krvácení do stolice. „A máme grant s Masarykovou univerzitou, kde chceme zjistit, zda by nám jiná laboratorní metoda z krve nemohla dát lepší informaci než testy,“ zmiňuje primářka Milana Šachlová.
Screening a nové léčebné metody
Na jiném místě Masarykova onkologického ústavu právě v jedné z ambulancí klinická onkoložka Markéta Palácová kontroluje pacientku. Specializuje se na rakovinu prsu. U tohoto onemocnění byl v Česku plošný mamografický screening u žen od 45 let zahájený v roce 2002. Od té doby počet diagnostikovaných zhoubných nádorů vzrostl, úmrtnost ovšem poklesla. A přesně tak by měly screeningové programy fungovat.
Poslechněte si celý magazín Experiment z 10. července 2021
„Na těchto datech se podílejí dvě věci: screening a nové léčebné metody,“ domnívá se onkoložka. Podle této zkušené lékařky je důležité především lidi přimět, aby na preventivní prohlídky chodili. I ona ale vidí velký potenciál ve zlepšení rozborů krve.
V Brně vzniká pavilon zaměřený na prevenci
Ředitel Masarykova onkologického ústavu Marek Svoboda potvrzuje, že prevence je při léčbě rakoviny stěžejní. Proto je v plánu víc než půlmiliardová investice do stavby pavilonu prevence. „Budoucnost onkologie je o prevenci. Víc než 50 procentům úmrtí na nádorová onemocnění se dá prevencí předejít!“ upozorňuje.
„Chceme tam přemístit naše dosavadní screeningové programy, zvýšit jejich kapacitu a vybudovat nové screeningové programy. Chceme tam umístit také centrum primární prevence, to je velmi důležitá věc,“ shrnuje Marek Svoboda. Pavilon má podle aktuálních plánů začít fungovat za pět let, pomáhat by prý měl desetitisícům lidí ročně.
Související
-
Jak je na tom Česko v boji s rakovinou? Poslechněte si Speciál Radiožurnálu
Jak si v mezinárodním srovnání stojí Česko v péči o onkologicky nemocné pacienty? Tomáš Pancíř se ptá hostů ve speciálním vysílání Radiožurnálu. Poslechněte si záznam.
-
Léčba rakoviny jde rychle kupředu. „Onkologická diagnóza už nemusí být fatální,“ říká zkušený lékař
Díky přesnějšímu ozařování čeští lékaři dokážou snížit počet cyklů z týdnů na dny. Mizí tím i vedlejší účinky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.