Přesazování pokojových rostlin
Doba po Vánocích, když už se den začíná prodlužovat, je ideální pro přesazování pokojových rostlin. Kořeny kytek se totiž pomalu začínají probouzet k dalšímu růstu. Postup přesazování asi většina z nás zná, přesto je dobré si některé kroky připomenout. Jedině správně přesazená rostlina totiž bude dobře prospívat a dělat tak svému majiteli radost. Příspěvek na toto téma připravila redaktorka Silvie Králová.
Na první komplikaci můžete narazit už ve chvíli, kdy se budete snažit dostat rostlinu ze starého květináče. Nejdříve tedy zkuste zlehka poklepat květináčem o hranu stolu. Více už dodává Václav Větvička, ředitel pražské Botanické zahrady.
Václav Větvička: Kdyby to nešlo, tak ten květináč ponořit celý do vody, dokud půjdou bublinky, až se dokonale namočí. Pak by měl jít vyklopit. Kdyby přes to ještě nešel, tak vzít dlouhý nůž, ideální by byl takzvaný ?dortový", slabý měkký a dlouhý a obříznout kolem dokola květináče všechny ty kořínky, které vrostly zejména do keramických květináčů a vytvořily tam takovou plst, za níž se ta kytka drží.
Poté, co kytku vyklopíte, je dobré zbavit kořínky pomocí dřívka nebo tužky staré půdy. Zrovna tak můžete ostřejším nožem z horní části kořenového balu odříznout tři až pět centimetrů původní zeminy.
Václav Větvička: Připravte si nový květináč, pokud je keramický tak ho namočíme nejprve do vody, na dno, na ten drenážní otvor vložte velký střep, nebo celý ten spodek do výšky dvou, tří centimetrů vysypte šotolinou, keramzitem, nebo nějakým propustným materiálem, aby se tam nedržela voda, na něj můžete položit kotouček plsti, nemáte-li plst tak dvě, tři vrstvy organtinu, aby se půda nevyplavovala do té drenážní vrstvy.
Pak do květináče nasypte první část nové půdy, na ni posaďte rostlinu a zasypte zbytkem zeminy. Ale pozor! Nikdy nepřesazujte kytku z malého květináče do příliš velkého. Ten nový by měl mít průměr maximálně o dva centimetry větší původní. A jakou zeminu pro přesazovaní zvolit?
Václav Větvička: Řídí se druhem rostliny, kterou pěstujete. U vřesovištních rostlin, nebo těch které mají rády kyselou půdu to musí být příslušně kyselá půda, ideální je zemina pro vřesovištní rostliny, u ostatních stačí zemina na přesazování pokojových rostlin. V~každém případě když si ji koupíte, ať tu či onu, doporučuji ba přímo Vám ukládám abyste ji sterilizovali. Buď přepečením v~troubě na 110 stupňů zhruba 15 20 minut, nebo ji malinko podlijte vodou a v~nějakém starém hrnci ji přepařte. V~prvém případě ji pak musíte navlhčit až vystydne, v~druhém případě ji musíte trošičku vysušit, aby to nebylo blátíčko.
Zemina totiž může obsahovat nejrůznější škůdce, zárodky plísní nebo spóry hub. Převařením nebo přepečením ji zbavíte všeho nežádoucího. Současně s přesazováním je dobré přimíchat do nové zeminy také jednu až dvě lžičky nějakého dlouho se rozkládajícího hnojiva, které vydrží zásobovat půdu živinami až po dobu půl roku.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Právník odmítl podepsat podezřelé zakázky za miliony. Ředitel pojišťovny resortu vnitra ho vyhodil
-
Trumpova vyjádření jsou matoucí a často si odporují. Záleží na tom, jakou má náladu, říká analytik
-
Doma bychom toho měli mít jen tolik, abychom se tam ještě vešli, říkají propagátorky udržitelnosti
-
Kometa prohrála s Pardubicemi 1:5. O vítězi extraligy tak rozhodne až sedmý zápas