Prevence rakoviny tlustého střeva

25. březen 2002
Zdraví

Statistiky dokládají, že Česká republika patří mezi země s nejvyšším výskytem rakoviny tlustého střeva a konečníku na světě. Ročně u nás přibývá na 8 tisíc nových případů tohoto onemocnění. Změnit tuto nepříznivou situaci chce program prevence, který mimo jiné podporuje i Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97. Program spočívá ve dvojím bezplatném vyšetření osob starších 50-ti let, které rakovina tlustého střeva a konečníku nejčastěji postihuje. Více jsme se dozvěděli od primáře první interny Městské nemocnice Ostrava Zdeňka Dostalíka.

Dostalík: Nádor roste pomalu několik let, pacient může být zcela bez potíží a jediným příznakem je malé množství krve ve stolici. Z toho vychází také preventivní program a jeho první krok je, že lidé nad padesát let, pokud mají zájem, si mohou nechat vyšetřit stolici na skryté krvácení. Akce je bezplatná, poskytovaná v režii praktického lékaře, který vyšetření nabízí. Ne každý s pozitivním výsledkem musí být nemocný rakovinou, ale pokud se něco objeví, tak by měl absolvovat další vyšetření, to je nekomplikovaná prohlídka celého tlustého střeva, koloskopie. Drobná onemocnění, polypy jsme schopni najít, odborně vyhodnotit a posoudit případnou další léčbu.

Objeví-li se krev ve stolici, jak vypadá vyšetření na endoskopickém pracovišti?

Dostalík: Před vyšetřením musí být střevo čisté, vyprázdněné, pacient dostane patřičné roztoky, které vyvolají průjem a střevo vyčistí, doporučíme mu dietu. Vyšetření je nepříjemné, ale krátké a velice důležité k určení následujícího léčebného postupu, hlavně u nálezu patologického. Při nálezu výrůstků či polypů je hned odstraníme, pacient pak nenese riziko vzniku další rakoviny tlustého střeva a tyto lidi dále sledujeme.

autor: Ivan Sekanina
Spustit audio

Více z pořadu